Pēc straujā negatīvo vērtējumu pieauguma DnB NORD Latvijas barometra pētījumā jūnijā, kā iemesls bija valdības veiktā valsts budžeta samazināšana par 500 miljoniem latu, viens no nozīmīgākajiem jautājumiem bija – kas notiks tālāk? Vai kritums ir tikai reakcija uz konkrētajiem lēmumiem, kas ātri aizmirsīsies, vai arī tas ir kārtējais kritums nu jau garajā valdības darbības vērtējuma lejupejošajā līnijā?
Laikam jau labā ziņa ir tā, ka mēneša laikā vērtējums nav kļuvis kritiskāks un ir pat par dažiem procentpunktiem uzlabojies. Tomēr vairums indikatoru nav sasnieguši pat maija līmeni. Tas nozīmē, ka negatīvās emocijas sabiedrībā turpina krāties.
Fakti DnB NORD Latvijas barometrā (pilnu pētījumu, skatiet šeit) ir šādi: kopumā jūlijā līdzīgi kā pirms mēneša tikai 6% iedzīvotāju uzskata, ka situācija Latvijā kopumā attīstās pareizā virzienā, tikai 3% domā, ka Latvijas ekonomiskā situācija patlaban uzlabojas, tikai 13% sagaida, ka pēc gada valsts ekonomikas stāvoklis būs labāks nekā patlaban, savukārt tikai 8% ir apmierināti ar valdības darbu.
Visvairāk uzlabojies ir personiskās situācijas vērtējums. Ja jūnijā 55% iedzīvotāju savas ģimenes materiālo stāvokli vērtēja kā sliktu, tad jūlijā - 47%. Ja jūnijā 48% iedzīvotāju bija pārliecināti, ka pēc gada viņu materiālais stāvoklis būs sliktāks nekā tagad, tad jūlijā to atzīmēja tikai 36%. Taču kritiski noskaņoto īpatsvars ir sarucis nevis tāpēc, ka vairāk ir kļuvis tādu, kas situāciju vērtē pozitīvi, bet gan tāpēc, ka vairāk kļuvis to, kuri savu labklājību vērtē kā vidēju un domā, ka pārskatāmā nākotnē nekas jau nemainīsies.
Lai arī ne tik strauji kā 2008. gada otrajā pusē, tomēr kopš aprīļa ar katru mēnesi pasliktinās arī rādītāji par to, kā iedzīvotāji vērtē iespējas atrast labu darbu. Jūlijā rekordaugstu atzīmi (63%) ir sasniedzis to iedzīvotāju īpatsvars, kuri šādas iespējas vērtē kā ļoti sliktas. Vienlaikus optimistu skaits jau trīs mēnešus atrodas pie 1% atzīmes.
Kā redzams, kopumā nekā sevišķi iepriecinoša jaunākajā DnB NORD Latvijas barometrā nav. Esmu pārliecināts, ka tikmēr, kamēr koalīcijas partijas turpinās cīnīties savā starpā par atlikušā budžeta «pareizāku» sadali, aizstāvot tikai «savas» nozares vajadzības (un dažkārt pat vēl šaurākas grupas intereses) vai pierādot savu prasmi rēķināt (pamatā - atņemt un dalīt), bet nespēs nodemonstrēt, ka elite skaidri zina, ko dara, un saprot, kāpēc to dara tieši tā, sabiedrības pesimisms būtiski nemazināsies. Cilvēkiem ir ļoti svarīgi gūt pārliecību, ka politiskajai elitei ir plāns un tas ir labs plāns. Pagaidām šādu pārliecību politiķi nav bijuši spējīgi radīt.
2009.gada jūlija DnB NORD Latvijas barometra iedzīvotāju aptaujas dati, kas bija veltīti dziļākai viedokļu izpētei par izglītības jautājumiem, liecina, ka sabiedrība ļoti kritiski vērtē šajā jomā notiekošos procesus un ar bažām gaida, kādas būs sekas. To, ka pašreiz notiekošais ir sen nepieciešamas reformas, uzskata tikai 15%, kamēr 57% domā, ka sistēma tiek vienkārši sagrauta. Laikam jau tas ir likumsakarīgs rezultāts apstākļos, kad uzticības politiskajai varai vairs gandrīz nemaz nav, bet tai ir steigā jāveic sen nepieciešamas reformas.
Runājot par veikto pārmaiņu sekām, iedzīvotāji DnB NORD Latvijas barometrā galvenokārt prognozē negatīvu ietekmi uz bērniem - 67% uzskata, ka mazo skolu slēgšanai sekas būs tas, ka daudzi bērni nespēs apmeklēt skolu un iegūt izglītību, 62% domā, ka naudas taupīšana uz mazo sporta, mākslas un mūzikas skolu rēķina novedīs pie bērnu klaiņošanas, un 55% paredz, ka daudzi talanti tā arī paliks neatklāti. Pēc sabiedrības domām bērnu intereses cietīs arī skolotāju algu samazināšanas un pensijas vecuma skolotāju aiziešanas no darba dēļ, jo šo lēmumu dēļ mazināsies izglītības kvalitāte. Pirmajā gadījumā bažas saistītas ar to, ka skolotāji būs spiesti meklēt iespēju piepelnīties papildus, otrajā - ar to, ka noteiktu specialitāšu pedagogu un pieredzējušu skolotāju trūkst.
DnB NORD Latvijas barometra pētījums arī liecina, ka pie problēmām izglītības jomā tikpat bieži kā nepietiekamais finansējums (51%) tiek vainotas arī politiķu attieksme (51%) un izglītības pārvaldes iestāžu darbinieku nekompetence vai neizdarība (49%). Jāpiebilst, ka vairākums iedzīvotāju ir gatavi atbalstīt skolotāju streikus, ja tādi notiks.
Tāpat DnB NORD Latvijas barometra pētījums sniedz arī atbildi uz jautājumu, kas droši vien ieinteresēja ne tikai mani: kā skaidrot interesi par medicīnas studijām laikā, kad lēmumi sāpīgi skar arī ārstus. Izrādās, ka gandrīz puse (48%) domā, ka ārsti būs pieprasīti darba tirgū, neskatoties uz ekonomiskās situācijas pasliktināšanos. Salīdzinājumam - juristus un skolotājus par šādu profesiju atzīst tikai 25%, bet vidējā un augstākā līmeņa vadītājus par vienmēr pieprasītu profesiju uzskata tikai 13%.