Nekustamā īpašuma tirgus cikls Igaunijā visdrīzāk būs U veida, ziņo Igaunijas lietišķo ziņu portāls dv.ee, atsaucoties uz Domus Kinnisvara un City24 tirgus pārskatu.
Sasniedzot cikla zemāko punktu, nekustamā īpašuma tirgū diezin vai ir gaidāms straujš cenu lēciens, pausts apskatā.
Attīstītajās valstīs pēc finanšu krīzēs nekustamā īpašuma tirgus zemāko punktu parasti sasniedz 5 gados. Pēdējā nekustamā īpašuma tirgus krīze Somijā (no 1990. līdz 1994. gadam) ilgusi 4 gadus, pēc kuras sekoja ilgs un lēns tā pieaugums. Igaunijā nekustamā īpašuma tirgus atgūšanās tiek prognozēta 2010. gada otrajā pusē vai 2011. gada pirmajā pusē.
Par lēnu izaugsmi Igaunijā liecina valsts iedzīvotāju lielā kredītu nasta, kā arī augstais bezdarba līmenis.
Igaunijā tāpat kā Somijā mājsaimniecību kredītu apjoms pret valsts IKP ir pielīdzināms vidējiem rādītājiem ES — ap 50 %, tomēr, salīdzinot ar daudzām citām t.s. jaunajām savienības dalībvalstīm, tas ir daudz lielāks. Daudzās valstīs šis rādītājs arvien ir vien 15 – 30 %. Tādējādi tiek pieļauts, ka nauda tagad varētu plūst citos virzienos — uz valstīm, kur ir mazāka kredītu nasta, turklāt investīcijas Igaunijas nekustamā īpašumā vairs nešķietot tik izdevīgas.
Tiek norādīts, ka lielāka loma nekustamā īpašuma tirgus attīstībā ir iedzīvotāju pirktspējai nevis valsts IKP izmaiņām. Bezdarbs turpinās palielināties arī pēc tam, kad ekonomika būs sasniegusi zemāko punktu. Igaunijas Banka prognozējusi, ka bezdarba līmenis valstī 2013. gadā varētu sasniegt 13 %, un tas esot vairāk nekā pašlaik.
Kā piemērs tiek apskatīta Lielbritānija, kur korelācija starp bezdarba līmeni un nekustamā īpašuma cenu ir acīmredzama (tiek rēķināts īpašs rādītājs, kas Lielbritānijā sasniedz 0.81, bet 1.0 ir maksimālais). Taču darījumu skaits ar nekustamo īpašumu palielinās, un mazākās aktivitātes posms jau ir aiz muguras.