Šobrīd pelēkajai ekonomikai ļauj pastāvēt, lai apritē būtu vairāk naudas, turklāt ēnu ekonomika izdevīga gan iedzīvotājiem, gan valdībai, uzskata Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.
«Politiķiem izdevīgi izmantot ēnu ekonomiku veiksmes stāstam, jo īstermiņa ēnu ekonomika noder gan valdībai, gan pašvaldībām, gan iedzīvotājiem. Valdība noņem no saviem pleciem rūpes par tiem cilvēkiem, kas ēnu ekonomikā ir iesaistīti. Pašvaldībām savukārt vajag, lai iedzīvotājiem būtu stabili ienākumi un cilvēki varētu samaksāt par īri, siltumu, pārtiku un nenāktu uz pašvaldību prasīt pabalstus, turklāt apritē esošā nauda palīdz attīstīties pašvaldības teritorijā esošajam biznesam,» intervijā laikrakstam Diena pauž P. Krīgers.
«Pierādījums tam, ka Latvijā ēnu ekonomika nav mazinājusies un joprojām Latvijā ir liels pelēkās naudas apjoms, ir iedzīvotāju rosība pie banku uzstādītajiem iemaksu bankomātiem,» norāda P. Krīgers.
«Saprotams, ka cilvēki kaut kur saņem samaksu skaidrā naudā un pēc tam iet iemaksāt naudu bankas kontā, lai tur būtu nauda, piemēram, hipotekārā kredīta ikmēneša maksājumam, kuru atskaita no bankas kontā esošās summas. Bankas, izvietojot iemaksu bankomātu tīklus, gudri reaģējušas uz to, ka nevis dažiem, bet daudziem cilvēkiem nepieciešams iemaksāt savā kontā skaidru naudu. Jāatceras, ka līdz 2008.-2009.gada krīzei naudas iemaksas automātu bija stipri mazāk,» uzskata Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs.
Iepriekš vēstīts, ka, saskaņā ar Rīgas Ekonomikas augstskolas veikto pētījumu pērn ēnu ekonomika Latvijā samazinājās līdz 21,1% no iekšzemes kopprodukta. To lielā mērā veicinājis tas, ka tā uzņēmumu daļa, kas slēpusi no valsts ienākumus, gada laikā samazinājusies par aptuveni desmit procentpunktiem. Savukārt Lincas Johannesa Keplera universitātes ekonomikas profesora Frīdriha Šneidera veiktie aprēķini liecina, ka šogad ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā ir 25,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP).