Apdzīvotība Latvijas lauku reģionos pēdējo gadu laikā aizvien sarūk, un viens no lauku dzīves balstiem – lauksaimniecības nozare – piedzīvo smagus satricinājumus, proti, ir nepietiekama jaunā lauksaimnieku paaudze, kamdēļ Latvijas «lauki noveco», atklāj Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) veiktais pētījums.
«Pētījuma secinājums ir, ka lauksaimniecības nozare katru gadu kļūst efektīvāka un modernākas tehnoloģijas viennozīmīgi «izspiež» darbaspēku ārā no laukiem. Pēdējo piecu gadu laikā ļoti strauji samazinās nodarbināto skaits tieši lauksaimniecības nozarē,» LNT raidījumā 900 sekundes sacīja LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, atzīstot, ka nākotnē cilvēkiem arvien mazāk būs ko darīt lauksaimniecības nozarē.
«Visas Latvijas mēroga jautājums ir, vai apdzīvoti lauki ir mūsu vērtība? Vai mēs gribam laukos cilvēkus un līdz ar to veicinām pasākumus citu nodarbinātības veidu attīstībai ārpus lauksaimniecības? Vai arī mēs uzskatām, ka tas ir normāli, ka lauki tiek pamesti?» sacīja LLKC vadītājs.
Viņš uzsver, ka vissliktākais šobrīd ir tas, ka visbiežāk laukus pamet tieši jaunieši, turklāt viņi pamet ne tikai laukus, bet aizbrauc pavisam no Latvijas, un «lauki noveco».
«Apmēram 600 tūkstošus hektāru [lauksaimniecības zemes] un vairāk nekā 20 tūkstoši saimniecību Latvijā vada pensionāri. Skaidrs, ka viņi strādā un dara savus darbus, bet jautājums ir, kas nākošo desmit gadu laikā nāks viņu vietā?» jautā Cimermans, piebilstot, ka gados jauno lauksaimnieku skaits ir ļoti neliels, skatoties uz nozari kopumā, un atgādinot, ka milzīgas Latvijas lauku platības izpērk ārzemnieki.
«Mums [Latvijā] ir ļoti grūti sākt biznesa ideju no nulles, jo bankas uzreiz prasa ķīlas, visu to, kas pienākas, un tad jaunieši tur arī «atsitās» – viņi nekur tālāk netiek ar savu ideju,» skaidro Cimermanis, piebilstot, ka lauku attīstības problēma nav tikai Latvijā –šķēršļi tam sastopami visā Eiropā. Īpaši austrumu valstīs.
«Viena pati lauksaimniecības nozare neglābs apdzīvotību laukos. Tas skaidri parādās. Mums ir ļoti ātri jādomā, strādājot pie jaunās lauku attīstības programmas un pie nacionālā attīstības plāna, kādas darbavietas, pie kādiem nosacījumiem mēs gribam radīt Latvijas laukos,» sacīja Cimermanis.
«Mēs liekam lielas cerības uz jauno Pārresoru koordinācijas centru – ka tā būs iespēja uz laukiem paskatīties kopīgām acīm – no valdības redzes punkta – un domāt, kas ir tie svarīgākie punkti, kur ir jāiegulda resursi,» tā viņš.
Cimermanis uzskata, ka lauku reģionos perspektīva ir mazajam un vidējam biznesam, jo lielās kompānijas uz laukiem nedosies infrastruktūras dēļ.