Informācijas tehnoloģiju (IT) nozares inkubatori un «akseleratori», kas Baltijas reģionā pēdējā laikā savairojušies, ir laba lieta, bet vairums to varētu pāris gadu laikā izputēt, norāda Alans Martinsons, kas sevi dēvē par «sērijveida uzņēmēju» dažādās nozarēs.
Igaunijas pilsonis Martinsons, kurš, cita starpā, dibinājis ziņu aģentūru Baltic News Service (BNS), savā laikā vadījis datoru salicēju, tirgotāju un IT pakalpojumu sniedzēju Microlink un patlaban piedalās vairākos jaunos IT projektos, teica, ka pasākumu ar dažādiem «atraktīviem» nosaukumiem «barcamp», «seedcamp» un dažādām «garāžām» un ideju «kalšanas» nedēļas nogaļu pasākumu savairošanās «jau ir smieklīga».
«Tie saradās pirms diviem trim gadiem un sasniedza kulmināciju apmēram pirms gada. Patlaban vairs nedzirdu, ka uzrastos jauni šāda veida pasākumi, bet esmu pārliecināts, ka pēc pāris gadiem divas trešdaļa visu šo inkubatoru un akseleratoru pasākumu būs pagalam. Tie nav ilgtspējīgi,» uzskata Martinsons.
Inkubatoriem un akseleratoriem kopējs ir intensīvs darbs, attīstot kādu biznesa ideju ar dažādu IT un riska kapitāla nozares ekspertu uzraudzību un padomdošanu, parasti arī pasākumam izraudzītajiem projektiem sniedzot nelielu finansiālu atbalstu apmaiņā pret kapitāla daļām jaundibinātajā uzņēmumā.
Vienlaikus Martinsons bija gatavs sniegt savu vērtējumu par vairākiem reģiona inkubatoriem un akseleratoriem. «Baltijas reģionā, skatoties no ziemeļiem uz dienvidiem, uzskatu, ka Startup Sauna Somijas Ālto Universitātes paspārnē ir ļoti labs. Tie neprasa, lai iedod firmas kapitāla daļas, tie tikai sniedz padomus un palīdzību. Igaunijā Startup Wise Guys izlaida pirmo uzņēmumu grupu, tad vēl Igaunijā ir Gamefounders, kas ir domāts spēļu izstrādātājiem. Rīgā ir TechHub Riga, kas īsti nav akselerators, bet «kopā strādāšanas» vieta. Lietuvā ir Startup Highway,» viņš teica.
Šie un citi pasākumi ir jāvērtē pēc ekspertiem, kurus tie spēj pulcēt, lai vairākas dienas vai pat nedēļas strādātu ar projektiem Baltijā, kā arī ar investoru, kas ierodas aplūkot pasākuma dalībniekus, skaitu un kvalitāti.
«Manuprāt, galvenā mēraukla ir: cik daudz augstas kvalitātes padomdevēju tiem izdosies piesaistīt un noturēt. Tas prasa zināmas pūles labam, prasmīgam IT nozares uzņēmējdarbības speciālistam atbraukt uz Baltiju. Te jābūt kaut kam, kas viņam vai viņai patīk. Ja inkubators vai akselerators var piesaistīt šādus cilvēkus divas trīs reizes pēc kārtas, tad uzskatu, ka pasākums ir veiksmīgs,» teica Martinsons.
«Otra lieta - vai pasākums spēj piesaistīt interesantus investorus brīdī, kad akseleratora programmā ir paredzēts iesaistīt projektu prezentācijas, tā sauktās "demo dienas". Vārdu sakot, vai var piesaistīt naudu? Šīs lietas - padomnieki, instruktori un nauda - noteiks akseleratora veiksmi,» viņš sacīja.
«Pārsteidzošā kārtā vairums Igaunijas akseleratoru ir piesaistījuši labus padomniekus un instruktorus, vismaz pirmajā piegājienā. Jāskatās, vai viņiem tas izdosies pa otram lāgam. Cik zinu, nevienam no akseleratoriem nav stabila finansējuma. Bet vairāk neteikšu. Ir pāragri,» secināja Martinsons.
Vaicāts dot padomu IT projektu virzītājiem Baltijā, Martinsons iesaka pieteikties vismaz vienā globāli pazīstamā akseleratorā ASV un dažos vietējos, kur, visticamāk, ir labākas izredzes tik uzņemtam.
«Uzņēmējiem, kas vēlas pieteikties kādā akseleratorā, ir jāpēta tā vēsture attiecībā uz padomdošanas un apmācību kvalitāti, uz naudas piesaisti un arī uz šī akseleratora «absolventu» veiksmi pēc tam. Uzņēmējiem arī ieteicams pieteikties jebkurā akseleratorā, bet vismaz vienā pasaules klases pasākumā, kā, piemēram, Y-Combinator, TechStars un citos ASV. Eiropā ir SeedCamp. Ja var izturēt konkursu uz šiem pasākumiem, tad uzņēmumam veiksmes izredzes ir daudz, daudz lielākas un komanda iemācīsies daudz, daudz vairāk,» viņš teica.
«Reģionā kopumā jaunam uzņēmējam ieteiktu tēmēt uz Startup Sauna, kas ir saistīta ar universitāti, kas neprasa kapitāla daļas. Varbūt pats labākais akselerators Baltijas uzņēmējiem ir SeedCamp Lielbritānijā. Ja skatās uz Baltijas uzņēmējiem, kas ir veiksmes stāsti, tad SeedCamp ir bijis pirmajā vietā,» Martinsons sacīja.
Martinsons studējis datorzinības un matemātiku Maskavas Valsts universitātē, kur 1991.gadā ieguvis maģistra grādu. Pēc tam kā dibinātājs, investors, vadītājs vai valdes loceklis piedalījies daudz un dažādos uzņēmumos Baltijas reģionā, galvenokārt ar IT saistītās nozarēs. Martinsons bija ziņu aģentūras Baltic News Service (BNS) dibinātājs, vadījis datoru tirgotāju un IT pakalpojumu sniedzēju Microlink, kas pēc pārpirkšanas ir Lattelecom Technology, bijis starptautiskā mūzikas televīzijas kanāla MTV reģionālās filiāles MTV Networks Baltics valdes priekšsēdētājs, partneris riska kapitāla investīciju fondos Triagon Capital un MVTP. Patlaban viņš nodarbojas ar vairāku nesen dibinātu uzņēmumu attīstīšanu, tostarp «kopā pirkšanas» un atlaižu platformu Cherry Media, ziņu un cita satura apstrādes uzņēmumu Newspin.co, kā arī ar projektiem, kurus vēl nevarot publiskot.