Latvijas jauno start-up medībās devies Skandināvijas ietekmīgākais riska kapitāla uzņēmums Creandum, kas gatavs daudzsološākajos Latvijas IT iesācējuzņēmumos ieguldīt tūkstošus un pat miljonus, turklāt par Investīciju padomnieku Baltijas valstīs iecelts Latvijas TechHub Riga vadītājs Andris K. Bērziņš.
Skandināvijas riska kapitāla (venture capital) uzņēmums Creandum ir ieguldījis tādos patlaban pasaulē atpazīstamos uzņēmumos kā Spotify, Wrapp un Videoplaza, un pašlaik kļūs par pirmo Eiropas vai ASV riska kapitāla firmu ar savu pārstāvi tieši Baltijas valstīs. «Mēs gribam tiešāku pieeju Baltijas start-up sabiedrībai,» norādīja Creandum partneris Johans Breners, izvēloties savu pārstāvi Baltijas valstīs. J. Breners norāda, ka TechHub Riga valdes priekšsēdētājs A. K. Bērziņš par Creandum padomnieku izvēlēts, jo viņš ir viena no Latvijas iesācējuzņēmumu sabiedrības galvenajām figūrām. «Turklāt viņam vēl joprojām ir sakari ar Silīcija ieleju, kur viņš absolvēja Stenfordas Biznesa skolu, kā arī vadības pieredze, kas iegūta, strādājot AeroScout un Livebookings,» norādīja J. Breners.
«Creandum fonds pārsvarā darbojas Skandināvijā un Eiropā, bet pašlaik mans uzdevums būs meklēt labākās firmas arī Baltijā,» norāda A. K. Bērziņš. Ieguldījumi start-up uzņēmuma agrīnajā stadijā var būt ap 10 tūkst. Ls apmērā līdz pat vairāku miljonu ieguldījumiem uzņēmuma vēlākās attīstības stadijās. «Ar laiku investīcijas uzņēmumā var palielināties atkarībā no tā, kā uzņēmums aug,» Db.lv norāda Creandum Investīciju padomnieks.
Viņš atklāj, ka patlaban Latvijā ir tādi uzņēmumi, kas varētu kļūt interesanti investīcijām, piemēram, inforgafiku un datu vizualizācijas rīks Infogram (infogr.am) un adrešu grāmatiņa Apple Macintosh datoriem CoBook. Abi no šiem uzņēmumiem darbojas arī TechHub Riga.
Latvijai būtu jāatrod savs veiksmīgs Skype stāsts, un tad Latvija varētu «noķert» igauņus, kas patlaban start-up jomā ir nedaudz priekšā Latvijai, stāstīja Andris K. Bērziņš. «Skype stāsts lieliski palīdz Igaunijas iesācējuzņēmumiem piesaistīt biznesa eņģeļus un investīcijas,» norāda TechHub vadītājs, vienlaikus paužot, ka Latvijā ir potenciāls sasniegt tikpat labus rezultātus.
«Creandum meklē uzņēmumus, kas ir ar inovatīvu tehnoloģisku risinājumu un kuriem ir plaša vīzija, kā mainīt pasauli, ne tikai Latviju,» stāsta A. K. Bērziņš.
Jautāts par sacensību ar Igaunijas iesācējuzņēmumiem investīciju piesaistīšanā, viņš norāda, ka konkurence start-up starpā pastāv globālā līmenī – start-up uzņēmumi konkurē ar citiem uzņēmumiem visā pasaulē, ne tikai, piemēram, ar kaimiņiem igauņiem.
Patlaban Latvijā ir aptuveni 60 aktīvi iesācējuzņēmumi, tomēr nekāda uzskaite netiek veikta. IT start-up vienojošs faktors Latvijā ir bezpelņas organizācija TechHub Riga. «Darbojoties TechHub Riga valdes priekšsēdētāja amatā varu teikt, ka pārzinu Latvijas start-up uzņēmumus,» norāda A. K. Bērziņš.
Jaundibināto IT nozares uzņēmumu inkubators TechHub savu filiāli Rīgā vēra pērnā gada beigās. TechHub Riga darbojas kā bezpeļņas organizācija – nodibinājums, un tā galvenie finansējuma avoti ir biedru maksas un sponsori.
Creandum esošajā Investīciju Padomnieku grupā patlaban darbojas Hjalmars Vindblads (Hjalmar Winbladh) - Wrapp, Rebel vadītājs un Anils Hansjē (Anil Hansjee) - bijušais Google Ventures vadītājs.