Paaugstinoties vairākiem riskiem, bankas palielinājušas kredītlikmes nekustamo īpašumu spekulantiem un projektu attīstītājiem. Latvijas Bankas (LB) dati liecina, ka vidējās procentu likmes banku izsniegtiem kredītiem privātpersonām un uzņēmumiem gan latos, gan ārvalstu valūtā oktobrī turpināja kāpt.
Pēc baņķieru atzītā, lai arī šie dati ir kā "vidējā temperatūra slimnīcā", tomēr par zināmām tendencēm liecina. "Lai arī LB publicētā procentu likmju statistika nesniedz priekšstatu par to, kuri kredīti ir kļuvuši dārgāki, acīmredzami, ka vispārējā tendence virzās uz kredītu procentu likmju pieaugumu un kredītu segmentāciju," domā Parex bankas Resursu nodaļas vadītājs Normunds Vigulis.
Spekulantiem dārgāk
Baņķieri atzina, ka pieaugošo risku dēļ vairums banku kļuvušas konservatīvākas nekustamā īpašuma projektu finansēšanā. "Lai arī zema riska hipotekārie kredīti un veiksmīga, bet liela biznesa kredīti joprojām tiek izsniegti ar ļoti zemām pievienotajām riska prēmijām, virkne t.s spekulatīvo vai īstermiņa biznesa (pamatā spekulācijas ar nekustamiem īpašumiem, domāts: nopirka, uzcēla, pārdeva; kā arī citi uz atsevišķiem projektiem virzītie) kredītu ņēmēji ir spiesti maksāt augstāku procentu likmi nekā iepriekš. Pēdējo mēnešu laikā bāzes likmes būtiski nav mainījušās, bet riska prēmijas pieaugums parāda banku bažas par to, ka kredīti kļūst riskantāki," tā viņš.
Riska prēmija ir viena no banku pievienotās likmes daļām, ko pieskaita starpbanku likmei. Jautāts par aptuveno riska prēmijas pieauguma lielumu, N. Vigulis atzina, ka tas ir grūts jautājums, jo nav īsti statistikas. Paužot savu viedokli, viņš lēsa, ka pieaugums varētu būt par 0.5 - 1 %, salīdzinot ar optimisma laiku gada sākumā.
"Pat virspusēji skatoties, kredītu procentu likmju pieaugums ir loģiski izskaidrojams - palielinājušies ir gandrīz visi ar kredītu ņemšanu saistītie riski: augstas bāzes procentu likmes, nekustamā īpašuma tirgus pārkaršana, ekonomikas izaugsmes iespējamā krīze, LB monetārās aktivitātes un brīdinājumi par pārlieku uzņemto valūtu risku, t.sk. par pieaugušo lata pret eiro valūtu kursu svārstību risku," tā N. Vigulis. DnB NORD Bankas prezidents Andris Ozoliņš atzina, ka banku konservatīvāka attieksme izpaužas ne tikai riska prēmijas pieaugumā (viņaprāt, kāpums līdz 0.4 %), bet arī banku pieprasīto projektam nepieciešamo pašu attīstītāju ieguldījumā, kas ir palielinājies, gan striktākā projekta naudas plūsmas izvērtēšanā. Pēc viņa atzītā, bankas daudz "vēsāk" skatās arī uz zemju pirkšanas kreditēšanu, t.sk. vairāku banku līdzfinansējums no 80 % sarucis pat līdz 50-60 %. Tādējādi bankas samazina iespējas darboties t.s. viena projekta attīstītājiem.
Hansabankas valdes loceklis Elmārs Prikšāns lēsa, ka riska prēmijām iepriekš bija tendence samazināties, šobrīd tās ir stabilizējušās. "Tās var pieaugt, jo riski ekonomikā ir auguši, piem., nekustamā īpašuma tirgus pārkaršanas tendences - pieaugums pārsniedz normālos izaugsmes līmeņus," tā viņš. Nordea bankas speciālists Andris Lāriņš dažu banku lēmumu paaugstināt riska prēmiju skaidroja arī ar to, ka iepriekš bankas "apguvušas" drošos klientus, un tagad "ejam pa pakāpieniem uz leju". Pēc FKTK datiem, bankas visvairāk septembra beigās bija kreditējušas operācijas ar nekustamo īpašumu, šis segments uzrāda arī strauju pieaugumu, kas tuvojas 100 % gadā.
Arī citas tendences
Hansabankas valdes loceklis Toms Siliņš kā vienu no vidējo procentu likmju kāpuma iemesliem minēja arī to, ka kopējā kredītportfelī pieaug fiksētas likmes kredītu īpatsvars. Uz vairākiem gadiem fiksētās procentu likmes šobrīd ir augstākas nekā mainīgās likmes, kas piesaistītas 3 vai 6 mēnešu starpbanku likmēm (Rigibor, Euribor). Pieaugums jūtams arī mainīgajās likmēs - pēc baņķieru domām, pamatā bāzes procentu likmju pieauguma dēļ, jo kopējo kredīta likmi veidojošās banku pievienotās likmes konkurences rezultātā ir drīzāk sarukušas. Pēc Nordea bankas piebilstā, banku pievienotās likmes privātpersonām izsniegtiem hipotekārajiem kredītiem vairs nekrīt, kā tas bija vērojams pērn, bet ir stabilizējušās un pieaugums nav jūtams.
Tā kā LB preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis atzina, ka datos ietilpst gan hipotekārie, gan patēriņa, kredītkaršu u.c. līdzīgi īstermiņa kredīti, baņķieri secina, ka privātpersonām latos izsniegto kredītu vidējā procentu likme, kas pārsniedz 11 %, skaidrojama ar dārgo patēriņa kredītu īpatsvara kāpumu. Lai arī kopējos privātpersonām izsniegtajos kredītos patēriņa kredītu īpatsvars nav audzis, tie dominē tieši latu kredītos. Hipotekāro kredītu īpatsvars latos samazinās par labu eiro. Pēc SEB Unibankas pārstāvja Daiņa Stūrmaņa teiktā, eiro starpbanku likmes visdrīzāk vēl pieaugs. Viņš norādīja, ka dolāru likmes uzrāda ievērojamu svārstīgumu, kas visdrīzāk norāda uz tirgus dalībnieku pārvērtētām dolāru aizdevuma likmju samazināšanas gaidām. Baņķieri atzina, ka banku pievienotās likmes var kāpt, ja pasliktināsies kredītu kvalitāte. Patlaban dati neliecina, ka banku sektoram kopumā būtu nopietnas problēmas, tāpēc lielam likmju kāpumam nevajadzētu būt, tā Nordea bankas pārstāvis Sergejs Babuškins. Iemesls likmju kāpumam pagaidām nav arī banku izdevumu kāpums sakarā ar LB lēmumu rezultātā sadārdzinātajiem kredītresursiem latos. Tas tāpēc, banku sektorā iepriekš gūtā milzīgā peļņa spēj šos izdevumus kompensēt.
Komercbanku peļņa šogad deviņos mēnešos netiek līdzi biznesa apjomiem
Bankām šogad deviņos mēnešos, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu, samazinājusies pelnītspēja jeb aktīvu un kapitāla atdeves.
Šogad septembra beigās visu banku kapitāla atdeve (ROE, pārskata perioda peļņas/zaudējumu (anualizētu) attiecība pret vidējo kapitālu un rezervēm) bija sarukusi līdz 24.46 %, salīdzinot ar 28 % pērn septembra beigās, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati. Savukārt banku aktīvu atdeve (ROA, pārskata perioda peļņas/zaudējumu (anualizētu) attiecība pret vidējiem aktīviem) bija sarukusi no 2.2 % līdz 1.9 %.
Abi rādītāji nedaudz samazinājušies pēc aktīviem lielākajai Latvijas bankai Hansabankai, kuras analītiķi šo faktu skaidro ar to, ka peļņa neaug tik strauji kā biznesa apjomi. Gana strauji - par aptuveni 19 %punktiem, līdz 11.7 % ROE un līdz 1.07 % ROA kritusi LATEKO bankai.
Bankas Reklāmas un sakaru nodaļas pārstāvis Oļegs Vandišs skaidroja, ka aktīvu atdeves samazinājuma iespējamais iemesls ir peļņas samazināšanās, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, jo šogad banka vairāk līdzekļu investē biznesa attīstībai, t.sk. filiāļu tīkla paplašināšanai un jaunu pakalpojumu ieviešanai. Savukārt kapitāla atdeves sarukuma iespējamais iemesls ir arī pašu kapitāla palielināšanās, jo šogad LATEKO banka palielināja pamatkapitālu līdz 17.5 milj. Ls, pirms gada pamatkapitāls bija 15.2 milj. Ls.
Visvairāk aktīvu un kapitāla atdeve pieaugusi Trasta komercbankai (TKB) (septembra beigās ROE bija 82.3 %, bet ROA - 4.7 %, bet pirms gada bija ap 54 % un 3.2 %), kuras valdes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Māris Fogelis skaidroja, ka TKB par savu mērķi neizvirza aktīvu klientu loka paplašināšanu, bet koncentrējas uz private banking servisa attīstīšanu.
"Šāda politika ļauj bankai virzīt savus spēkus un investīcijas konkrētu finanšu produktu attīstībai savu klientu interesēs, atšķirībā no taktikas, kad par galveno mērķi tiek noteikta lielas tirgus daļas iegūšana," tā viņš.
Ieguvēji - attīstītāji ar pieredzi
Banku centieni palīdzēs sakārtot nekustamā īpašuma tirgu, taču neiespaidos īpašumu cenas.
Tā uzskata aptaujātie nekustamā īpašuma attīstīšanas kompāniju pārstāvji.
Patiešām daudz striktāki kredīta noteikumi tiek izvirzīti zemes pirkumam (procentlikmes ir augstākas, bet kredīts ir 60 - 70 % no pirkuma summas), bet labvēlīgāki tie attīstītājam ir stadijā, kad tas ķeras klāt projekta būvniecībai. Tādējādi bankas cenšas ierobežot spekulatīvos darījumus ar zemi un sekmē reālu attīstītāju darbību. Tas nozīmē, ka turpmāk attīstītājiem biznesa plānos ir jāietver lielāka pašu līdzdalība, pieaugs projekta izmaksas. Taču tas tirgu, galapatērētāju ietekmē mazākā mērā nekā būvizmaksu straujais kāpums, - pauda SIA R.Evolution valdes priekšsēdētājs Aleksejs Zagrebeļnijs. Līdzīgās domās ir Rolands Slavinskis, kompānijas Primaland valdes priekšsēdētājs. "Vadošās bankas patiešām piemēro stingrus noteikumus kredītiem, "šķiro" klientus. Zemes iegdei tiek doti 50 % no tās vērtības, labākiem klientiem tiek 60 - 70 %. Arī sporta un atpūtas centru projektiem tiek piešķirti tikai 50 - 60 % no izmaksām. Kredītiestādes skatās, kāda ir klienta iepriekšējā pieredze, projekti utt. Manuprāt, tas sakārtos tirgu. Tiem, kas nebūs uzkrājuši ne vien līdzekļus, bet arī uzticību, būs grūtāk realizēt savas ieceres, bet attīstītāji ar pieredzi iegūs," viņš teica.
Runājot par mājokļu uzpircējiem, parasti tiek pirkti dzīvokļi būvniecības stadijā, un ir nepieciešams iemaksāt vien rokasnaudu. Kamēr dzīvoklis ir gatavs, to var pārdot krietni dārgāk, pat par 50 un vairāk %. Liela daļa izmanto banku kredītus, taču privātpersonas netiek "šķirotas", kredītus ir iegūt diezgan vienkārši, - uzskata R. Slavinskis. Trijos aktīvos gados, kopš tiek celti jaunie projekti, daudzi spekulanti jau ir uzkrājuši pieredzi, zināšanas un mēģina tālāk veidot kaut ko paši, un bankas diez vai liks šķēršļus. Stingrāka banku nostāja gan īpašumu tirgus cenu neietekmēs.
SIA Dee Nami valdes priekšsēdētājs Ritvars Jēkabsons uzskata, ka šobrīd banku aktivitātes neradīs nekādas sekas nekustamā īpašuma tirgū, varbūt tikai pēc laika. Pieprasījums pēc mājokļiem ir krietni lielāks par reālo piedāvājumu. Arvien liela daļa projektu ir tikai papīra stadijā.