Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju paredz, ka vecumdienās viņi saņems no 100 līdz 200 Ls lielu pensiju, tomēr vēlētos, lai viņu pensija būtu virs 500 Ls.
Šādu ainu atklāj sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS un Latvijas Komercbanku asociācijas veiktā pētījuma rezultāti.
Sievietes daudz biežāk nekā vīrieši norādījuši, ka no valsts paredz saņemt pensiju, kuras apjoms nepārsniedz 300 Ls, turklāt vairāk nekā ceturtā daļa no aptaujātajām sievietēm norādīja, ka savās vecumdienās no valsts paredz saņemt pensiju, kuras apmērs būs robežās no 101 līdz 200 Ls mēnesī.
Savukārt vīrieši biežāk nekā sievietes norādīja, ka vecumdienās no valsts paredz saņemt pensiju, kas ir lielāka par 300 Ls, bet nepārsniedz 400 Ls mēnesī.
Pētījumā tika uzdots arī jautājums, cik lielu pensiju (no visiem pensiju līmeņiem) respondenti vēlētos saņemt savās vecumdienās, lai justos pilnībā nodrošināti. Kopumā sev vēlamās pensijas apmērs vecumdienās norādīts plašā amplitūdā. Zemāko pensijas apmēru iedzīvotāji ir norādījuši 150 latu, savukārt lielāko - 4000 latu mēnesī.
Tieši iedzīvotāji, kas ietilpst vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem un no 35 līdz 44 gadiem, vēlas vecumdienās saņemt vidēji 560 latu lielu pensiju. Savukārt vecāka gada gājuma cilvēki norāda pieticīgākus pensijas apmērus – respondenti vecumā no 45 līdz 54 gadiem savās vecumdienās vidēji norādījuši pensiju 481 lata apmērā, bet vecāki par 55 gadiem norādījuši vidēji 433 latu lielu pensiju.
«Pētījums atklāj, ka Latvijas sabiedrības vecākā gada gājuma cilvēki savās cerībās ir daudz pieticīgāki par jauniešiem, ko visticamāk var saistīt ar pieredzes bagātāku cilvēku lielāku realitātes izjūtu par savām iespējām,» skaidro tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš.
Tajā pašā laikā jāatzīst, ka pētījuma rezultāti saistībā ar pensiju apmēru vecumdienās parāda diezgan izteiktu plaisu starp iedzīvotāju vēlmēm un to, ko reāli cer saņemt no valsts, viņš pauž.
«Kopumā ticība pašreizējās pensiju sistēmas spējai nodrošināt vecumdienas iedzīvotāju vidū ir ļoti zema, ko, jādomā, var saistīt ar sabiedrības uzticības krīzi valsts varai, par kuras produktu var uzskatīt arī pensiju sistēmu - tikai 3% iedzīvotāju ir pilnībā pārliecināti, ka pašreizējā pensiju sistēma nodrošinās to vecumdienas, bet 51% uzskata, ka uz pašreizējo pensiju sistēmu nemaz nevar paļauties un tāpēc iztikšana vecumdienās ir jānodrošina saviem spēkiem,» tā A. Kaktiņš.
Aptauja atklāj, ka tie iedzīvotāji, kuru ienākumu līmenis uz vienu ģimenes locekli mēnesī sasniedz 251 latu un vairāk, arī vecumdienās vēlas saņemt vidēji 657 latus mēnesī. Savukārt iedzīvotāji ar augstāko izglītību vēlas saņemt vidēji 563 latus.
Tie respondenti, kuri ir ieguvuši tikai pamatizglītību, labprāt saņemtu vidēji 375 latu pensiju.
Vislielāko pensiju vecumdienās vēlas saņemt tieši kurzemnieki, norādot vidēji 645 latus mēnesī. Vismazāko pensiju vēlas saņemt vidzemnieki (458 lati), savukārt rīdzinieki vēlas saņemt 514 latu lielu pensiju, kam seko zemgalieši, kuri vēlas saņemt 526 latus lielu pensiju, bet latgalieši – 483 latu lielu pensiju.
Pētījums veikts 2012. gada jūlijā un tajā piedalījās vairāk nekā 1000 pēc nejaušās izlases principiem izvēlēti respondenti visā Latvijā.