2008.gada beigās sākto Valsts ieņēmumu dienesta (VID) reorganizāciju, kuras mērķis bija optimizēt organizācijas struktūru, plānots pabeigt nevis līdz šā gada vasarai, bet līdz vasaras beigām, trešdien preses konferencē paziņoja VID ģenerāldirektore Nelija Jezdakova.
Pēc viņas teiktā, reorganizācijas pabeigšana nedaudz ievilksies, jo mainījās plāni attiecībā uz vienas nodokļu struktūrvienības pārveidi. Sākotnēji bija plānots nodokļu funkcijas, tostarp uzskaiti, piedziņu, sadalīt pa vairākām struktūrvienībām, taču vēlāk izlemts šīs funkcijas apvienot vienā – Nodokļu pārvaldē.
Diena.lv raksta, ka līdz šim reorganizācijas gaitā centralizētas funkcijas, tostarp administrēšanas, uzraudzības, kontroles u.c., tās koncentrējot VID centrālajā aparātā. Rajonos vien saglabāti klientu apkalpošanas centri. Netiek slēgts neviens muitas kontroles punkts, taču ir likvidēti iecirkņi atsevišķās pilsētās. Pret to iebildušas atsevišķas pašvaldības, ar kurām šobrīd notiek pārrunas, lai pāris dienas nedēļā VID inspektori tomēr varētu konsultēt telpās, par ko vietējās varas sola neprasīt īri.
Līdz ar to šobrīd ir izveidota viena līmeņa organizatoriskā struktūra ar VID ģenerāldirektoru, kam atšķirībā no iepriekšējās struktūras, kad VID vadītājam bija četri vietnieki, tagad būs divi – Muitas pārvaldes direktors un topošās Nodokļu pārvaldes direktors. Uz šo amatu ir izsludināts konkurss, teica N.Jezdakova. VID ģenerāldirektora tiešā pakļautībā būs astoņas pārvaldes, tostarp Finanšu policijas pārvalde.
Atbilstoši Starptautiskā Valūtas fonda rekomendācijām veikta lielo nodokļu maksātāju pārvaldes klientu bāzes paplašināšana – līdz 1.maijam pārvaldes uzskaitē bija 1154 nodokļu maksātāji, kuru maksāto nodokļu īpatsvars no kopējiem nodokļu ieņēmumiem ir 61,2%. Šī pārvalde strādā ar lielajiem nodokļu maksātājiem, konsultē un izglīto, lai nebūtu problēmas ar nodokļu kontroli, skaidro VID.
Nodokļu samaksas kontrolētājus plānots koncentrēt darbam Rīgā, kur «notiek galvenās aktivitātes». 88% no nodokļu kontrolē strādājošajiem uzraudzīs Rīgā notiekošo, bet pārējie 12% strādās Daugavpilī, Valmierā un Kuldīgā. Kopumā nodokļu kontrolē strādājošo skaits ir samazinājies par 21% - šobrīd ir 550 štata vietas.
Tostarp struktūrvienību vadītāju skaits sarucis par 66%, tematisko pārbaužu veicēju skaits samazinājies par 45% līdz 130 darbiniekiem, savukārt nodokļu auditoru skaits pieaudzis par 42%. «Ja nodokļu auditi nes fiskālo efektu, tad tematiskās pārbaudes vairāk vērstas uz atbalstu,» preses konferencē norādīja VID pārstāve Ināra Pētersone.
Pēc viņas teiktā, nodokļu auditi ir retāki nekā tematiskās pārbaudes, taču 95% no tiem ir rezultatīvi. No viņas teiktā noprotams, ka vairāk nodokļu auditi tiek veikti uzņēmumos, kur ir augstāks nodokļu nemaksāšanas risks un kurus pēc noteiktiem kritērijiem identificē sistēma. Vairāk nodokļu auditi tiek veikti lielajos uzņēmumos, kur apgrozās lielākas naudas summas, bet maziem uzņēmumos vairāk tiek veikti preventīvi pasākumi, pamācot un konsultējot, piebilda I.Pētersone.
VID strādājošo skaits kopš reorganizācijas uzsākšanas sarucis par aptuveni 15% - no 5071 darbinieka pērn līdz 4310 darbiniekiem šā gada aprīlī, stāstīja N.Jezdakova.
Ņemot vērā VID budžeta samazinājumu par 39% 2010.gadā, salīdzinot ar resursiem 2008.gadā, uzturēšanai un attīstībai finansējums divos gados samazinājies par 44,7%, bet atalgojumam – par 31%.
Vidējā bruto alga dienestā strādājošajiem divos gados sarukusi par 21%, šogad vidēji uz papīra saņemot 469 latus. 38% no VID strādājošajiem bruto algā saņem zem 400 latiem mēnesī, norādīja N.Jezdakova, piebilstot, ka VID jau 2007.gadā, kad vēl reorganizācija nebija uzsākta, sāka samazināt dienestā strādājošo skaitu.
Pēc VID vadītājas teiktā, dienests reorganizācijas gaitā bija ieinteresēts paturēt labākos cilvēkus, tāpēc tika veikta personāla novērtēšana u.c. Labākie saglabājuši darbu vai piedāvāts cits amats. To vidū bija arī reģionos strādājošie, kam pēc reorganizācijas konkrētajā reģionā vairs nebūtu darba vietas. Apmēram 50 cilvēki pārcēlušies uz darbu Rīgā un galvaspilsētā īrē dzīvokli, piebilda I.Pētersone.
Daudzi gan reorganizācijas gaitā paši izvēlējušies pamest darbu dienestā zemā atalgojuma dēļ. Katru mēnesi, pēc N. Jezdakovas sacītā, dienestu pamet aptuveni 40 cilvēku. Puse no pērn darbu VID pametušajiem aizgājuši paši, bet otra puse bija spiesti aiziet darba uzteikuma dēļ.
VID ģenerāldirektore gan norādīja, ka drīzumā var izveidoties situācija, ka darbiniekus nevarēs atrast iestādes iekšienē un nāksies sludināt ārējos konkursus.