Septembra «DnB NORD Latvijas barometra» dati liecina, ka augustā novērotais sabiedrības kopējā noskaņojuma uzlabošanās apsīkums nav bijusi sagadīšanās, kas skaidrojama ar mērījumu statistisko kļūdu. Turklāt mana piesardzīgi izteiktā prognoze, ka septembrī iespējama rādītāju slīdēšana pesimisma virzienā, ir apstiprinājusies.
Lai gan mēneša laikā noskaņojums mainījies tikai nedaudz (sabiedrības kopējā noskaņojuma indekss samazinājies tikai par vienu punktu: no -36 līdz -37), tagad ir nepārprotami skaidrs – tendence, kas bija vērojama kopš 2009. gada rudens (pakāpeniska sabiedrības pesimisma mazināšanās), 2010. gada vasarā ir apsīkusi.
Nav šaubu, ka galvenais faktors, kas patlaban ietekmē iedzīvotāju noskaņojumu, ir 10. Saeimas vēlēšanu rezultāti un jaunās valdības veidošanas gaita. Teorētiski varētu sagaidīt, ka vēlēšanu rezultātā sabiedrības noskaņojums uzlabosies. Pat, ja sabiedrība bija neapmierināta ar līdzšinējo kursu (un aptauju dati liecina, ka tā bija neapmierināta, – piemēram, augustā valdības darbu pozitīvi vērtēja tikai 16% iedzīvotāju), tad, sākot strādāt jaunievēlētajiem politiķiem, apmierinātības līmenim vajadzētu pieaugt, piešķirot jaunu uzticības kredītu. Turklāt uzlaboties vajadzētu ne tikai valdības darba vērtējumam, bet arī «DnB NORD Latvijas barometra» nākotnes vērtējuma indeksam, jo būtu tikai loģiski pieņemt, ka jaunās valdības pūliņu rezultātā pēc 12 mēnešiem uzlabosies gan Latvijas ekonomiskā situācija, gan iedzīvotāju personīgie materiālie apstākļi.
Vismaz tam tā būtu jānotiek. Taču gadījumā, ja jaunā valdošā koalīcija iznāks ļoti līdzīga vai pat pilnīgi identiska iepriekšējai, kā rezultātā arī valdība paliks tāda pati vai gandrīz tāda pati kā iepriekšējā, sabiedrības reakciju prognozēt ir grūti. Teorētiski attieksmei vajadzētu uzlaboties, un, ja vien šo iespēju «nenokaus» iedzīvotāju vilšanās pašā valdības veidošanas procesā, visdrīzāk tas tā arī notiks, - jo jauns ir jauns pat tad, ja no vecā to atšķir tikai nianses. Taču, cik liela varētu būt šī uzlabošanās un cik ilgu laiku tā saglabāsies, patlaban spriest ir grūti.
Lai nu kā, vēl pirms vēlēšanām fiksētais sabiedrības noskaņojums vedina domāt, ka sabiedrība ir ļoti neapmierināta ar procesiem Latvijā un visdrīzāk vēlas pārmaiņas. Septembra «DnB NORD Latvijas barometra» dati liecina, ka dažas nedēļas pirms vēlēšanām tikai 15% iedzīvotāju uzskatīja, ka situācija Latvijā kopumā attīstās pareizā virzienā, tikai 11% šķita, ka ekonomiskā situācija valstī uzlabojas, un tikai 21% prognozēja, ka, salīdzinot ar pašreizējo situāciju, Latvijas ekonomikas stāvoklis pēc 12 mēnešiem būs uzlabojies. Līdz ar to nav šaubu, ka pat liela daļa no tiem, kuri balsoja par apvienību Vienotība vai kādu citu valdošās koalīcijas partiju, vēlas pārmaiņas. Un, ja vēlēšanu rezultātā daudz balsu ieguvuši politiķi, kuri jau ir pie varas, tad tas ir tikai tāpēc, ka citi iespējamie scenāriji vēlētājiem šķituši vēl biedējošāki. Tāpēc, manuprāt, ir aplami atjaunoto mandātu iztulkot kā sabiedrības apmierinātību ar notiekošo un nolemt, ka tā negrib neko citu kā tikai esošā kursa turpināšanu.
Ar pilnu pētījumu iespējams iepazīties DnB NORD Bankas mājas lapā.