No visiem Latvijas reģioniem visrūpīgāk budžetu plāno kurzemnieki – šajā reģionā 52% iedzīvotāju savu budžetu plāno regulāri, bet viskūtrāk to dara vidzemnieki, liecina Naudas plānošanas centra (NPC) un GE Money Bank veiktā sabiedriskās domas pētījuma rezultāti.
Zemgalē un Latgalē savu budžetu regulāri plāno 50% iedzīvotāju, bet Rīgā un Rīgas reģionā – 47%. Savukārt reizēm savu budžetu plāno 39% vidzemnieku un zemgaliešu, 37% Rīgas un Rīgas reģiona iedzīvotāju, 33% kurzemnieku un 32% latgaliešu.
«Analizējot iegūtos datus, svarīgi būtu izšķirt atbildes “plānoju regulāri” vai “tikai reizēm”, jo budžeta jeb savas naudas plānošana ir efektīva tikai tad, ja to dara regulāri. Šobrīd jau 48% Latvijas iedzīvotāju regulāri seko saviem izdevumiem un plāno personīgo budžetu, savukārt 36% to dara reizēm. Apzinoties plānošanas priekšrocības un efektivitāti, regulāro plānotāju skaits Latvijas iedzīvotāju vidū noteikti turpinās palielināties. To pierāda arī fakts, ka 2008. gada septembrī savu budžetu regulāri plānoja 17%, tagad šis skaitlis ir pieaudzis gandrīz trīs reizes,» prognozē Signe Bierande, Naudas plānošanas centra vadītāja.
Atbildot uz jautājumu par to, kas ietekmējis iedzīvotāju rīcības maiņu, 76% latgaliešu un 56% kurzemnieku min «ienākumu samazināšanos», savukārt zemgaliešiem (66%) un vidzemniekiem (67%) iemesls galvenokārt bijis - «nestabilā situācija valstī».
Latgalieši vairāk kā citu reģionu iedzīvotāji naudu uztver kā līdzekli bezrūpīgas dzīves radīšanai, bet vidzemniekiem tā vairāk saistās ar obligāto maksājumu veikšanu. Vienlaikus latgalieši, biežāk nekā citu reģionu iedzīvotāji, ģimenes un draugu lokā diskutē par naudas jautājumiem. Tikmēr visretāk par naudu savā starpā runā vidzemnieki.
«Kopš naudas kā norēķinu līdzekļa ieviešanas sabiedrības ikdienā, tā ir bijusi uzmanības centrā; tāpat arī vienmēr ir bijis jautājums par to, vai nauda var būt laimes un bezrūpības avots. Domāju, ņemot vērā pašreizējos ekonomikas notikumus, mūsu attieksmei pret naudu vajadzētu kļūt pragmatiskākai, tas ir, var atpūsties, izklaidēties un justies labi arī netērējot lielus līdzekļus. Vēl vairāk – rūpēšanās par savu finanšu stabilitāti var radīt labsajūtu un mieru,» secina Nora Grase, GE Money Bank Komunikāciju daļas vadītāja.
Visu Latvijas reģionu iedzīvotājiem naudas šobrīd trūkst lielākai pirkumu iegādei, tomēr caurmērā biežāk to apgalvo respondenti no Zemgales.
Aptauju veica sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS, tajā piedalījās 600 Latvijas iedzīvotāju.