Pēdējās pāris nedēļās iezīmējas igauņu aktīvā attieksme pret savu līdzdalību eirozonā. Pagājušajā nedēļā tie bija streiki pret salīdzinoši zemajām pedagogu algām, bet šonedēļ – tieslietu kanclera jeb tiesībsarga Indreka Tedera prasība Augstākajai tiesai par Eiropas Stabilitātes mehānisma (ESM) jeb jaunā pastāvīgā eirozonas glābšanas fona noteikumu atbilstību Igaunijas Konstitūcijai.
Lai gan tiesībsarga iniciatīvai ir skaidri juridisks iemesls – vai ar valsts līdzekļiem pat visai eirozonai kritiskā situācijā ļaut rīkoties kādai pārnacionālai institūcijai gadījumā nav pret Konstitūciju, pēdējā laika aktivitātēs kaimiņvalstī jāņem vērā arī to politiskais fons. Jau kopš pērnā rudens, kad I. Tedera birojs iebilda pret lemšanas procedūru pašreizējā eirozonas glābšanas fondā – EFSF, viņa argumentāciju atbalsta Igaunijas sociāldemokrāti.
Neatkarības dienā 24. februārī premjers Andruss Ansips, kas amatā ir kopš 2005. gada, paziņoja, ka nākamreiz uz valdības vadītāja amatu nekandidēs, lai kad arī šis brīdis pienāktu – pēc 2015. gada vēlēšanām vai pirms. Politologs Veiko Spolītis komentē, ka attiecīgi Igaunijas politikā iezīmējas iespējamas pārmaiņas, un sociāldemokrāti ir naski pieteikt savu esamību, kas ir normāla opozīcijas reakcija uz notiekošo.
Saprotams, ka pašreizējās emocijas tautā par pašmāju interešu aizstāvību iepretī ES itin labi atbilst sociāldemokrātu ideoloģijai. Viens no vadošajiem pagājušās nedēļas streiku argumentiem bija, ka sociāli taupīgajā Igaunijā pedagogi saņem mazāk par salīdzinoši izšķērdīgākās Grieķijas pensionāriem. Valsts budžetā jau trešo gadu veidojas uzkrājums, un sabiedrības prasība ir to drīzāk veltīt pašu dzīves līmeņa celšanai. Iesaistoties ESM, igauņiem tajā būtu jāiemaksā 150 miljoni eiro un vēl jādod garantijas obligācijām par vairāk nekā miljardu eiro.