Mēneša vidējā bruto darba samaksa sabiedriskajā sektorā šā gada otrajā ceturksnī Latvijā bija 463 lati, tai skaitā valsts budžeta iestādēs – 556 lati, pašvaldību budžeta iestādēs – 356 lati, valsts un pašvaldību komercsabiedrībās – 501 lats, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Mēneša vidējā bruto darba samaksa, salīdzinot ar pērnā gada otro ceturksni, valsts budžeta iestādēs pieaugusi par 171 latu, pašvaldību budžeta iestādēs – par 86 latiem, bet valsts un pašvaldību komercsabiedrībās – par 129 latiem.
Šā gada otrajā ceturksnī ievērojams darba samaksas kāpums bija vērojams visās nozarēs. Valsts budžeta iestādēs vislielākais pieaugums – par 189 latiem bija atpūtas, kultūras un sporta nozarē, valsts pārvaldē un aizsardzībā – par 187 latiem, izglītībā – par 133 latiem un veselības un sociālās aprūpes nozarē – par 121 latu; pašvaldību budžeta iestādēs – valsts pārvaldē un aizsardzībā – par 115 latiem, veselības un sociālās aprūpes nozarē – par 82 latiem, izglītībā – par 78 latiem un atpūtas, kultūras un sporta nozarē – par 72 latiem. Valsts un pašvaldību komercsabiedrībās - sabiedrisko, sociālo un individuālo pakalpojumu nozarē darba samaksa pieauga par 156 latiem, transportā, glabāšanā un sakaros – par 136 latiem, veselības un sociālās aprūpēs nozarē – par 129 latiem, rūpniecībā – par 125 latiem.
Visaugstākā darba samaksa budžeta iestādēs bija valsts pārvaldes un aizsardzības nozarē; valsts budžeta sektorā - 619 lati, bet pašvaldību budžeta sektorā – 472 lati.
Šā gada otrajā ceturksnī viena no visaugstākajām darba samaksām Latvijā bija finanšu starpniecības nozarē strādājošajiem - 833 lati, tai skaitā komercbanku darbiniekiem - 966 lati. Šajās nozarēs vidējā darba samaksa bija attiecīgi par 35% un 56 % augstāka nekā valsts budžeta sektora valsts pārvaldes un aizsardzības nozarē nodarbināto vidējā darba samaksa (619 lati).
Valsts budžeta iestāžu vidū vislielākā darba samaksa bija augstākajās valsts tiešās pārvaldes iestādēs (neietverot datus par ministriju padotības un pārraudzības iestādēm) – vidēji 1132 lati. Tomēr Centrālā statistikas pārvalde atzīmē, ka to darbvietu īpatsvars sabiedriskajā sektorā nav liels un veido tikai 1,2% (3,9 tūkst. darbvietu). Turklāt vidējā darba samaksa ministrijās būtiski atšķiras – tā svārstās no 700 latiem līdz 1600 latiem mēnesī.
Aplūkojot mēneša vidējo darba samaksu Baltijas valstīs šā gada otrajā ceturksnī atsevišķās nozarēs, Centrālā statistikas pārvalde secina, ka Latvijā tā ir augstāka nekā Lietuvā, bet zemāka nekā Igaunijā. Piemēram, valsts pārvaldes un aizsardzības nozarē vidējā alga Latvijā bija 822 eiro, Lietuvā – 709 eiro, Igaunijā – 959 eiro. Visās Baltijas valstīs darba samaksa valsts pārvaldē un aizsardzībā ir augstāka nekā izglītības, kā arī veselības un sociālās aprūpes nozarē. Izglītības jomā vidējā alga Latvijā veidoja 514 eiro, Lietuvā – 438 eiro, Igaunijā – 732 eiro, bet veselības un sociālās aprūpes nozarē Latvijā – 590 eiro, Lietuvā – 511 eiro, Igaunijā – 753 eiro. Līdzīga aina ir arī sabiedrisko, sociālo un individuālo pakalpojumu nozarē, kur darba samaksa ir attiecīgi 496, 433 un 630 eiro.
Paskaidrojumi
Sabiedriskais sektors ir valsts un pašvaldību iestādes un komercsabiedrības, kā arī komercsabiedrības ar valsts vai pašvaldību kapitāla daļu 50% un vairāk, nodibinājumi, biedrības un fondi, un to komercsabiedrības. Preses izlaidumā informācija uzrādīta bez nodibinājumiem, biedrībām un fondiem, un to komercsabiedrībām.
Regulārā bruto darba samaksa ir regulāri maksājumi naudā katrā samaksas periodā (nedēļā, mēnesī), ieskaitot atvaļinājuma apmaksu.
Neregulārā bruto darba samaksa ir maksājumi naudā, kas netiek maksāti katrā samaksas periodā: ceturkšņa prēmijas, vai prēmijas par lielāku laika periodu, prēmijas svētkos, piemaksas pie atvaļinājuma, atvaļinājuma pabalsts, kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu.