No finanšu piramīdām lielā mērā jāuzmanās pašiem cilvēkiem, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Diemžēl dažkārt ir arī tā, ka ieguldījumu vide tiek izmantota dažādiem krāpnieciskiem mērķiem. Turklāt šmaukšanās var notikt dažādos līmeņos, kad, piemēram, pat ietekmīgi un prestiži fondu pārvaldnieki, pašiem nezinot, tiek iesaistīti smalkās ponci shēmās. Tāpat pēdējo gadu laikā pietiekami daudz esam dzirdējuši par pasaules ietekmīgāko investīciju banku ne visai tīro praksi pirms iepriekšējās finanšu krīzes. Skaļi izskanējušas apsūdzības, piemēram, par finanšu iestāžu manipulācijām ar Euribor likmēm un valūtu kursiem.
Dažāda šmaukšanās ir iespējama arī daudz mazākā līmenī, kur Latvijā ir dzirdēts par firmām, kas dažu lekciju laikā piedāvā kļūt par profesionāliem valūtu un vērtspapīru spekulantiem. Pārsvarā šādos kursos, kur kādā brīdī par kaut ko ir jāsamaksā, tiek runāts par ieguldījumu potenciālo milzīgo atdevi (bet mazāk par riskiem).
Būtībā nekas daudz nav mainījies, un daļa sabiedrības tiek vilināta ieguldīt dažādās piramīdu shēmās. Labi, ja no šādām shēmām izdodas laikus nolēkt, bet ne visiem tas izdosies. Šāda krāpšana bieži skar sabiedrības neaizsargātos, mazāk izglītotos vai naivākos indivīdus, lai gan krāpniecības shēmas var būt pietiekami smalki izstrādātas. Piemēram, ASV nesen bija gadījums, kad savas shēmas upurus Geitons Dela Penna piesaistīja baznīcā, kuru viņš attiecīgi apmeklēja (tas nojauc neuzticības barjeru). Rezultātā viņš piramīdas naudu daļēji lietoja sava nekustamā īpašuma maksājumu segšanai, daļēji ļoti riskantiem radījumiem vērtspapīru tirgū un daļēji to izmaksāja pārējiem klientiem, kas shēmā bija iesaistījušies agrāk (kuri attiecīgi labi kalpo mārketinga nolūkos, tiesa gan, līdz brīdim, kad shēma vairs nav uzturama).
Kā pazīt?
Bieži vien šādi cilvēki runā ļoti pārliecinoši un piestrādā gan pie savām manierēm, gan izskata. Pēc Bloomberg novērojuma dažādi pētījumi atklāj, ka klasiskie melošanas signāli, piemēram, nervozēšana vai neskatīšanās acīs nenozīmē, ka persona jums melo. Patiesībā melu atklāšana lielā mērā esot laimes spēle. Dažādu ASV augstskolu runas un uzvedības pētījumi liecina, ka speciāli neapmācīts cilvēks patiesību no meliem atšķir vien 54% gadījumu.
Visu rakstu Kā mēģināt atklāt melus lasiet 30. septembra laikrakstā Dienas Bizness.