Šodien sāksies investoru ilgi gaidītā divu dienu ASV Federālo Rezervju sistēmas (FRS) sēde, pēc kuras beidzot varētu kļūt skaidrs par to, vai un kādi monetārās mīkstināšanas pasākumi ASV tiks īstenoti, lai veicinātu ekonomikas strādāšanu ar lielākiem apgriezieniem.
Investoru vidū šī sēde tiek gaidīta ar cerībām, jo monetārās mīkstināšanu kā savu bāzes scenāriju uzskata liela daļa investīciju banku, jautājums ir tikai par to vai ASV ķersies pie jauniem naudas drukāšanas pasākumiem vai arī tiks atrasti kādi citi risinājumi, kā iepūst dzīvības elpu ar vājo iekšējo patēriņu sirgstošajai ASV ekonomikai.
Šis sanāksmes rezultāts ir ļoti svarīgs arī Latvijai. Proti, ja pēkšņi tiks paziņots par jauniem naudas drukāšanas pasākumiem, tas kārtējo reizi var novest pie resursu cenu kāpuma preču biržās, veicinot strauju inflācijas pieaugumu pasaulē.
Visvairāk to izjutīs pārejas ekonomikas valstis, kur lielāko daļu iedzīvotāju tēriņu veido izmaksas energoresursiem un pārtikai. Atsevišķās jaunattīstības valstīs mājsaimniecību izdevumi pārtikai vidēji pārsniedz pat 40% no kopējiem tēriņiem
Tas lielā mērā ietekmēs arī Latviju, kur pēdējos gados apmēram ceturtā daļa mājsaimniecību ienākumu tika tērēti pārtikai. Salīdzinājumā – attīstītajās valstīs šis skaitlis ir apmēram 15 – 20%.
Atsevišķi Latvijas banku eksperti izsaka viedokli, ka saistībā ar to, ka iepriekšējās naudas drukāšanas programmas ASV nav devušas vēlamo efektu, šoreiz FRS no šāda lēmuma varētu atturēties, meklējot kādus citus ekonomiku stimulējošus risinājumus.
Tāpat, pēc ekspertu domām, jaunie monetārās mīkstināšanas pasākumi riskanto aktīvu cenās šobrīd varētu būt ierēķināti, līdz ar to arī daudzu gaidītais cenu kāpums akciju un izejvielu tirgos varētu arī izpalikt.
Pagaidām gan neviens nevar dot īstu atbildi, pēc kāda scenārija globālā ekonomika un finanšu tirgi attīstīsies tad, ja FRS šobrīd nekādus konkrētus lēmumus nepieņems. Netiek izslēgta iespēja, ka investoriem piedzīvojot vilšanos, strauji varētu krist akciju cenas ASV, negatīvi ietekmējot šīs valsts labklājības rādītājus, kas rezultēsies ar ekonomikas atgriešanos recesijā ātrāk nekā tas tika gaidīts iepriekš.