Daudzfunkcionālās halles Arēna Rīga īpašnieks teritorijas attīstībā plāno ieguldīt līdz pat 200 milj. eiro. Tā intervijā Db norādīja nule par halles īpašnieku kļuvušais uzņēmējs Igors Ivanovs.
Kāpēc iegādājāties SIA Arēna Rīga?
Kā visu pērk - biznesa dēļ, savu ideju realizēšanai. Tas ir divos vārdos.
Vai Arēnu Rīga iegādājāties kā privātpersona vai kādu investoru pārstāvis?
Šobrīd kā privātpersona, kas būs tālāk - rādīs laiks.
Kādēļ izstājāties no projekta Z-torņi?
Mēs bijām četri akcionāri un pieņēmām tādu lēmumu. Divi akcionāri bija no Maskavas, bet es un vēl viens no Rīgas. Mums nesakrita viedokļi par to, kā celt Z-torņus, tādēļ savas daļas pārdevām.
Vai ar naudu, ko ieguvāt no Z-torņu pārdošanas, veicāt darījumu par SIA Arēna Rīga pirkšanu?
Tā ir daļa naudas, jo pēdējā gada laikā man bija vairāki lieli darījumi.
Kas tie bija par darījumiem?
Gada sākumā janvārī pārdevu Rīgas jahtklubu Balasta dambī 1a. Mēs bijām vairāki akcionāri, bet es biju padomes priekšsēdētājs. Kopējā darījuma summa bija 15 - 16 milj. eiro. Vēlāk ar partneriem pārdevām projektu Z-torņi. Es biju viens no tiem, kas nevēlējās pārdot šo projektu. Tā kā bija 4 akcionāri, demokrātiskā ceļā balsojām un nolēmām pārdot. Šī darījuma kopējā summa bija 32 milj. eiro, no šī darījuma ieguvu 25 %. Tāpat šogad viens no lielākiem darījumiem bija - kad pārdevām kompāniju Zemes garants, šī darījuma summa bija ap 14 milj. eiro. Līdz tam jau 13 gadus darbojos nekustamā īpašuma biznesā, ir bijuši dažādi darījumi, bet šie ir tie lielākie. Tāds ir mans bizness.
Kādi ir jūsu plāni teritorijas attīstībā ap halli?
Plāni ir grandiozi, šī vārda labākajā nozīmē. Vēlos pirmo reizi Latvijā, pat varētu teikt visā Baltijā, izveidot lielu bērnu kompleksu. Ideja šobrīd ir, ka dažādās izklaides bērniem varētu aizņemt pat 30 tūkst. m2. Uzskatu, ka mūsu valstī nav neviena projekta, kur ģimenes ar bērniem varētu pavadīt laiku, neskaitot Lido kompleksu, bet tas ir nosacīti. Taču citās valstīs redzētu speciālu centru pie mums šobrīd nav.
Es braucu uz vairākām valstīm un skatos, kā ir izveidoti šādi centri, vēlos atrast pareizos kontaktus, lai nepieļautu kļūdas un izveidotu skaistu projektu, kas papildinās Arēnu Rīga. Halles funkcionalitāti, kad hallē tiek rīkoti sporta un muzikālie pasākumi, negrasos mainīt. Uzskatu, ka šajā virzienā jāturpina strādāt. Rietumu arhitekti man iesaka izveidot arī viesnīcu, jo uz lielajiem koncertiem sabrauc cilvēki no rajoniem un bieži vien viņiem nav kur palikt pa nakti. Tāpat ir ideja izveidot autostāvvietas 3 tūkst. automašīnām, līdz ar to mēs iesim pretī pilsētai, manuprāt, lai nenoslogotu apkārtējās ielas ar automašīnām, lai cilvēkiem būtu ērti. Vēl ir ideja izveidot muzikālās strūklakas, kādas esmu redzējis Spānijā, cilvēki nāk klausīties klasisko mūziku, kuras pavadījumā darbojas strūklakas. Vēlamies vēl izveidot kino, kas būtu lielāko Eiropas pilsētu līmenī. Šīs idejas nav tikai tādēļ, lai nopelnītu naudu, gribētos gūt gandarījumu no tā, ka cilvēki būs pateicīgi par uzbūvēto. Kā izdosies, vēl nezinu.
Konkurss arhitektiem varētu būt pēc diviem trim mēnešiem, jo šobrīd vēl nav skaidra idejas koncepcija. Pagaidām uzklausu gudru cilvēku viedokli, esmu bijis Londonā, Kopenhhāgenā un citur, aplūkojot līdzīgus piemērus, taču mums ir jāpielāgojas mūsu mentalitātei, jo tas, kas ir labs Londonā, ne vienmēr būs labs arī Latvijā un Rīgā. Tādēļ jāatrod tas pareizais ceļš, ir kārtīgi jāpadomā, pirms sāk kaut ko darīt. Esam konsultējušies ar arhitektiem no lielākā arhitektu biroja Izraēlā, bet atkal - tas, kas ir labs Izraēlā, nebūs tikpat labs Rīgā.
Vēlreiz uzsvēršu, ka mans pašmērķis nav nopelnīt naudu par katru cenu, kā daudzi ceļ lielveikalus un biroja ēkas bez autostāvvietām. Visam jābūt saprātīgi, pie šī principa vēlamies pieturēties. Tas būtu īsumā, plašāk šobrīd grūti pastāstīt.
Arī būvkompānija Merks turpat blakus plāno līdzīgu attīstību...
Jābūt godīgam. Arī Merks agrāk plānoja, kā apbūvēt teritoriju ap halli. Jā, viņi blakus būvēs dzīvojamās mājas, birojus, bet man ir savs ceļš ejams. Galvenais mūsu mērķis ir cilvēkiem radīt vietu, ko atcerēsies ar labu. Pie mums vasara ir īsa un pārējā laikā nav kur īsti doties. Es esmu sev izvirzījis uzdevumu, ka jāveido viss cilvēkiem, bet visu naudu nekad nenopelnīsi.
Cik lielas investīcijas plānojat ieguldīt?
Pie pirmajām aplēsēm esam noteikuši, ka investīcijas varētu būt 100 - 200 milj. eiro. Esmu laikam vienīgais cilvēks Latvijā, kurš kā privātpersona ieguvis 65 milj. eiro kredītu, lai uzbūvētu Z-torņus. Jau šobrīd ir vairāku lielu banku piedāvājumi par 100 % finansējumu šim projektam, neatkarīgi no tā, vai investīcijas būs 100 vai 200 milj. eiro. Protams, mums būs kredīti.
Vai šajā projektā piesaistīsiet kādus partnerus?
Es vēl neesmu izlēmis. Varbūt ar laiku kāds būs. Esmu atklāts cilvēks, ja ir normāls partneris, kas saprot mani un manas idejas un gatavs piedalīties šajā projektā, lūdzu. Būšu tikai priecīgs, ja būs kāds cilvēks, kas palīdzēs, lai jau pēc diviem trim gadiem mēs dzertu šampanieti un mūsu pilsētai būtu jauns skaists objekts.
Domāju, ka projektēšana šim darbam ir sarežģīta, tādēļ tā varētu aizņemt aptuveni gadu un celtniecība - vēl divus gadus. Francijas un Vācijas dažas lielākās celtniecības kompānijas ir izrādījušas interesi par šī projekta būvniecību un finansēšanu. Sarunas notiek gandrīz katru dienu.
Kā ir ar Latvijas celtniekiem?
Latvijā situācija nav parasta, jo liela daļa darbinieku ir aizbraukuši uz ārzemēm. Dažas lielas Vācijas būvkompānijas ir izteikušas piedāvājumu strādāt šeit ar saviem strādniekiem. Tās interesē, minimums, 100 milj eiro būvniecības izmaksas, un tās pat neizskata iespēju piesaistīt vietējās kompānijas. Diemžēl tāda ir reālā situācija.
Vai plānots, ka halle tiks iekļauta kādā starptautiskā pasākumu organizētāju ķēdē?
Esam ar halles direktoru Edgaru Bunci pārrunājuši, ka nepieciešams vairāk pasākumu nekā šogad un piesaistīt vairāk kompānijas, kas organizē pasākumus.
Līdzīga halle ir arī Somijā un vairāki mūziķi savās koncertturnejās dodas pa noteiktu apli līdz Somijai, Igaunijai, mēs gribam, lai šajā aplī iekļauj arī Arēnu Rīga. Ideja tāda ir, bet tas ir grūti, taču mēģināsim to izdarīt. Nākamā gada pirmais pusgads hallē jau ir noslogots, uz vairākiem koncertiem aprīlī un maijā jau šobrīd visas biļetes ir pārdotas. Šobrīd tiek plānots nākamā gada otrais pusgads.
Vai ir veiktas kādas aplēses, cik pasākumiem hallē būtu jānotiek, lai tā būtu rentabla?
Skaitījām, ka minimums ir 70, gribas, protams vairāk.
Vai jums ir vēl kādi nekustamā īpašuma projekti, ko plānojat attīstīt?
Idejas ir, neapstājos pie viena projekta. Ķīpsalas ziemeļu daļā man ar vairākiem partneriem ir 10 tūkst. m2 zemes, un esam jau uzbūvējuši piestātni. Šobrīd rit diskusija starp Ķīpsalas ziemeļu daļas īpašniekiem, kā attīstīt šo vietu, lai pārvērstu Ķīpsalu par paradīzes rajonu. Mums ir ideja izveidot sev biroju, iespējams, arī jahtklubu. Jo mani personīgi aizrauj jūra un jahtas. Ir vēl vairākas idejas projektiem, bet šobrīd nevēlos tās atklāt.
Masu medijos ir bijusi informācija par jūsu kriminālo pagātni. Kā jūs to komentētu, un vai tas varētu traucēt jūsu pašreizējam biznesam?
Pēc šādas informācijas publiskošanas es neesmu saņēmis nekādas pretenzijas no mūsu drošības dienestiem. Nekāda kriminālā vajāšana pret mani nav bijusi un nav. To, kas tiek apspriests žurnālistu vidū, nevaru pat novērtēt, vienīgi pasmaidīt. Tādēļ komentēt es neko nevaru.
Šai informācijai nepievēršu uzmanību. Ja šādas lietas sākšu vērtēt, man nav laika to darīt, jo dzīve ir tik īsa, bet apkārt notiek daudz interesantākas lietas. Labāk veltīt sevi dažādiem interesantiem projektiem.
Tas nekā nav ietekmējis manu biznesu. Ja tas viss, kas ir publicēts, būtu bijusi patiesība, neviena no lielajām bankām mani nelaistu pār slieksni. Piemēram, Nordea banka pagājušajā gadā man izsniedza 65 milj. eiro lielu kredītu. Rīgā un Londonā lielākās bankas man šim projektam kredītu piedāvā nokārtot 3 dienu laikā. Nekā šī informācija manam biznesam nav kaitējusi. Lūk, jums arī atbilde.
Kā paliek ar sākotnējo ideju, ka pie halles uz apkārtējās zemes tiks izveidots Olimpiešu parks?
Nē, par šādu ideju neesmu dzirdējis. Principā tikai citā formā būs arī iecerētais projekts, jo tas arī būs sava veida parks. Ideja jau paliks, lai cilvēki varētu pavadīt laiku kopā ar ģimenēm. Tā kā dzīvojam Eiropas ziemeļu daļā, mums vajag izveidot visu zem jumta, lai cilvēkiem būtu ērti.
CV
Igors Ivanovs
Dzimis 1958. gada 10. februārī
Ģimenes stāvoklis: precējies, trīs meitas
SIA Būvikom valdes priekšsēdētājs un līdzīpašnieks (49 %)
SIA Mangaļsalas nams līdzīpašnieks (33,31 %)
AS Petroleja valdes priekšsēdētājs
2003. gadā kļuvis par akcionāru un padomes priekšsēdētāju projektā Vertikālā pasaule. 2006. gadā pārdevis projektu, kas pašlaik ir ieguvis nosaukumu Z-torņi.
2002. gadā iegādājies rūpnīcu Aerosols Rīgā, Jelgavas ielā 63, kuras teritorijā attīstīja daudzdzīvokļu projektu Torena nami, bet 2004. gadā projektu pārdeva.
Kopš 1993. gada darbojas nekustamo īpašumu jomā, bijis viens no AS Rīgas nekustamais īpašums dibinātājiem
Avots: Lursoft, I.Ivanovs