Irānas nafta pasaules enerģijas tirgum ir kritiski nepieciešama, pavēstījusi valsts Naftas ministrija, vienlaikus noraidot arī apgalvojumus, ka sankcijas ir smagi ietekmējušas naftas eksportu. Tikmēr sasprindzinājums starp Irānu un Izraēlu turpina saasināties.
Oktobrī Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA) pavēstīja, ka Irānas naftas eksports septembrī samazinājies līdz 860 tūkstošiem barelu naftas dienā. Salīdzinājumam – aizvadītā gada decembrī Irāna eksportēja 2,2 miljonus barelus dienā.
Irānas Naftas ministrijas pārstāvis Alicera Nikzads Rahbars (Alireza Nikzad-Rahbar) IEA aplēses nosauca par «propagandas karu» un uzsvēra, ka naftas eksports saglabājies normas robežās.
Tāpat viņš uzsvēra, ka Rietumvalstis ar piemērotajām sankcijām nedomājot par saviem iedzīvotājiem, kas ir lielākie naftas patērētāji. Irāna esot izlēmusi boikotēt Rietumvalstis un drīzumā parādīties jaunos naftas tirgos. «Pasaule nevar iztikt bez Irānas naftas. Mūsu valsts ir izturējusi sankcijas un atradusi jaunus naftas pircējus,» klāstījis Naftas ministrijas pārstāvis.
Db.lv jau vēstīja, ka sankciju rezultātā Irānā brīvo kritienu piedzīvojusi Irānas valūtas vērtība. Tiek ziņots, ka Irānai jau radušās grūtības, piemēram, ar algu izmaksāšanu. Tāpat valsti nomoka inflācija, kas Irānā ir virs 20% atzīmes. Tiek lēsts, ka sankcijas pret Irānu šogad samazinās valsts ieņēmumus no naftas aptuveni uz pusi.
Tikmēr Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu un Francijas prezidents Fransuā Olands pavēstījuši, ka kopīgi strādās, lai padarītu pret Irānu vērstās sankcijas stingrākas un tādējādi atturētu valsti no iespējamas kodolieroču izstrādāšanas.
Izraēlas premjers Parīzē arī pavēstījis, ka militārs uzbrukums Irānai būtu izdevīgs reģiona arābu valstīm. «Es uzskatu, ka pēc militāra trieciena visā reģionā izlatītos atvieglojuma sajūta. Irāna arābu pasaulē nav populāra un daudzas valdības saprot, ka ar kodolieročiem bruņojusies Irāna būs ārkārtīgi bīstama,» sacīja B. Netanjahu.
Kārtējo reizi saspīlējums starp Irānu un Izraēlu izcēlās, kad pēdējā, kā uzskata Teherāna, deva gaisa triecienu Sudānas galvaspilsētā Hartūmas tuvumā izvietotai ieroču ražotnei, kas, iespējams, piederējusi Irānai. Teherāna uz to atbildējusi uz Sudānu aizsūtot divus kara kuģus. Savukārt Sudāna zvērējusi atriebties.
Analītiķi pieļauj, ka iespējamais Izraēlas gaisa trieciens kalpojis kā spēka demonstrācija, apliecinot, ka Izraēlas lidmašīnas var nepamanītas pārvarēt lielu attālumu. Iepriekš Izraēla notrieca savā teritorijā ielidojuši Hezbollah bezpilota lidaparātu, kurš, iespējams, tapis ar Irānas atbalstu. Tiek pieļauts, ka lidaparātam izdevies nofilmēt Izraēlas kodolobjektus.
Vēstīts arī, ka ar kara darbību sākšanos Irānā cena par degvielas litru varētu sasniegt 1,5 latus, taču mierīgā situācijas attīstības gadījumā degvielas cena varētu tikt samazināta par 8-10 santīmiem.