Šonedēļ rubrikā Kā top? portāls Db.lv piedāvā aplūkot, kā tiek ražots Kazdangas piena pārstrādes uzņēmuma Elpa mīkstais siers.
Piena pārstrādes uzņēmums Elpa ražo pienu, krējumu, kefīru, biezpienu, jogurtu un arī svaigo nenogatavināto sieru. Slaukumu iegādājas pārsvarā no zemniekiem, kas strādā 50 kilometru radiusā ap ražotni.
Lai arī siera plaukti veikalos ir gana gari, Elpas ražojumam Latvijā līdzinieku nav. «Katram ir savi noslēpumi,» saka uzņēmuma vadītājs un līdzīpašnieks Gundars Sisenis. Tradicionāli Kazdangā top trīs veidu sieri – ar ķimenēm, dillēm un garšaugiem. Savulaik bijis arī ar ķiplokiem, bet radušās problēmas ar izejvielas pieejamību.
Dilles speciāli Elpai audzē netālu esošajā Aizputes dārzniecībā, sagatavo arī ziemai sasaldējot. Ķimenes iepērk no liela zemnieka Lietuvas pierobežā. Pērtersīļu, seleriju un paprikas maisījums, ko izmanto garšaugu siera ražošanā, Latvijā nav pieejams, to iepērk Vācijā.
Ikdienā populārākais ir siers ar dillēm, bet, tuvojoties Līgosvētkiem, protams, pieaug pieprasījums pēc ķimeņu siera. Pirms vairākiem gadiem, pēc lielveikalu tīkla pasūtījuma, nedēļas laikā saražotas sešas līdz septiņas tonnas, šogad – ne tik daudz.
Mīkstais siers ļauj diezgan ātri reaģēt uz pieprasījumu, jo to iespējams nogatavināt 48 stundās. Tas nozīmē, ka nav vajadzīgas lielas noliktavas un naudas aprite notiek ātri. Puscietajiem sieriem, kā Holandes, Krievzemes, nogatavināšanas process ilgst vismaz 45 dienas. «Bieži vien jau uzņēmēji grēko. To var noteikt pēc tā, ka griežot pielīp pie naža un veļas,» stāsta G Sisenis. «Naudas lieta. Kāpēc turēt vēl piecpadsmit dienas? Tā ir iesaldēta nauda.»
Elpa savu produkciju realizē gan lielveikalos, gan valsts budžeta iestādēs un tiešās tirdzniecības vietās. Uzņēmumā strādā vidēji līdz pussimtam strādnieku – skaits atkarīgs no pasūtījumu apjoma.
#1/14
Raksta galerijā skatāms, kā top Elpas mīkstais siers ar dillēm, ķimenēm un garšaugiem
#2/14
Piens no pieņemšanas vietas pa caurulēm nonāk svaigpiena uzglabāšanas tankos. Darbs šeit sākas jau pulksten piecos no rīta.
#4/14
Tālāk notiek piena pasterizācija. Pēc tam tas nonāk tvertnē, kur ar fermenta palīdzību tiek ieraudzēts. Notiek arī sildīšana un siera graudu gatavināšana.
#5/14
Baltos siera graudus, kas līdzinās biezpienam, no tvertnes iepilda toveros, kur tiem pievieno trīs veida garšvielas – dilles, ķimenes vai garšaugu maisījumu. Sāls pievienota jau iepriekš. Masu ar rokām pilda apaļīgās siera formiņās.
#7/14
Siera pašpresēšana. Formiņas saliek vienu virs otras un ik pa laikam apmaina vietām. Tādā veidā pa perforētajiem caurumiņiem tiek notecinātas liekās sūkalas.
#8/14
Siera meistars Rolands Kurakins katru rituli pārgriež uz pusēm, jo klienti vēlas 200 līdz 250 gramu smagus gabalus.
#13/14
Nenogatavinātā siera derīguma termiņš ir vien 15 dienas, toties patērētājs var būt drošs, ka produkts ir dabīgs.