Ģeopolitiskie saasinājumi Krievijas kompānijām apgrūtina naudas piesaistīšanu vērtspapīru tirgū .
Krievijas investīciju videi strauji pasliktinoties, sagaidāms, ka šīs valsts korporatīvajai videi būs arvien grūtāk piesaistīt naudu. Jau tiek ziņots, ka vairākas Krievijas kompānijas biržā atlikušas savus sākotnējos publiskos akciju piedāvājumus (Initial Public Offering jeb IPO). Lai gan plāni iet uz biržu netiekot atmesti pilnībā, kompānijas vēlas nogaidīt un redzēt, kā risināsies Krimas konflikts un kādas būs rietumvalstu sankcijas pret Krieviju. Šāda nogaidīšana ir arī saprotama, jo pašlaik grūti iedomāties situāciju, ka investori gribētu IPO laikā izķert Krievijas aktīvus.
Labāk nogaida
Tiek ziņots, ka IPO sarunas Krievijā aizturējusi patēriņa un korporatīvo kredītu kompānija Credit Bank of Moscow, un par savu IPO atlikšanu Londonā šomēnes vismaz līdz šā gada rudenim var lemt Krievijas bērnu preču ražotājs Detsky Mir. Tāpat IPO sarunas bremzē Vācijas mazumtirdzniecības tīkla Metro atzars Krievijā un par sava IPO atlikšanu pagājušajā trešdienā ziņoja arī valsts apavu mazumtirdzniecības uzņēmums Obuv Rossii. «Kapitāla tirgū viss ir iesaldēts – IPO ieskaitot. Visi gaida referendumu un ir nogaidīšanas stadijā,» Reuters norāda kāds Krievijas tirgus eksperts, kurš nevēlējās atklāt savu vārdu. Pamatā daudzas Krievijas kompānijas, kas šogad paredzējušas IPO, ir cieši saistītas ar patēriņa tirgu, kuru visvairāk var ietekmēt rubļa vērtības kritums un ekonomikas bremzēšanās (tai līdzi var krist iedzīvotāju pirktspēja). Piemēram, Krievijas mazumtirdzniecības tīkla Lenta IPO Londonā notika šā gada februāra beigās, kad jau bija saasinājusies krīze Ukrainā, bet Krievija vēl nebija veikusi savu gājienu Krimā. Kompānijai izdevās pārdot savas akcijas par zemāko plānoto cenu (10 ASV dolāriem), bet šobrīd Lenta akcijas cena ir sarukusi jau par 15,3%.
Lētums nevilina
«No mūsu puses atbilde diezgan vienkārša – pagaidām neiesakām neko pirkt Krievijas akciju tirgū. Pārāk liels politiskais risks. Turklāt arī valūta piedzīvo būtiskas svārstības. Krievija noteikti nav no tiem tirgiem, kuriem var pielietot klasisko «jāpērk, kad akcijas ir lētas» metodoloģiju. Kā varam redzēt, akcijas ir pamatoti lētas,» vērtspapīru ekspertu skatījumu uz Krievijas tirgu ieskicē LHV Bankas Latvijas pārstāvniecības vadītājs Māris Rambaks.
Par pieaugošo nervozitāti Krievijā liecina arī dažādu investīciju forumu atcelšana. Piemēram, valsts lielākā banka Sberbank atlikusi valsts vērienīgākā biznesa investīciju foruma organizēšanu, kā galveno iemeslu citējot tieši augsto neskaidrību saistībā ar situācijas saasināšanos Ukrainā (foruma sākums bija paredzēts 10. aprīlī). Līdzīgas darbības veikušas arī citas valsts finanšu iestādes, piemēram, valsts otra lielākā banka VTB Capital atlikusi savi forumu Ņujorkā, kura nosaukums bija «Russia is Calling» un kura mērķis bija izcelt valsts investīciju iespējas. Šķiet, šobrīd viena no retajām pozitīvajām lietām, ko var pateikt par investīcijām Krievijā, ir, ka tas tomēr ir liels tirgus.