Tuvojoties Gada balvai Rīgas arhitektūrā 2019, biznesa ziņu portāls Db.lv piedāvā tuvplānā aplūkot tai izvirzītos objektus - šoreiz ieskats kategorijā Daudzdzīvokļu nami nominētajai mazstāvu dzīvokļu ēkā Altonavas ielā 2, Torņkalnā.
Žūrijas dalībnieks, biedrības Zaļās mājas pārstāvis Kristaps Ceplis, vērtējot šo projektu, secina, ka dzīvokļu īres tirgus Rīgā šobrīd sit augstu vilni, un šīs nišas piedāvājumu patlaban var ļoti labi salīdzināt, izvēloties pēc visdažādākajiem parametriem. Daudzdzīvokļu māja Altonavas ielā 2 it kā ir kārtējais īres dzīvokļu komplekss. «Bet, manuprāt, projekta autori ir veiksmīgi atraduši mijiedarbību starp seno un mūsdienīgo, radot 21. gadsimtam atbilstošu dzīves telpu, kurā spēcīgi ir jūtama vēstures elpa (labā nozīmē). Cienījams solis no īpašnieka bijis trīs seno krāšņu restaurācija un pārbūve par kamīniem. Kā atzīst pats saimnieks, seno apkures sistēmu remonts noteikti nav bijis ekonomiski pamatots,» vērtē K.Ceplis. Viņaprāt, kā neizmantotā iespēja būtu atzīmējama pagalma mūra sēta, kas varētu būt veiksmīgi apaudzēta ar vīnogulājiem vai līdzīgiem vīteņaugiem, kas dotu kompleksam mājīgāku noskaņu.
Arhitekts Jānis Lejnieks atzīmē, ka, saskaņā arī ar pasūtītāja un projektētāja pārstāvju teikto, mansarda stāva izbūve ir bijusi nepieciešama vairāk ekonomisku, nevis arhitektonisku apsvērumu dēļ. «Jautājums – cik tajā veiksmīgi ir integrēts vecās ēkas atiks ar centrālo frontonu, kas šķiet iespiests jaunajā jumta formā. Koplietošanas telpas atjaunotas lietpratīgi un gaumīgi. Patīkama detaļa ir virsgaisma kāpņu telpā. Pagalms, kuru veido betona ķieģeļu bruģis, un tā labiekārtojums gan varēja būt izdomas bagātāks, tam pietrūkst Pārdaugavai raksturīgā mazā mēroga, ko varētu piešķirt kāda mazā arhitektūras forma,» secina arhitekts. Viņaprāt, visvairāk uzteicams ir pats mājas atjaunošanas fakts, jo Rīgas nomales apkaimēs ir simtiem, ja ne tūkstošiem simtgadīgu mazstāvu daudzdzīvokļu māju, kuras pamazām degradējas un tiks nojauktas, ja vien neatradīsies tālredzīgi investori, viedi arhitekti, prasmīgi būvnieki un apsaimniekotāji, kas spēs atjaunot īres dzīvokļu prestižu.
Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis Juris Monvīds Skalbergs uzskata, ka nama atjaunošana vērtējama kā lietderīga vecā vēsturiskā Rīgas dzīvojamā fonda atjaunošana jaunā, laikmetīgām prasībām atbilstošā kvalitātē. Savukārt Latvijas Būvinženieru savienības pārstāve Inese Aizstrauta priecājas, ka 1907. gadā celtais un gadu gaitā visai nolaistais divstāvu apjoma nams pretī vēsturiskajai Torņkalna pērlei Blokmuižai ir atdzimis kā 20. gadsimta sākuma Rīgai vizuāli raksturīga dzīvojamā māja ar 7 plašiem īres dzīvokļiem. «Īpašnieku entuziasms un ticība tam, ka izdosies atjaunot māju, kurai jau pirms pieciem gadiem būvvalde izdeva nojaukšanas atļauju, ir uzslavas vērta. Šis ir labās prakses piemērs, no kura ir vērts mācīties,» savā vērtējumā norāda I. Aizstrauta.
Nama projektētājs: Laimdota Bitaite Pasūtītājs: SIA «RENAMS» Būvētājs: «Communicatio Baltic OU», SIA «RB&B», SIA «Balustrāde» un SIA Kļavas EK Autori: arhitekti Laimdota Bitaite, Bruno Bitaitis, Baiba Riekstiņa. Detaļu izstrāde: Ieva Rietuma. Krāsu risinājums: Anda Bela. Būvkonstrukcijas: Lillija Gabinska.
Gada balvas Rīgas arhitektūrā rezultātu paziņošana notiks 7. oktobrī.