Valsts kontrole jūnijā pabeigtajā likumības revīzijā atklājusi, ka Rīgas dome stipri pārmaksājusi par izglītības iestāžu apsaimniekošanu.
Rēķinos, ko 2012. gadā Rīgas pašvaldībai iesniegusi tās dibinātā kapitālsabiedrība SIA Rīgas serviss, konstatēti pierakstījumi, tajos iekļaujot daudz lielākus izdevumus par precēm, nekā uzņēmums patiesībā ir iegādājies, pakalpojumu cenas nav ekonomiski pamatotas vai tie nemaz nav sniegti u.tml. Tātad, cik efektīvi saimniekojusi pašvaldības kapitālsabiedrība Rīgas serviss, pirms pusotra gada nonākot pilnīgā ārpuskonkurences situācijā, neraugoties nedz uz uzraugošo institūciju, nedz komersantu iebildumiem, tagad ir uzzināms detalizēti.
Arī Konkurences padomei šis gadījums nav svešs. Par to jau savulaik daudz runāts, rakstīts, iebilsts. Ārpuskonkurences situācija Rīgas pilsētas pašvaldībai piederošajai kapitālsabiedrībai izveidojās 2012. gada sākumā, kad atbilstoši Rīgas domes lēmumam tās padotības iestādēm – skolām, pirmsskolas izglītības, sociālās aprūpes iestādēm – bija steigšus jāpārtrauc līgumi ar privātajiem komersantiem.
Pašvaldības valdījumā esošo īpašumu uzturēšanas un apsaimniekošanas pakalpojums, ieskaitot inženiertehnisko komunikāciju apkalpošanu, bez jebkāda iepirkuma rīkošanas kā in-house (pašu sev sniegts pakalpojums) tika nodots pašvaldības dibinātajai SIA Rīgas serviss. Līdz ar to konkurence konkrēto pakalpojumu sniegšanā tika izslēgta un pašvaldības kontrolē esošā komercsabiedrība bez iepirkuma procedūras ieguva ekskluzīvas iespējas darboties visai plašā tirgū, kur turklāt nebija nekāda konkurences spiediena.