Līdz ar jaunās kosmētikas regulas stāšanos spēkā kosmētikas tirgus Eiropā kļūs par vienu no visregulētākajiem pasaulē; Latvijā, iespējams, pazudīs kāda daļa kosmētikas mājražotāju.
Pēc gada tiek atcelta pašlaik spēkā esošā direktīva par kosmētikas līdzekļiem. Proti, jau pērn stājās spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes Regula par kosmētikas līdzekļiem, kas būs jāpiemēro no nākamā gada 11. jūlija, taču ir daži punktus, kurus piemēro agrāk.
Vairums Latvijas lielo kosmētikas ražotāju zina par jaunajām prasībām un ir tām gatavi vai gatavojas, bet mazie uzņēmēji labākajā gadījumā par tādām ir tikai dzirdējuši un vēl nezina, kā to izpilde ietekmēs viņu biznesu, liecina DB aptauja. «Jaunās prasības varētu izslēgt sīkražotāju un mājražotājus no tirgus aprites, jo, rūpīgi iezīstoties ar regulā definētajām prasībām ražotnei, gala produktam un tā dokumentācijai, vienīgais pamatojums regulas striktai adaptēšanai uzņēmumos ir perfekta kosmētikas produkta nodrošināšana tirgū,» pieļauj Baiba Megre-Ansviesule, a/s Spodrība izpilddirektore.
Galvenās atšķirības prasībām attiecas uz produktu drošību – gan no sastāva, gan ražošanas viedokļa. «Ir arī vairāki precizējumi, kas nebija iekļauti direktīvā, piemēram, kas saprotams ar to, kas ir viela, maisījums, kas ir ražotājs, standarts, nevēlama ietekme u.c.,» skaidro Uldis Iltners, MADARA Cosmetics direktors. B. Megre-Ansviesule norāda, ka atbildīgam kosmētikas līdzekļu ražotājam visas šīs prasības ir jāievēro arī pašlaik, jo līdz šim spēkā esošajos Ministru Kabineta noteikumos par būtiskajām prasībām kosmētikas līdzekļiem un to uzraudzības kārtību kosmētikas, dokumentācijas, marķēšanas, ražošanas u.c. pamatpozīcijas ir ļoti līdzīgas regulā noteiktajām.
Olga Gurova, a/s Dzintars kvalitātes direktore, norāda, ka atšķirībā no iepriekšējiem normatīvajiem aktiem, kuros jau bija iekļauta norma par Labu ražošanas praksi, jaunā regula prasa ievērot konkrētu standartu, kas ļauj harmonizēt prasības, kas attiecas uz kosmētikas līdzekļu ražošanu un arī izvirza prasības, ievērojot starptautisko pieredzi un zināšanas. A/s Dzintars darbu pie Labas ražošanas prakses prasību ieviešanas sāka jau 1998. gadā. MADARA Cosmetics to paveica pērn, bet Stenders, kas arī līdz šim ražoja pēc Labas ražošanas prakses principiem, ir sācis darbs pie procesu dokumentēšanas un ražošanas telpu apstākļu pilnveides.