2020. gadā pieprasījums pēc darbaspēka joprojām būs augsts, bet ekonomikas izaugsmes bremzēšanās un pieaugošās darbaspēka pieejamības problēmas liks darba devējiem būt piesardzīgākiem jaunu darbinieku piesaistē, liecina interneta personāla atlases uzņēmuma "CV-Online Latvia" veiktā ikgadējā uzņēmēju aptauja.
Šajā gadā jaunus darbiniekus plāno pieņemt darbā trešā daļa jeb 33% darba devēju, kas ir par 15% mazāk nekā pirms gada veiktajā aptaujā. Savukārt nedaudz pieaudzis to uzņēmumu skaits, kas gan pieņems, gan atlaidīs darbiniekus - to atzina 31% aptaujāto darba devēju.
Turpretī 23% darba devēju šogad izmaiņas personāla sastāvā neplāno, kas ir par 6% vairāk nekā gadu iepriekš.
Gandrīz 40% no vakancēm iecerētas speciālistiem, 19% - vadītājiem, 15% - kvalificētiem strādniekiem, 10% - gan pakalpojumu un tirdzniecības darbiniekiem, gan mazkvalificētiem strādniekiem. Vairāk nekā puse no uzņēmumiem, kas iecerējuši pieņemt darbā jaunus darbiniekus, izmaiņas personāla sastāvā saista ar uzņēmuma darbības paplašināšanos, savukārt ceturtā daļa – ar gaidāmo darbinieku rotāciju.
Līdzīgi kā pirms gada veiktajā aptaujā, vairāk nekā 70% darba devēju atzīst pieaugošas problēmas ar darbinieku piesaisti. Kā viens no risinājumiem atsevišķās amatu pozīcijās ir darbaspēka ievešana no ārvalstīm, ko aptaujā par šā gada plāniem norādīja gandrīz katrs ceturtais darba devējs jeb 24%.
"Jaunas darba vietas arī šajā gadā būs pieejamas plašā skaitā visās nozarēs, kas mēreni sekmēs nodarbināto skaita pieaugumu valstī. Tajā pašā laikā, turpinoties lēnākai ekonomikas izaugsmei un izteiktākam kvalificēto darbinieku trūkumam, tas aizvien vairāk ietekmēs uzņēmēju iespējas paplašināt darbības apjomus un straujāk palielināt darbinieku skaitu. Aptaujas dati arī liek secināt, ka aizvien lielāks uzsvars tiks vērsts uz esošo cilvēkresursu efektivitātes un produktivitātes celšanu, tai skaitā, uz procesu automatizāciju, ko sekmē straujā tehnoloģiju attīstība," stāsta Aivis Brodiņš, "CV-Online Latvia" vadītājs.
Saistībā par izmaiņām atalgojumā - 45% darba devēju šogad ir ieplānojuši vismaz dažiem darbiniekiem atalgojuma pieaugumu. Gadu iepriekš atalgojuma pieaugumu plānoja 51% darba devēju.
Visbiežāk lēmumu par atalgojuma paaugstināšanu darba devēji pamatoja ar to, ka vēlas motivēt savus labākos darbiniekus turpināt strādāt konkrētajā uzņēmumā. Prognozētais atalgojuma pieaugums 29% aptaujāto uzņēmumu ir līdz 5%, bet puse darba devēju jeb 50% atzina, ka to plāno vidēji līdz 10%, savukārt 21% darbavietās atalgojuma pieaugumu paredzējuši vairāk par 10%.
Salīdzinoši ar pagājušā gada aptaujas rezultātiem pieaudzis to darba devēju skaits, kas izmaiņas darbinieku atalgojumā neplāno. Šajā gadā saglabāt atalgojumu līdzšinējā līmenī iecerējuši 43% darba devēju, kas ir par 4% vairāk nekā pērn.