Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Nelija Jezdakova atzīst, ka, ieviešot tā dēvēto nodokļu amnestiju, ļaujot nepiedzīt nokavējuma naudu apmaiņā pret apņemšanos samaksāt nodokļa parāda pamatsummu, jāuzmanās, lai tas neveicinātu nihilismu pret nodokļu maksāšanu. Šādu viedokli viņa paudusi sestdien publicētajā intervijā reģionālajā laikrakstā "Auseklis".
"Cik man zināms, Finanšu ministrija ir sagatavojusi koncepciju, taču jāatzīst, ka ne viss tajā iekļautais mani apmierina. Jāatzīst, ka nereti grūtībās nonākušam uzņēmumam nav naudas arī tam, lai nomaksātu nodokļu parāda pamatsummu. Jābūt arī kaut kādai sapratnei par to, cik mums ir tādu nodokļu maksātāju, kuri visu ir maksājuši godīgi, aizņēmušies naudu, lai nokārtotu gan pamatsummas, gan arī soda naudas maksājumu. Vai tad viņi ir muļķāki par tiem, kam mēs tagad esam gatavi šo sodu norakstīt? Ir jāraugās, lai nodokļu amnestija neveicinātu nihilismu pret nodokļu maksāšanu. Svarīgi, lai neveidojas uzskats - nemaksāšu, cik vien ilgi gribēšu, jo soda naudu man vienalga norakstīs...," pauda Jezdakova.
Viņa stāstīja, ka brīdī, kad izskanēja paziņojums par nodokļu amnestijas iespējamību, tika radīta ažiotāža. "VID darbinieki trīs dienas to vien darīja, kā sēdēja pie telefona un atbildēja uz uzņēmēju jautājumiem, kuri gribēja noskaidrot, vai viņi ir amnestējamo sarakstā. Tad arī tika jautāts, kāpēc vispār kaut kas jāmaksā, ja tāpat tūlīt būs amnestija," teica Jezdakova.
Runājot par iespējamiem kritērijiem, atbilstoši kuriem varētu izšķirties par to, vai vajag konkrētajam uzņēmumam piešķirt nodokļu amnestiju, VID vadītāja norādīja, ka vispirms jāskatās, kāda bijusi nodokļu maksātāja vēsture. "Ja viņš visu laiku ir bijis godīgs, maksājis nodokļus, bet tagad nonācis finansiālās grūtībās, tad šādu amnestijas iespēju varētu pieļaut. Svarīgi, lai nodokļu maksātājs arī līdz šim būtu mēģinājis darīt visu iespējamo lietas labā - tad viņam var nākt pretī. Savukārt tiem, kas gadiem ilgi nav neko gribējuši pat dzirdēt par sadarbību ar nodokļu administrāciju, manuprāt, nevajadzētu dot nekādas atlaides," viņa pauda.
Pēc Jezdakovas teiktā, nodokļu parādi valstī šobrīd ir ap 700 miljoniem latu. "Protams, parādu apjomi palielinās. Uzņēmējiem trūkst apgrozāmo līdzekļu, viņi ir parādā viens otram, kā arī valstij. Šāda situācija ir ne tikai Latvijā - šajā jomā neesam unikāla valsts. Diemžēl parādi pieaug visā pasaulē. Tāpēc visas nodokļu administrācijas Eiropas Savienībā veido programmas, kā palīdzēt grūtībās nonākušiem nodokļu maksātājiem. Arī mūsu likumdevējs par to ir domājis, un mums ir dotas iespējas pagarināt samaksas termiņu, ko arī veiksmīgi darām. Daļa no tiem uzņēmumiem, kam to ļāvām darīt, jau ir nokārtojuši savas saistības, bet daļa to diemžēl nebija spējīgi izdarīt, un te jau ir runa par bankrota procedūrām," viņa klāstīja.
Saskaņā ar VID ģenerāldirektores teikto piedzenamie parādi veido aptuveni 40-50% no kopējās summas. "Pārējā summa gaida savu kārtu norakstīšanai. Mēs gan norakstām parādu tikai tad, ja ir pabeigta uzņēmuma bankrota procedūra, kas parasti ir diezgan ilgstoši. Šogad vien ir norakstīti parādi aptuveni 100 miljonu latu apmērā," viņa atzīmēja.
Valdība šogad augustā apstiprināja ēnu ekonomikas samazināšanas un godīgas konkurences nodrošināšanas plānu, kas cita starpā paredz izstrādāt koncepciju vienreizējam pasākumam par soda naudas un nokavējuma naudas dzēšanu tiem uzņēmējiem, kas līdz noteiktam brīdim samaksā nodokļu pamatparādu.