No piektdienas interneta vietnē Divritenis.lv pieejama interaktīva Latvijas velo karte, kurā pakāpeniski tiks piedāvāta iespēja aplūkot visus Latvijā esošos velo celiņus, velo tūrisma maršrutus, velosipēdu zādzību un ceļu satiksmes negadījumu vietas, raksta Diena.lv.
Velo karte iecerēta kā platforma, kurā Latvijas pašvaldības varēs pieslēgties un pievienot informāciju par tās teritorijā izbūvētajiem veloceliņiem. Kā portālam Diena.lv skaidroja idejas iniciators un Latvijas Riteņbraucēju apvienības valdes priekšsēdētājs Viesturs Silenieks, šajā kartē būs redzama tikai oficiāla, pašvaldību sniegta informācija.
Braucot pa Latviju, redzams, ka daudzās vietās tiek būvēti veloceliņi, attīstās velo tūrisms, taču to nekur nav iespējams redzēt. Tiek izdotas kartes ar velomaršrutiem, taču, kā uzskata V. Silenieks, tās jau nākošajā dienā ir morāli novecojušas un informācija ar laiku vairs nav aktuāla. Tāpat šādās papīra brošūrās nav iespējams uzzināt riteņbraucēju sniegtās atsauksmes par veloceliņiem. Šie argumenti V. Silenieku pamudinājuši veidot interaktīvu velo karti, kuras lietotājiem par karti iespējams publicēt savas atsauksmes.
Šobrīd ir grūti prognozēt, kad platformā varētu būt pieejama informācija par veloceliņiem visā Latvijā, jo tas atkarīgs no katras pašvaldības vēlmes iesaistīties projektā. Pagaidām atsaukusies Liepājas pašvaldība, taču interesi paudušas arī Siguldas, Krāslavas, Daugavpils, Preiļu un citu pilsētu pašvaldības.
Kartē regulāri parādīsies arī Valsts policijas (VP) un Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sniegtā informācija par velosipēdu zādzībām, kā arī vietām, kur ir notikuši ceļu satiksmes negadījumi. Tāpat būs iespējams uzzināt par velosipēdu reģistrāciju, apmācībām velosipēda vadītāja apliecības iegūšanai, kā arī būs iespējams iepazīties ar ceļu satiksmes noteikumiem.
CSDD savu iesaistīšanos projektā skaidro ar faktu, ka velosipēdisti ir tā sabiedrības daļa, par kuru jārunā arvien biežāk, jo pēdējos gados riteņbraucēju skaits ir palielinājies trīs vai četras reizes. Tai pat laikā, aplūkojot statistiku par cietušajiem un bojā gājušajiem riteņbraucējiem, aina vairs nav tik patīkama, norādīja CSDD preses sekretāre Ieva Bērziņa.
Šī gada pirmajos sešos mēnešos bojā gājuši 13 riteņbraucēji, taču šajā pašā periodā pagājušā gadā miris viens velosipēdists. Kā norādīja I. Bērziņa, incidentos katru dienu iesaistīti viens vai divi velosipēdisti, tāpēc karte ar šādu negadījumu statistiku ļaus saprast kuri ir melnie punkti, kuros negadījumi notiek visbiežāk.
CSDD pārstāve arī uzsvēra iespēju veikt velosipēda reģistrāciju – gadījumā, ja tiek nozagts velosipēds, pastāv lielāka varbūtība atrast tieši reģistrētu velosipēdu. Pēdējo divu gadu laikā Latvijā reģistrēti jau 12 640 velosipēdi, informēja I. Bērziņa.
Interaktīvo velo karti tās veidotāji dēvē par sociālu projektu, kurš tapis entuziasma rezultātā. Interaktīvās kartes izveidošana izmaksājusi vairākus tūkstošus latu, taču konkrētus skaitļus V. Sileniekam ir grūti nosaukt, jo «nauda netiek skaitīta». V. Silenieks pieļauj iespēju to attīstīt arī komericālos veidos, piemēram, piedāvājot ar velolietām saistītiem veikaliem par maksu ievietot portālā informāciju par sevi.