Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Situācija kreditēšanas tirgū nav kritiska, un pēc pirmā Covid-19 viļņa ierobežojumiem gan uzņēmumi, gan privātpersonas ir pielāgojušās situācijai. Uzņēmumi cer uz valsts atbalstu un ietur nogaidošu pozīciju, bet finansētāji kļuvuši piesardzīgāki, liecina finanšu salīdzināšanas interneta platformas Altero.lv statistika.

Sīkāk par tendencēm kreditēšanas tirgū šā gada laikā un nākotnes prognozēm Dienas Bizness pastāstīt aicināja Altero.lv finanšu salīdzināšanas platformas līdzdibinātāju Artūru Kostinu.

Kādi ir secinājumi pēc pirmā Covid-19 ierobežojumu laika no šā gada marta līdz jūnijam? Kā to pārdzīvoja mājsaimniecības un uzņēmumi? Vai mazinājās aizņēmumu apjoms kopumā? Kā uz krīzes situāciju reaģēja kreditētāji?

Altero.lv šī gada marts bija visu laiku rekorda mēnesis izsniegto kredītu apjoma ziņā. Brīdī, kad tika ieviesti ierobežojumi, ne tikai aizdevēji ātri pārskatīja savu kredīta politiku, bet arī daļa klientu atlika iepriekš plānotos tēriņus, jo acīmredzami valdīja neziņa par Covid-19 izraisīto situāciju kopumā. Klienti šobrīd ir piesardzīgāki pret lielākām summām un rūpīgāk apsver nepieciešamību aizņemties, kā arī nopietnāk izvērtē procentu likmes. Savukārt tiem, kam naudas trūka jau iepriekš, tagad trūkst vēl vairāk, un viņi vēl aktīvāk piesakās aizdevuma refinansēšanai ar mērķi ietaupīt. Arī uzņēmēju interese par finansējumu nemazinājās, pat pieauga, jo daļa uzņēmumu meklēja iespējas paplašināt savu darbību, piemēram, iegādājoties ražošanas iekārtas vai meklējot iespējas saņemt apgrozāmos līdzekļus, lai iepirktu izejvielas. Protams, bija arī uzņēmumi, kas meklēja iespējas pārdzīvot ārkārtas stāvokļa periodu, jo bija palikuši bez ieņēmumiem, savukārt izdevumi turpinājās, attiecīgi tika meklēta iespēja saņemt aizdevumu.

Kopumā Altero.lv platformā apstiprināto klientu īpatsvars, kur klientam tiek piedāvāts vismaz viens kredīta piedāvājums, šī gada pirmajos 10 mēnešos būtiski nav mainījies, salīdzinot ar 2019. gadu. Tomēr kredītu apjoms Altero.lv platformā pret 2019. gadu ir pieaudzis par 5%, salīdzinot ar 2020. gada pirmajiem 10 mēnešiem, lai arī kopumā tirgū kredītu apjoms krities par 20% pret iepriekšējo gadu. Mēs novērojam, ka kredītdevējs apstiprina mazākas kredīta summas klientu grupai, kura pirms Covid-19, piemēram, varēja saņemt kredītu 10 000 eiro apmērā, tad šobrīd tiem būs pieejami 7000 eiro. Aizdevējiem stratēģija kardināli atšķiras – vieni ir kļuvuši piesardzīgāki, citi agresīvāki, jo domā, ka pandēmija ir tieši tas laiks, kad bizness ir jāattīsta. Uzņēmumu kreditēšanā novērojām, ka kreditētāji aizvien biežāk pieprasīja papildu nodrošinājumu. Papildu novērojums, ka vairāki kreditētāji digitalizē savus procesus un piedāvā klientiem kredīta līgumu parakstīt attālināti. Tai skaitā arī Altero.lv kopš šī gada nodrošina klienta iespēju parakstīt kredīta līgumu pa tiešo platformā, izmantojot SmartID vai e-parakstu.

Raksturojiet situāciju kreditēšanas tirgū pēc Covid-19 otrā viļņa ierobežojumiem šā gada rudenī! Vai šobrīd ir pamanāmas skaitliskas izmaiņas kreditēšanā banku un nebanku sektorā, par ko liecina iedzīvotāju un uzņēmēju rīcība? Kādas izmaiņas varētu nest ierobežojumu pagarināšana līdz 11. janvārim?

Domāju, ka šobrīd ir grūti spriest par Covid-19 otrā viļņa ierobežojumu ietekmi, jo pēc pirmā viļņa var just, ka daudzi ir pielāgojušies situācijai un pieņēmuši, ka Covid-19 vēl labu laiku būs daļa no mūsu ikdienas. Pirmajā vilnī veiktās korekcijas kredītpolitikā tikai tagad parādīs rezultātus – vai kredītdevējam izdevās veiksmīgi identificēt maksātspējīgāko klientu grupu, kuru neietekmēja Covid-19. Liela daļa kredītdevēju kopš pirmā Covid-19 viļņa sāk pievērst uzmanību nozarei, kurā klients ir nodarbināts. Pirms tam pietika uzrādīt regulārus oficiālus ienākumus neatkarīgi no nozares.

Visu rakstu lasiet 22.decembra žurnālā "Dienas Bizness"!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Komentāri

Pievienot komentāru