Lai arī Eiropas ekonomikai uzstādītās diagnozes kļūst arvien drūmākas, Latvijas politiķi tic, ka Latviju tas ietekmēs tikai nedaudz.
No finanšu ministra Andra Vilka un par 2012. gada valsts budžeta likumu atbildīgās Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēža Jāņa Reira (abi - Vienotība) nojaušams, ka Latvijas politiķi jau ir noguruši no triju gadu garumā ilgušās budžeta konsolidācijas epopejas, kuru nākas īstenot jau trešajam Saeimas sasaukumam.
2012. gada valsts budžeta likumprojektā, kuru Saeima šodien skata galīgajā lasījumā, valsts budžeta ieņēmumi plānoti 4,516 miljardu Ls apmērā, bet izdevumi - 4,641 miljarda Ls apmērā. Tādējādi valsts kopbudžetā, ko veido pamatbudžets ar plānotu pārpalikumu 8 milj. Ls apmērā un valsts sociālās apdrošināšanas speciālais budžets, kurā prognozēts 134 milj. Ls liels deficīts, plānotais «mīnuss» uz iepriekšējos gados vērojamo budžeta deficītu fona šķiet pavisam neliels - ap 125 milj. Ls.
Rēķinot pēc Finanšu ministrijas izmantotās metodoloģijas, valsts budžeta izdevumu pārsvars pār ieņēmumiem nākamgad nesasniegs pat 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt, ņemot vērā deficītu, kas veidosies pašvaldību budžetos un budžeta deficīta korekcijas, atbilstoši Finanšu ministrijas aplēsēm 2012. gadā budžeta deficīts būs ap 2% no IKP, bet, saskaņā ar Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Komisijas aplēsēm - ap 2,5% no IKP. Tiesa gan, visas šīs aplēses tapušas, vēl balstoties uz pieņēmumu, ka, neraugoties uz arvien samilstošo krīzi Eiropas Savienībā, kas ir galvenais Latvijas eksporta noieta tirgus, Latvijas IKP nākamgad tomēr uzrādīs vismaz 2,5% lielu pieaugumu.
Ar pesimistisku skatījumu neskopojas arī Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. «Neskatoties uz to, ka mēs septembrī esam saskaņojuši prognozi par IKP izaugsmi nākamajā gadā 2,5% apmērā, mēs skaidri redzam, ka attīstība Eiropā un pasaulē bremzējas. Ekonomikas attīstība Eiropā nākamajā gadā varētu būt aptuveni nulle, labākajā gadījumā aptuveni 0,5%. Tagad ir decembra vidus, un mēs redzam, ka izaugsme Latvijā varētu būt mazāka, nekā mēs domājām septembrī. Tādēļ, lai nosargātu budžetu ar 2,5% deficītu, Latvijas valdībai un parlamentam nākamā gada sākumā - nevis vasaras vidū, bet ne vēlāk kā martā vai aprīlī - ir jābūt gataviem sagatavot jaunu budžetu, kas paredzēs papildu konsolidāciju,» centrālās bankas prezidentu citē BNS.
Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis DB paskaidroja: «Pie nākamā gada IKP prognozes precizēšanas Eiropas parādu krīzes saasināšanās kontekstā Latvijas Banka šobrīd vēl strādā, to publicēsim janvārī. Tad arī varēsim reāli spriest par konkrētiem papildus konsolidācijas skaitļiem, bet jau šobrīd skaidrs, ka septembrī tapusī IKP prognoze 2012.gadām, kas ir budžeta pamatā, Eiropas parādu krīzes atskaņās tagad izrādās optimistisks vērtējums. Tāpēc jau šobrīd ministrijām jāuzsāk darbs pie iespējamiem risinājumiem, lai pavasarī - martā vai aprīlī - būtu iespēja veikt papildus konsolidāciju.»
Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.
Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.