Šogad Ķīna līdz 91,5 miljardiem ASV dolāru paaugstinās militāro budžetu, kas ir 12,7% pieaugums, salīdzinot ar pērno gadu. Militāro tēriņu palielināšanās pastiprina bažas par valsts mērķiem.
Pēdējos gados Ķīna aktīvi palielina savu karaspēku, atgādina BBC. Tas izsauc bažas Japānā un Taivānā. «Ķīnas armijas modernizācija un uzlabošana kombinācijā ar tās valsts pārvaldes iekārtas necaurredzamību ir liels iemesls uztraukumam», stāsta Jukio Edano (Yukio Edano), Japānas galvenais kabineta sekretārs. Ķīnas un Japānas attiecībās valda pamatīgs saspīlējums par vairāku Dienvidķīnas salu piederību, kur, iespējams, atrodas lielas gāzes un naftas atradnes.
Tomēr militāra konflikta iespējamība ir visai zema. Teritoriālie jautājumi Ķīnai ir otršķirīgi, jo to nodarbina ekonomiskās izaugsmes un stabilitātes nodrošināšana, uzskata rietumu analītiķi.
Lī Žaoksings (Li Zhaoxing), Ķīnas Tautas kongresa pārstāvis, žurnālistiem stāstīja, ka «Ķīna ievēro mierīgas attīstības ceļu un mūsu aizsardzības politika ir aizsargājoša pēc savas dabas. Ķīnas izdevumi militārām vajadzībām neapdraud nevienu valsti».
Ķīna militārajām vajadzībām tērē nedaudz mazāk par 2% no sava IKP. Laika posmā no 1999. gada līdz 2008. gadam tās militārie izdevumi katru gadu vidēji pieauguši par 16,2%. Lielākais pieaugums ir bijis 2006. gadā – 20,4%. «Valstij ar iedzīvotāju skaitu virs 1,3 miljardem, lielu teritoriju un garu krasta līniju aizsardzības izdevumi vienalga ir salīdzinoši mazi», mierināja Lī.
Lielu satraukumu rada arī tas, ka Ķīnas armija kļūst aizvien autonomāka. ASV aizsardzības sekretārs Roberts Geits (Robert Gates), janvārī tiekoties ar Ķīnas prezidentu Hu Dziņtao (Hu Jintao), pārrunāja Ķīnas veikto lidmašīnu izmēģinājumu, par kuru, kā ar izbrīnu konstatēja R. Geits, Ķīnas prezidents neesot bijis informēts.
Lai arī Ķīnas tēriņi militārajām vajadzībām ir otrajā vietā pasaulē, tie vienalga nav salīdzināmi ar ASV tēriņiem. ASV savai aizsardzībai 2012. gadā tērēs 671 miljardu ASV dolāru.