Jaunuzņēmumu nozare plašāk pazīstama ir vien dažus gadus, bet pēdējā laikā to plosa medijos izskanējusī informācija, ka daži neogodprātīgi uzņēmēji no Krievijas un Baltkrievijas savulaik izmantojuši tā saukto jaunuzņēmumu vīzu, lai iegūtu uzturēšanās atļauju Latvijā.
Pēc tam ir bijuši gadījumi, kad tā ir izmantota dažādiem - diemžēl, arī negodprātīgiem mērķiem. Mūsu visu attieksme pret atsevišķām kaimiņvalstīm pēc 2022. gada februāra ir mainījusies. Mainās arī fokuss attiecībā uz reģioniem, ar kuriem vēlamies sadarboties. Taču viena lieta paliek nemainīga - Latvijas ekonomikai papildspēki noder.
Negodprātīgu privilēģiju izmantošanu nav iespējams izslēgt nevienā nozarē - ne jaunuzņēmumos, ne pārtikas ražošanā, ne loģistikā. Un nav pamata uzskatīt, ka tieši jaunuzņēmumu vīzas saņēmēji ir negodprātīgāki, kā citi uzņēmēji. Šādas vīzas ir plaši izmantots atbalsta mehānisms, ko daudzas pasaules valstis lieto, lai pievilinātu inovatīvu uzņēmumu dibinātājus.
Latvijas jaunuzņēmumu vīzai var pieteikties jau kopš 2016. gada, kad šāda iespēja tika iestrādāta Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā. Tolaik Latvija bija viena no pirmajām valstīm Eiropā, kur atbalsts inovatīviem uzņēmumiem tika apstiprināts ar likuma spēku. Jā, šī likuma sākotnējā versija nebija ideāla un raisīja daudz diskusiju. Taču rezultātā tas tika "noslīpēts" un apstiprināts visām iesaistītajām pusēm pieņemamā redakcijā.
Kas un kā tiek pie jaunuzņēmumu vīzas?
Galvenā jaunuzņēmumu vīzas priekšrocība ir, ka šis instruments ļauj jaunuzņēmumu dibinātājiem, kas nav Eiropas Savienības pilsoņi, saņemt termiņuzturēšanās atļauju Latvijā uz laiku līdz trim gadiem. Sākotnēji vīzas pretendentam ir jāpierāda, ka viņš plāno radīt vai attīstīt inovatīvu produktu. Arī pēc termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanas ir jāizpilda konkrēti nosacījumi, ko kontrolē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), informējot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, kas lemj par vīzas perioda pagarināšanu. Parasti termiņuzturēšanās atļauja netiek izsniegta uzreiz uz maksimālo jeb trīs gadu periodu.
Jaunuzņēmumu vīzas darbības laikā to īpašniekiem ir pieejams arī finansiāls atbalsts inkubatoros un akselerācijas fondos, kā arī inovācijas vaučeru programmā. Tāpat var ceļot bez vīzas visā Šengenas zonā un saņemt e-parakstu.
Kas ir jaunuzņēmums?
Jaunuzņēmums nav vienkārši uzņēmums, tāpēc vīzu nevar saņemt jebkurš uzņēmējs. Jaunuzņēmums ir uzņēmums ar augstas izaugsmes potenciālu, kura pamatdarbība ir saistīta ar mērogojamu biznesa modeļu un inovatīvu produktu izstrādi, ražošanu vai attīstību. Inovatīvs produkts šī likuma izpratnē ir prece vai pakalpojums ar augstu pievienoto, arī tehnoloģisko, vērtību, kas nodrošina noteiktas jaunas preces vai pakalpojuma attīstību vai arī esošas preces vai pakalpojuma būtisku uzlabojumu.
Zināmākie un arī lielākie Latvijas jaunuzņēmumi ir "Printful" un "Printify" - par tiem taču visiem ir skaidrs, ka tie ir inovatīvi un vietējai ekonomikai vērtīgi uzņēmumi, vai ne? Ja paveicas, šāds veiksmes stāsts var izdoties arī kādam jaunuzņēmumu vīzas saņēmējam. Un te mēs varam paskatīties uz kaimiņiem igauņiem, kuru desmitā vienradža - jaunuzņēmuma "Glia" dibinātājs - ir amerikānis Dans Mikaeli (Dan Michaeli). Jaunuzņēmums ir bāzēts nevis galvaspilsētā Tallinā, bet Tartu. Tam ir arī biroji Kanādā un ASV. 2022. gada pavasarī jaunuzņēmums ieguva vienradža statusu, piesaistot investīcijas 45 miljonu dolāru apmērā. D. Mikaeli savulaik pieteicās Igaunijas e-rezidences programmai. Kā viņš pats atzīst, ziņkārības vadīts. Šī programma ir vēl plašāka, kā jaunuzņēmumu vīza, jo pieļauj piekļūšanu visiem Igaunijas e-pakalpojumiem un arī e-parakstam, fiziski neatrodoties valstī. Tagad D. Mikaeli ir aktīvs vietējās ekosistēmas dalībnieks. Piemēram, uzņēmums atbalsta IT izglītības programmu "code/Jõhvi".
Latvijā likuma nosacījumi paredz, ka jaunuzņēmumam jāspēj pierādīt sava ideja un ka šeit izdosies to īstenot. Valsts interese ir, lai Latvijā top un attīstās jaunuzņēmumi, kas tālāk potenciāli piesaista investīcijas un arī nodrošina darbavietas. Ja izdodas atbalstīt veiksmīgu uzņēmumu, tad ieguvums būs arī valsts maciņam iekasēto nodokļu formā.
Jaunuzņēmuma vīzas ir labs instruments tādu inovatīvu uzņēmumu piesaistīšanai, kas meklē ceļu uz Eiropas tirgu. Jāsaprot, ka nemaz nav iespējams veiksmīgs jaunuzņēmums, kas strādātu tikai Latvijā. Tāpēc jaunuzņēmumu vīzu īpašnieku paplašināšanās citviet ir loģiska un teju vai nenovēršama. Mūsu visu uzdevums ir radīt tādus apsākļus, lai šie uzņēmumi daļu darbības turpinātu Latvijā, būtu ieinteresēti šeit veidot savu biroju un arī no Latvijas turpinātu attīstīties tālāk Eiropā.
Meklējam jaunus tirgus
Saskaņā ar LIAA datiem laika posmā no 2018. gada, kad Jaunuzņēmumu vīzu programma aktīvi sāka darboties, līdz 2024. gadam kopumā izsniegtas 465 vīzas. Laika periodā līdz 2022. gadam visvairāk vīzas tika izsniegtas Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem. Nav pamata uzskatīt, ka tā bijusi kāda īpaša labvēlība, jo Latvijai kopumā bija aktīvi biznesa sakari ar šīm valstīm. Tagad, protams, ne Krievijas, ne Baltkrievijas pilsoņiem jaunuzņēmumu vīzas vairs netiek izsniegtas. Un kopumā pieprasījums pēc tām ir samazinājies - šogad izsniegtas 25 jaunuzņēmumu vīzas. Pieprasījuma samazināšanās ir loģiska, jo jaunu tirgu apgūšanai ir vajadzīgs laiks. Jaunuzņēmu ekosistēma tāpat, kā visa citas nozares un valsts kopumā, ir uzņēmusi kursu uz jauniem tirgiem. Esmu pārliecināta, ka jau pavisam drīz šai aktīvajai darbībai būs rezultāti. Latvijai ir ko piedāvāt jaunuzņēmumiem, kas vēlas sākt biznesu šeit. Un mēs redzam, ka ir interese.
Jā, iespējams, īpašā attieksme pret jaunuzņēmumiem liek kļūt aizdomīgiem. Taču, kad mēs visi kopā piedzīvojam kāda vietējā uzņēmuma panākumus, tad gan mums visiem gribas būt lepniem. Un te nav runa tikai par lepnumu - veiksmīgi uzņēmēji nodrošina labi apmaksātas darbavietas, maksā nodokļus, iegulda jaunu talantu attīstībā. Viens no jaunuzņēmumu nozares cikla posmiem ir brīdis, kad darbinieki, kuri strādājuši kādā jaunuzņēmumā, pieņem lēmumu veidot savu biznesu. Jo uzņēmējdarbība ir iespēja ikvienam. Jaunuzņēmums - tas bieži vien ir par to, kurš tirgū būs pirmais. Tāpēc arī ir nepieciešami īpaši atbalsta instrumenti, lai palīdzētu īstajā brīdī tikt pie īstā izrāviena.