Starptautiskās kredītreitingu aģentūras Standard & Poor’s (S&P) brīdinājums par iespējamu lielākās daļas eirozonas valstu, tostarp arī Vācijas un Francijas, kredītreitingu samazināšani ir bijis «tikai viedoklis, citu viedokļu vidū,» pavēstījis Eiropas Komisijas Iekšējā tirgus komisārs Mišels Barnjē.
«Šādiem viedokļiem ir nozīme, bet tā nav pārāk liela,» sacīja komisārs, kurš iepriekš nācis klajā ar plāniem regulēt reitingu aģentūru darbību Eiropas Savienībā (ES).
«Lielāka nozīme jāpievērš tam, lai reitingu aģentūras strādātu stingros, objektīvos, caurspīdīgos ietvaros, kas ir pasargāti no interešu konflikta,» norādīja komisārs.
Komisārs arī uzsvēra, ka S&P vajadzējis pagaidīt ar secinājumiem. «S&P brīdinājums parādījās trīs dienas pirms Eiropas samita, tā vietā, lai novērtētu to, kas tiks pieņemts samitā,» klāstīja komisārs, vēsta AFP.
Db.lv jau vēstīja - S&P paziņojums par reitingu samazināšanu nozīmē, ka tuvāko deviņdesmit dienu laikā pastāv liela iespēja savu augsto AAA reitingu zaudēt sešām eirozonas valstīm.
AAA kredītreitings pašlaik ir piešķirts Vācijai, Francijai, Austrijai, Nīderlandei, Somijai un Luksemburgai. Vienīgās eirozonas valstis uz kurām neatiecas S&P brīdinājums ir Kipra, kuras kredītreitings jau tiek pārskatīts un Grieķija, kuras reitings, savukārt, ir vairākkārt samazināts.
Tāpat vēstīts, ka Eiropas Komisija (EK) iepriekš nākusi klajā ar stingrākiem starptautiskās kredītreitingu aģentūras regulējušiem noteikumiem.
Paredzēts, ka tādām aģentūrām, kā, piemēram, S&P, Moody’s Investors service un Fitch turpmāk nāksies darboties saskaņā ar stingrākiem noteikumiem.
Tāpat plānots, ka aģentūru lēmumu pieņemšanas processam būs jākļūst caurspīdīgākam un tām nāksies atbildēt par savām kļūdām.
«Reitingiem ir liela ietekme uz tirgiem, ekonomiku un finansēm, un tādējādi arī uz Eiropas iedzīvotāju labklājību,» sacīja M. Barnjē. «Tie nav tikai vienkārši viedokļi,» toreiz klāstīja M. Barnjē.