Pēdējos mēnešos Valsts vides dienests (VVD) divos objektos piefiksējis lielus krājumus ar minerālmēsliem, kas satur sprādzienbīstamo amonija nitrātu un kuru glabāšanai uzņēmumi nav saņēmuši nepieciešamās atļaujas, svētdien vēstīja LTV raidījums "De facto".
Nepareizi uzglabāta amonija nitrāta dēļ augustā nogranda sprādziens ostas noliktavā Libānas galvaspilsētā Beirūtā. Eksplozija nogalināja vairāk nekā 200 cilvēku, ievainoja vairāk nekā 6000, bet atstāja bez mājām aptuveni 300 000, pilsētai nodarot postījumus, kas mērāmi miljardos ASV dolāru.
Latvijā amonija nitrāta apjomi tā sprādzienbīstamības dēļ tiek īpaši kontrolēti. No sešiem paaugstināta riska objektiem, kuros uzglabā amonija nitrātu lielos apjomos, vienā tas vajadzīgs spridzināšanas darbiem, bet pārējie pieci ir saistīti ar mēslojumu biznesu.
Pēdējos mēnešos atklāti pāris uzņēmumi, kas pārkrauj minerālmēslus lielos apjomos bez vajadzīgajām atļaujām. Viens šāds uzņēmums darbojas Jelgavā, Bauskas ielā 2, kur 500 kilogramu maisos zem klajas debess sakrauti amonija nitrāta minerālmēsli, bet VVD uzsver, ka šajā teritorijā šāda produkcija nedrīkstētu atrasties.
Teritorijā saimnieko lauksaimnieku kooperatīvs "VAKS". Tam nav B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas darbam ar amonija nitrāta mēslojumu šajā adresē. Pēc VVD darbinieku vizītes pagājušajā nedēļā uzņēmums apņēmies atļauju nokārtot.
"Mēs Jelgavā esam nesen, divus mēnešus. Mums ir šī B kategorija, bet jāsaka, tā ir arī mūsu kļūda, mēs nebijām pamanījuši, ka tur nav iekšā minēta šo slāpekli saturošo mēslu uzglabāšana. Mēs tagad kārtojam atļauju. Visticamāk, tā tuvākajā laikā arī būs," skaidrojis "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.
Minerālmēslu kaudzes teritorijā bija pārāk lielas, tādēļ VVD deva divas nedēļas to izvešanai. Uzņēmums ne tikai uzglabājis amonija nitrātu saturošu mēslojumu bez atļaujas, bet arī pārsniedzis Ministru kabineta noteikumos pieļauto apjomu, ko drīkst turēt bez īpašas rūpniecisko avāriju novēršanas programmas.
Pagaidām nekādu sodu "VAKS" nav saņēmis. VVD vērtēs, kā uzņēmums izpilda prasības.
Pārkāpumi šajā jomā atklāti arī Liepājas uzņēmumā "CTEX", kas uzglabā un jauc minerālmēslus. Tā teritorijā Grīzupes ielā 8 agrāk saimniekoja uzņēmums "NPK Expert", kuram maijā pasludināja maksātnespēju. Kad VVD septembra sākumā ieradās pārbaudīt, vai kompānija ir atbrīvojusi teritoriju no amonija nitrāta minerālmēsliem, tas atklāja, ka biznesu bez atļaujas turpina "CTEX".
VVD darbinieki lika minerālmēslus izvest, taču uzņēmums atteicies to darīt. Uzņēmums apgalvojis, ka to nespēj izdarīt. Septembra beigās dienests izdeva rīkojumu par "CTEX" iekārtu apturēšanu. Nedēļu vēlāk inspektori devušies pārbaudē, bet apsargs viņus iekšā neesot laidis. Ražotnē VVD darbinieki iekļuvuši tikai ar Valsts policijas palīdzību. Tur viņi piefiksējuši, ka ražotnē aizvien notiek minerālmēslu jaukšana un fasēšana.
Uzņēmuma "CTEX" vadītājs Ģirts Cēlājs atzīst, ka "tehniski "CTEX" ir pārkāpis" noteikumus, taču skaidrojis, ka minerālmēslu ražošana notikusi, jo atļauja ir izsniegta konkrētai adresei un "CTEX" esot vienīgā kompānija, kas šīs prasības tur var izpildīt.
VVD informēja, ka pret "CTEX" sāktas administratīvās lietas gan par strādāšanu bez attiecīgās atļaujas, par ko var piespriest naudas sodu līdz 2900 eiro, gan par amatpersonas darba traucēšanu, par ko draud sods juridiskajai personai līdz 14 000 eiro.