Nodokļi, transports, makroekonomika un atklāta iepirkumu procedūra ir tēmas, pie kurām valdībai piestrādāt šogad iesaka Ārvalstu investoru padome Latvijā (ĀIPL).
Vēl pirms ikgadējās ĀIPL diskusijas ar valsts augstākajām amatpersonām laikraksts Dienas bizness ticies ar valdes priekšsēdētāju Latvijā Ahmedu Šarhu un izpilddirektoru Ģirtu Greiškalnu, lai noskaidrotu investoru attieksmi pret Latviju un iespējas piesaistīt ārvalstu kapitālu.
Vaicāts, kādi ir šī gada galvenie tikšanās jautājumi, Šarhs atbild: «Mums ir četri galvenie virzieni. Pirmie ir makroekonomikas jautājumi. Tad runāsim arī par transporta un sakaru problēmām. Dosim vairākas rekomendācijas, lai uzlabotu situāciju šajā sektorā, kas ir ļoti svarīgs Latvijai. Viens no tiem ir izveidot transporta sektora stratēģiju un plānu. Mums ir vīzija par to, kā vajadzētu veidot transporta sistēmu un kā padarīt industriju konkurētspējīgāku, kā piesaistīt investorus un jaunus dalībniekus šim sektoram. Trešais jautājums ir par publiskajiem iepirkumiem, kas arī ir svarīgi, lai paaugstinātu Latvijas konkurētspēju. Paredzamība un atļauja dažādiem dalībniekiem piedalīties šajos procesos. Ļoti nozīmīga ir iepirkumu procesu pārskatāmība. Un, visbeidzot, sniegsim rekomendācijas, kā uzlabot kapitāla piesaisti Latvijai. Ja salīdzinām Latviju ar kaimiņvalstīm, tās ir krietni priekšā šajā jomā. Veiksmīgāka kapitāla piesaiste varētu būt veids, ka palielināt Latvijas IKP.»
Runājot par to, kuri sektori Latvijā investoriem šķiet visperspektīvākie, Šarhs stāsta: «Manuprāt, tie ir transports un loģistika, kā arī mežu nozare. Otra lieta ir tā, ka daudzi starptautiski uzņēmumi ir ieinteresēti atvērt un izvietot ārpakalpojumu centrus dažādās valstīs, un viņi to jau dara, piemēram, Ungārijā vai Lietuvā, bet šī ir joma, kur iespējams strādāt un piesaistīt investorus arī Latvijai.»
«Kad runājam par nodokļiem, parasti aicinām valdību salīdzināt Latviju ar kaimiņvalstīm. Nepieciešams padarīt Latviju konkurētspējīgu. Ja vispārējie nodokļi ir aptuveni vienādi, tad nodokļi darbaspēkam ir augstāki nekā abās pārējās Baltijas valstīs. Mēs jau gadiem par to runājam. Valdība izstrādājusi vadlīnijas un publicējusi tās. Ceram, ka viņi turpinās strādāt pie nodokļa samazināšanas, pievēršot uzmanību arī sociālajām iemaksām,» intervijā sacījis Greiškalns.