Kā parasti, arī šogad, pirmsvēlēšanu gaisotne radījusi labu vidi skaistiem solījumiem. Līdzās tādām sabiedrībai sāpīgām tēmām kā bezdarbs, veselības aprūpe, izglītība u.c., protams, neiztrūkstoša ir arī «pensija», kas īpaši aktuāli kļuva pērn, pēc pašvaldību vēlēšanām.
No vienas puses jau var pārmest iepriekšējām valdībām to nepildītos solījumus un solītās pirmsvēlēšanu utopijas. Piemēram, kā priekšvēlēšanu programmā pensionāriem solītā bezmaksas veselības aprūpe, pensionēšanās vecuma nepaaugstināšana u.t.t. No otras puses, neļausim sevi mānīt - domāsim paši vairāk tālredzīgi par savu finansiālo nodrošinājumu vecumdienās, nevis paļausimies un aplami uzskatīsim, ka valsts pensija būs pietiekams nodrošinājums ierastā dzīves līmeņa nodrošināšanai. Kādas vecumdienas sagaida Latvijas iedzīvotāji?
Piemēram, nesen lasīju par kādu pētījumu*, kas atklāj, ka Rietumeiropas strādājošie iedzīvotāji savas vecumdienas vēlētos pavadīt siltās un saulainās ārzemēs. Kā vēlamā dzīvesvieta Nr.1 tika atzīta Spānija. Lai šo mērķi sasniegtu, «vecās Eiropas» strādājošie iedzīvotāji mērķtiecīgi uzkrāj savai privātai pensijai.
Tajā pašā laikā dažādi Latvijā iepriekš veikti pētījumi līdz šim ir apstiprinājuši, ka liela vai pat lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju vecumdienās rēķinās vien ar valsts garantēto pensiju, vienlaicīgi rēķinoties ar nemainīgu dzīves līmeni un tēriņu slieksni.
Šādi pētījuma rezultāti vērtējami kā paradoksāli, jo patiesībā nav tiešāka mājiena par pašreizējo situāciju pensiju sistēmā un tajā veiktajām reformām, uz trīs gadiem noteiktajiem pabalstu griestiem, iespējamo pensionēšanās vecuma palielināšanu u.c., lai vēlreiz atgādinātu, ka viss ir tikai un vienīgi katra paša rokās.
Ņemot vērā, ka atšķirībā no t.s. «vecās Eiropas» iedzīvotājiem, Latvijā vecumdienām uzkrājumus joprojām veido salīdzinoši maza daļa darbspējīgo iedzīvotāju, ceru, ka priekšvēlēšanu solījumi radīs pozitīvu efektu – atkal ir aktualizēta tēma par pensijām (piem., «Nākotnes pensija jākrāj pašiem», DB.lv, 02.09.2010.), sabiedrība par to ir spiesta aizdomāties un izdarīt secinājumus: par finansiālo nodrošinājumu vecumdienās ir jārūpējas pašam, neviens cits to nedarīs, arī valsts - nē.
* Pasaulē lielākās apdrošināšanas brokeru korporācijas Aon veiktā aptauja desmit ES valstīs.