Nepieciešama neatkarīgu ekspertu un sabiedrības uzraudzība pār Latvijas Gāzes sadalīšanas procesu, jo tas valstij ir pārāk svarīgs jautājums
Tā intervijā DB saka ekonomiste Raita Karnīte. Gāzes tirgus liberalizācija būs viens no būtiskākajiem uzdevumiem jaunajai valdībai. «Jautājums par Latvijas Gāzi ir krietni sarežģīts. Jo no vienas puses tas skar komunālos pakalpojumus, līdz ar to cilvēku maciņus, bet no otras – runa ir par neaptverami vērtīgu Latvijas dabas resursu, jo šeit ir pazemes dabasgāzes krātuves,» uzsver R. Karnīte.
Pašlaik šo liberalizāciju politiķi mēģina veikt ļoti sasteigti, neskatoties uz akcionāru līgumu iespējamajiem pārkāpumiem, kas draud ar starptautisku tiesvedību.
Tieši tāpēc liberalizācijas sakarā es pat ne tik daudz uzsvērtu draudošo cenu celšanās jautājumu, kā iespēju pazaudēt pazemes gāzes krātuves. Jo jautājumi par Latvijas Gāzi un pazemes gāzes krātuvēm ir jāskata kopā. Nav teikts, ka liberalizācija Latvijas Gāzi iznīcinās, bet, protams, tā uzņēmumu apdraud. Izskatās, ka uzņēmums pašlaik cīnās, lai sevi pasargātu. Un mēs, Latvijas sabiedrība, esam ieinteresēta, lai visai valstij svarīgais uzņēmums pastāv un attīstās, nevis tiek iznīcināts.
Varbūt liberalizācija Latvijas Gāzi apdraud tikai kā monopolu?
Jā, un tas nebūtu slikti, ja tikai nebūtu divu apstākļu. Pirmkārt, ja būtu skaidra pārliecība par zemāko cenu ilgtspēju, par ko, tuvāk pētot jautājumu, nav pārliecības. Jo izskatās, ka šīs zemākās cenas no Lietuvas puses ir kaut kas līdzīgs kā akcijas cenas veikalos, respektīvi, iekārdināšanai. Jo cenu līmenis gāzes tirgū Lietuvā ir augstāks, nekā tas tiek pie mums publiski iztēlots.
Sašķidrinātās gāzes cena Lietuvā ir par trešdaļu augstāka nekā tā dabasgāze, ko pa cauruļvadu saņem Latvija, vai ne tā?
Ne tikai sašķidrinātās gāzes cenas Lietuvā ir augstākas. Arī cauruļvadu dabasgāzes, kas nav par pazeminātu cenu, jo ir domāta Lietuvas, bet ne Latvijas patērētājiem, cenas nav zemākas kā Latvijā. Ja runājam par sašķidrinātās gāzes cenu, tad Lietuvas presē pašlaik tiek asi diskutēts jautājums par to, kādā veidā sašķidrinātās gāzes cenas ir jādotē valstij. Un tad ir jāatbild uz jautājumu, kāpēc lai Lietuvas valsts dotētu dārgās sašķidrinātās gāzes piegādes par lētāku cenu Latvijas iedzīvotājiem?
Visu interviju Varam pazaudēt vērtīgās gāzes krātuves lasiet 21. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.