Šā gada novembra vidū, 14.novembrī, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas kriminālpārvalde kriminālvajāšanai nosūtījusi 2006. gada februārī uzsākto kriminālprocesu par kāda Latvijas uzņēmuma veikto amonija nitrāta kontrabandu lielā apmērā. Par kravas saņēmēja - Latvijas uzņēmuma - valdes locekli reģistrēts kāds Igaunijas bezdarbnieks bez patstāvīgas dzīvesvietas.
Apejot muitas kontroli un izmantojot viltotus dokumentus, Latvijas Republikas muitas teritorijā tika ievestas 8652, 738 tonnas amonija nitrāta 686 150 latu vērtībā. Amonija nitrātu izmanto lauksaimniecībā kā minerālmēslojumu un par tā ievešanu no trešajām valstīm papildus visiem nodokļiem jāmaksā antidempinga maksājumi 32 lati par tonnu.
2006.gada janvārī un februārī no Krievijas uzņēmuma Rēzeknes preču stacijā pienāca vairākas liela apjoma kravas ar amonija nitrātu. Kravas saņēmējs – kāda Latvijas uzņēmuma pārstāvis - VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem iesniedza muitas dokumentus, kuros bija uzrādīts, ka ir nokārtotas visas nepieciešamās muitas formalitātes kravas izlaišanai brīvam apgrozījumam. VID Muitas kriminālpārvaldes darbinieki konstatēja, ka minētais uzņēmums nav veicis šo preču deklarēšanu un minēto kravu dokumenti muitas iestādēs vispār nav formēti. Par konstatēto faktu VID Muitas kriminālpārvalde 2006. gada 17.februārī uzsāka kriminālprocesu par kontrabandu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas vairāk kā 513 tūkstošu latu apmērā.
Kravas saņēmējs šādā veidā Latvijas teritorijā jau bija ievedis lielu daudzumu - 5524 tonnas amonija nitrāta, kura lielāko daļu paguva realizēt pirms kriminālprocesa uzsākšanas. Veiksmīgu izmeklēšanas darbību rezultātā VID izdevās atrast un izņemt 3688,5 tonnas šīs vielas. Izņemtā prece tika nodota glabāšanā VA Materiālās Rezerves un vēlāk realizēta izsolē par 129 tūkstošiem latu. Atmuitojot preci, nodokļos tika nomaksāti 176 tūkstoši latu.
Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka VAS Latvijas dzelzceļš tika iesniegti dokumenti, kas apzīmogoti, izmantojot viltotus muitas zīmogus.
Pirmstiesas izmeklēšanas laikā liecinieku statusā tika nopratinātas 60 personas, tika noteiktas dažāda veida ekspertīzes, kopā saņemot 11 ekspertu atzinumi, kā arī nosūtīti tiesiskās palīdzības lūgumi uz Krieviju, Lielbritāniju, Igauniju un Dāniju.
Tika noskaidrots, ka par kravas saņēmēja - Latvijas uzņēmuma valdes locekli ir reģistrēts kāds Igaunijas bezdarbnieks bez patstāvīgas dzīvesvietas, kuram nav bijuši nekādi darījumi ar šo uzņēmumu. Savukārt līgums, uz kura pamata tika veikta amonija nitrāta piegāde, bija noslēgts starp Krievijas uzņēmumu un kādu ārzonas kompāniju, kuras norādītajā adresē Londonā uzņēmums tomēr neatradās.
No Dānijas tika saņemta informācija par ārzonas kompānijas bankas kontu, ar kuru bija pilnvarots rīkoties kāds Latvijas Republikas pilsonis. Izrādījās, ka šis pilsonis ir valdes priekšsēdētājs Latvijas uzņēmumā, kura darbinieki savukārt ir pilnvaroti rīkoties kravas saņēmēja uzņēmuma vārdā.
Tika noteiktas vairākas ekspertīzes, kuru rezultātā tika apstiprināts fakts, ka abu šajā lietā iesaistīto Latvijas uzņēmumu dokumentiem ir kopēja datorsalikuma izcelsme, kā arī abu uzņēmumu dokumentu nosaukumos tika konstatēta viena un tā pati pareizrakstības kļūda.
Kriminālprocess tika nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai pret iepriekšminēto Latvijas Republikas pilsoni pēc Krimināllikuma 190. panta otrās daļas un 218.panta otrās daļas par kontrabandu lielā apmērā, kā arī izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Lai nodrošinātu iespējamo mantas konfiskāciju, aizdomās turētā mantai – nekustamiem īpašumiem un transportlīdzekļiem tika uzlikts arests.