Ķīnas dienvidu provincē Gvangdongā sākušās apjomīgas demonstrācijas, kurās tūkstošiem cilvēku protestē pret nelikumīgu zemes atņemšanu un vietējā līdera nāvi apcietinājumā.
Vukanas ciematā, kuru apdzīvo aptuveni 13 tūkstoši cilvēku, bija izcēlušās arī sadursmes ar vietējiem drošības spēkiem. Ciemata iedzīvotāji uzskata, ka korumpētie ierēdņi viņiem atsavina zemi un neizmaksā par to kompensācijas.
«Cilvēki ir kā prātu zaudējuši un saniknoti. Mēs vēlamies, lai ierodas centrālās valdības pārstāvji un atjauno taisnīgumu,» aģentūrai Reuters norādīja kāds Vukanas iedzīvotājs. Ciemata iedzīvotāji ir sašutuši par vietējā aktīvista nāvi, kurš aizvadītajā nedēļas nogalē tika aizturēts saistībā ar protestu organizēšanu pret zemes atsavināšanu.
Protestu vadītājs Hju Džinbo (Xue Jinbo) vēlāk cietumā gāja bojā. Vietējās varasiestādes uzsver, ka aktīvists miris no sirdstriekas, taču ciemata iedzīvotāji tam netic un ir pārliecināti, ka viņš cietumā ticis smagi piekauts.
Vukanas ciematu jau piekto dienu ir ielenkuši drošības spēki, taču pašā ciematā valda miers, vēsta AFP. Reģionā jau septembrī notika iedzīvotāju sadursmes ar policiju, kad saniknoti cilvēki ieņēma policijas iecirkni un sagūstīja policistus.
Tikmēr Ķīnas valdība ir norādījusi, ka sagūstīs un «bargi sodīs» atbildīgos par nekārtību izraisīšanu. Ķīnas valdība uzsver, ka atrisinās situāciju ciematā «saskaņā ar likumdošanu» un, ka «nopietni ņems vērā ciemata iedzīvotāju vēlmes». Tomēr valdība arī brīdinājusi, ka «stingri vērsīsies pret ikvienu, kurš organizē un kūda ciemata iedzīvotājus,» ziņo The Telegraph.
Savukārt Ķīnas Sociālo zinātņu akadēmija norāda, ka nesaskaņas jautājumos, kuri saistīti ar zemes īpašumtiesībām, veido 65 procentus no visiem valsts «masu incidentiem».
Organizētu protestu pieaugums Ķīnā var izraisīt nopietnas galvassāpes ilgus gadus valdošajai Komunistiskajai partijai. 2009. gadā Ķīna aizliedza mikroblogošanas vietni Twitter un radīja savu alternatīvu Weibos, kuru lieto aptuveni 300 miljoni cilvēku.
Aģentūra AFP norāda, ka Ķīnas mikroblogošanas vietnes lietotāji aktīvi apmainās ar informāciju saistībā ar notiekošajiem protestiem un to iespējamo pārmešanos arī uz citām pilsētām.
Jāatgādina, ka sociālie portāli, kā, piemēram, Facebook un Twitter ieņēma nozīmīgu lomu tā sauktā Arābu pavasara laikā, kad, izmantojot šos resursus, cilvēki aktīvi organizējās un gatavojās protestu akcijām.