Šprotes eļļā dažkārt tiek dēvētas arī par «Latvijas zeltu», un to pašmāju šprotu mīļiem un ārzemniekiem gādā vairāki uzņēmumi. Db.lv viesojās uzņēmuma Gamma-A konservu ražošanas cehos Mangaļsalā, lai aplūkotu, kā top «Latvijas zelts».
Kopumā Gamma-A ražo 140 dažādus konservus, taču populārākās aizvien ir šprotes eļļā. No visas saražotās preces Latvijas tirgū tiek pārdoti vien 1,5 – 2%, parējās šprotes tiek eksportētas.
Šprotes eļļā tiek gatavotas gan no saldētām, gan svaigām zivīm. Lielākoties ražošanā gan tiek izmantotas svaigās zivis, kas pirktas no vietējiem zvejniekiem vai arī ir pašu sazvejotas. Gamma-A rīcībā ir četri lielāki zvejas kuģi Liepājā, kā arī mazāki zvejas kuģi Rīgas jūras līcī, Ventspilī, Rojā.
Kopumā Gamma-A eksportē uz 50 dažādām valstīm, bet lielākais vairums «Latvijas zelta» nonāk Krievijā, Ukrainā, Kazahstānā un Baltkrievijā. Taču vērā ņemami apjomi tiek tirgoti arī ASV un Izraēlā, bet nesen spēki izmēģināti arī Japānā.
Latvijā Gamma-A sadarbojas ar vienu dīleri, kas nodarbojas ar tālāku šprotu izplatīšanu.
Pēdējā laikā parādās tendence pircējiem arvien vairāk izvēlēties šprotes stikla burciņās. Šis iepakojums pircējiem patīk, jo uzreiz veikalā produktu var aplūkot.
Vairāk par šprotu ražošanu Gammas-A desmit tūkstošus kvadrātmetru ražotnē Mangaļsalā uzziniet, aplūkojot galeriju augstāk! Tāpat skatieties, kā tiek ražotas metāla kārbiņas, kurās «Latvijas zeltu» iepako.
Gamma-A ražošana notiek arī Kolkā un Ģipkā, kopumā saražojot aptuveni 150 tūkstošus šprotu kārbu dienā. Uzņēmums savu darbību sāka kā konservu iepakojuma ražotājs, vēlāk arī pats ienākot zivju pārstrādes biznesā.
#1/56
Šprotes eļļā Latvijā ražo vairāki uzņēmumi. Db.lv viesojās uzņēmuma Gamma-A ražotnē Mangaļsalā, kur «sudrabs pārtop zeltā» - brētliņas tiek atlasītas un kūpinātas, līdz tiek iegūtas šprotes eļļā.
#2/56
Zivis tiek pieņemtas no vietējiem ražotājiem un tad uzglabātas aukstuma kamerā. Atkarībā no gadalaika šprotes eļļā tiek ražotas gan no svaigām, gan saldētām brētiņām.
#3/56
Atvēsinātās zivis tiek padotas vēršanas lentām, kur darbinieces uzver zivtiņas uz metāla stienīšiem, pie reizes tās sašķirojot arī pēc izmēriem.
#4/56
Zivis saver, lai pēc tam tās varētu kūpināt. Attēlā redzamā plastmasas «kasete» ļauj sašķirot zivis pēc to izmēriem.
#5/56
Tāpat šajā procesā darbinieces atšķiro tās zivis, kas šprotu ražošanai neder. Piemēram, izbrāķētas tiek pārāk mazās vai pārāk lielās zivis. Viss šprotu ražošanas process lielā mērā atkarīgs no zivju izmēriem. «Ja mēs zivis nešķirotu, nekas labs nesanāktu,» tā Gamma-A zivju pārstrādes galvenais tehnologs Andis Zviedris.
#6/56
Zivis tiek savērtas uz metāla stienīšiem. Vienā dienā savērto zivju skaits atkarīgs no vērēju ātruma.
#7/56
Zivis tiek vērtas divās maiņās, kopumā abos Gamma-A cehos Mangaļsalā zivis uz stienīšiem ver aptuveni 40 darbinieki.
#9/56
Savukārt rāmji tālāk tiek ievietoti blakus esošajos konteineros. Viens konteineris ar zivīm piepildās pilns aptuveni divu triju minūšu laikā, Db.lv stāstīja Gamma-A zivju pārstrādes galvenais tehnologs A. Zviedris.
#11/56
Šie konteineri tālāk nokļūst kūpinātavā, kur aptuveni pusotras stundas laikā zivis tiek apbrūninātas un iegūst raksturīgo garšu. Attēlā redzama telpa, no kuras tiek vadīts kūpināšanas process.
#12/56
Zivju specifisko aromātu panāk ar alkšņu malku. Attēlā redzamas alkšņu skaidas.
#13/56
Alkšņu skaidas tiek pirktas Latvijā. Lai izkūpinātu šprotes vienā dienā, vajag apmēram piekabi skaidu jeb gandrīz piecus kubikmetrus. Vienā dienā, strādājot divās maiņās, var iegūt sešas septiņas tonnas kūpinātu šprotu, kas tiek iegūtas no aptuveni 12 tonnām jēlu zivju.
#14/56
Alkšņu malka gan ir tikai dūmu piedeva, kas rada aromātu un zeltaino krāsu, bet pati kūpināšana notiek, izmantojot karstu gaisu. «Kurš katrs nevar kūpināt, jo tur vajag pieredzi un izjūtu. Zivis ik sezonu mainās, piemēram, tās ir dažādas atkarībā no ķeršanas vietas,» stāsta A. Zviedris.
#16/56
Šprotu ražošanā kūpināšana ir viens no svarīgākajiem un arī sarežģītākajiem procesiem. No kūpināšanas niansēm visvairāk atkarīga produkta specifiskā garša. Attēlā - jau kūpinātas zivis.
#17/56
Izkūpinātām zivīm tiks nogrieztas galvas, kas nonāks zivju miltu ražošanā. Zivju miltus savukārt izmanto, piemēram, kā mēslojumu.
#18/56
Zivis ar nogrieztām galvām. Ja šprotes tiek pildītas stikla burciņās, nevis metāla konservu kārbās, tām nogriež arī astes. Galvas tiek grieztas, izmantojot speciālu iekārtu. Attēlā redzamās zivis derīgas fasēšanai. No brīža, kad zivis tiek sašķirotas un savērtas līdz šim brīdim, paiet aptuveni divas trīs stundas.
#22/56
Viens cilvēks var piepildīt šādu kārbiņu dažu minūšu laikā.
#23/56
Ar ļoti labām iemaņām vienā maiņā cilvēks var iepakot 600 - 700 kārbas.
#27/56
Zivīm tiek piebērts klāt sāls un pēc tam pievienota eļļa.
#28/56
Sāls pievienošana šprotēm citā ražošanas līnijā - otrajā ražošanas cehā.
#29/56
Sapakotas šprotes citā līnijā. Vienā cehā specializējas pārsvarā uz apaļu kārbu pildīšanu, bet otrā - ovālu kārbu pildīšanu. Šprotu pagatavošanas process - no vēršanas līdz gatavai kārbai - abos cehos ir identisks.
#32/56
Sapakotas šprotes kārbiņās tiek padodas aizvākošanas iekārtai.
#36/56
Kārbas tiek ieliktas autoklāvā, kur 120 grādu pēc Celsija karstumā tās tiek sterilizētas. Ja kārbā ir kādi mikroorganismi, tie šajā procesā tiek iznīcināti. Sterilizētas konservu kārbas saturs nebojājas vismaz četrus gadus.
#37/56
Šprotes burciņās. Vienā dienā var saražot 50 tūkstošus šādu burciņu.
#38/56
Konservu sterilizācijas autoklāvi otrā Gamma-A ražošanas cehā.
#39/56
Gatavos konservus pako kastēs, bet pirms zivis nonāk tirdzniecībā tās pārbauda laboratorijā.
#40/56
Laboratorija, kurā pārbauda katras partijas kvalitāti. Te tiek veikti gan mikrobioloģiski testi, gan tas, vai kārbas ir hermētiski noslēgtas.
#44/56
Uzņēmumā tiek gan pārstrādātas zivis, gan ražots to iepakojums - konservu kārbas. Metāls kārbu ražošanai tiek iepirkts Francijā, Slovākijā un Vācijā. Tas Gammā-A nonāk 10 tonnas smagos ruļļos, un tošs sagriež loksnēs un nolako Jēkabilī. Jēkabpilī Gammas-A sadarbības uzņēmums loksnes nokrāso un uzdrukā tām virsū attiecīgās etiķetes. Attēlā - apdrukāta metāla loksne.
#45/56
Uzņēmumā tiek ražotas gan viegli atveramās (easy-open) kārbas, gan tās, kas jāver vaļā ar speciālo attaisāmo, stāstīja A. Zviedris.
#50/56
Kopumā vienā dienā var saražo aptuveni 300 tūkstošus konservu kārbu. Kārbas tiek ražotas pašu vajadzībām, bet aptuveni 3-5% tiek pārdoti citiem.
#51/56
Kopumā Gamma-A ir gandrīz simts dažādu iepakojumu kārbiņu.
#53/56
Metāla lokšņu pārpalikumi agrāk tika sūtīti pārstrādei Liepājas metalurgam, bet pašlaik tiek sūtīti uz ārzemēm. Lielākā daļa pārpalikumu, kas tiek pārdoti starpnieku uzņēmumam, nonāk Ķīnā.