Portāls db.lv viesojas zivju pārstrādes uzņēmumā Brīvais vilnis.
Šprotes bez konservantiem un garšas pastiprinātājiem Lavijā ražo jau sen. Pašreizējā Brīvā viļņa ražotne strādā no 1985. gada, bet uzņēmuma saknes meklējamas jau 1949. gadā.
Brīvā viļņa produktos tiek izmantotas tikai ziemas periodā noķertās zivis, jo tās ir treknas un tām ir tukši vēderi.
No kopējiem ražošanas apmēriem šprotes ir dominējošais produkts. Kopumā šogad a/s Brīvais vilnis ražošanas apjomi salīdzinājumā ar pērno gadu ir pieauguši par 20%.
Ik dienu Brīvais vilnis saražo aptuveni 80 000 (savulaik bija pat 100 000 – 130 000) konservu (kārbu skaits), no kuriem 70% ir šprotes. Zivju konservu jomā šprotēm neesot analogu. Kvalitatīvu šprotu ražošana ir ļoti sarežģīts un darbietilpīgs process, tāpēc šprotes ir delikatese.
Citas ražošanas galerijas skaties šeit.
#1/14
Šprotu ražošanai ir derīgas Baltijas jūras brētliņas – sardīņu sugas zivis, un reņģes – siļķu sugas zivis.
#4/14
Zivis tiek savērtas uz speciāliem iesmiem – virbām. Kad zivis ir smuki savērtas viena otrai blakus, virbas tiek saliktas rāmjos, tā veidojot vairākas rindas.
#6/14
Krāsns dabīgam kūpināšanas procesam ar baltalkšņa malkas šķeldas dūmiem.
#7/14
Zivis tiek kūpinātas speciāli projektētās tuneļa tipa kūpināšanas krāsnīs. Tuneļa sākumā zivis tiek žāvētas, šeit tās zaudē ap 30% no svara, izgarojot ūdenim. Konteineram virzoties pa tuneli tālāk, zivis tiek kūpinātas ar dabīgiem dūmiem. Dūmi tiek iegūti no baltalkšņa malkas šķeldas. Tādējādi tiek iegūta šprotu zelta krāsa.
#8/14
Pēc kūpināšanas un atdzesēšanas zivīm tiek nogrieztas galvas, tiek atšķirotas zivis, kurām kūpināšanas rezultātā ir parādījušies plīsumi vai vizuāli defekti.
#9/14
Tikai kvalitatīvas zivis tiek ar rokām pakotas – ieliktas konservu kārbās pēc noteiktas sistēmas, ornamenta un zīmējuma.
#10/14
Pēc tam konservu kārbā tiek pievienota sāls un kvalitatīva augu eļļa.
#12/14
Pa konveijeru aizvākotās kārbas nonāk autoklāvā (karstā ūdenī). Produktā netiek izmantoti konservanti un garšas pastiprinātāji. Divu nedēļu laikā eļļa un sāls vienmērīgi iesūcas zivīs. Visgaršīgākie šprotu konservi ir pēc sešiem mēnešiem no ražošanas.
#13/14
Pēc tam konservu kārbas tiek nosūtītas uz noliktavu, kur tiek fasētas lielajās kastēs.