Absolūtais vairākums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka nākamā gada budžetā lielākai prioritātei ir jābūt ekonomikas attīstībai un stimuliem jaunu darbavietu izveidei, nevis dažādu sociālo pabalstu palielināšanai, liecina pētījumu centra SKDS veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja.
Veiktajā aptaujā 85% Latvijas iedzīvotāju norādījuši, ka, viņuprāt, prioritātei nākamā gada valsts budžetā jābūt ekonomikas attīstībai un jaunu darbavietu radīšanai, bet 11% iedzīvotāju par prioritāti valsts budžeta līdzekļu sadalē uzskata dažādu sociālo pabalstu palielināšanu, informē Ekonomikas ministrija.
Savukārt to, ka prioritātei ir jābūt sociālo pabalstu palielināšanai, biežāk nekā caurmērā atzīmēja iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 24 gadiem, aptaujas dalībnieki ar pamatizglītību, krievvalodīgie, respondenti ar zemiem ienākumiem, kā arī Kurzemē dzīvojošie. Tiesa, arī šajās grupās tā uzskatīja mazāk nekā piektdaļa.
Tāpat aptaujas ietvaros iedzīvotāji tika lūgti novērtēt darbaspēka nodokļu samazināšanas priekšlikumus. Kopumā 72% aptaujas dalībnieku norādīja, ka viņiem būtu svarīgi, lai no nākamā gada, atbilstoši valdības iepriekš solītajam, iedzīvotāju ienākumu nodoklis (IIN) tiktu samazināts no 24% līdz 22%. 41% minēja, ka IIN samazināšana viņiem būtu ļoti svarīga, 31% - drīzāk svarīga, 11% - mazsvarīga, bet tikai 8% tā nebūtu svarīga.
Lūgti izvēlēties, viņuprāt, piemērotāko risinājumu darbaspēku nodokļu sloga samazināšanai visbiežāk (33%) iedzīvotāji norādījuši, ka vislabākais risinājums būtu IIN samazināšana par 2% no 2014.gada,nepalielinot PVN, arī tad, ja tas nozīmētu, ka jāatsakās no citiem plānotajiem pasākumiem budžeta izdevumu sadaļā.
Savukārt Finanšu ministrija norāda, ka, ņemot vērā sociālo un sadarbības partneru izteiktos viedokļus un priekšlikumus attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) un IIN atvieglojumiem, kā arī saglabājot iepriekš plānotās reformas fiskālās ietekmes, ir izstrādāts alternatīvs priekšlikums darbaspēka nodokļu reformai.
Priekšlikums paredz saglabāt IIN likmi 24% apmērā 2014.gadā un samazināt to līdz 22% 2016.gadā, samazināt VSAOI likmi darba ņēmēju pusē no 11% uz 10,5% un samazināt VSAOI likmi darba devēju pusē no 24,09% uz 23,59%.
Papildus plānots paaugstināt IIN atvieglojumu par apgādājamajām personām no 80 uz 116 Ls (165 eiro) un paaugstināt neapliekamo minimumu no 45 līdz 53 Ls (75 eiro). Tāpat pēc 2014. gada ir paredzēts izstrādāt priekšlikumu par diferencēto neapliekamo minimumu, atsakoties no neapliekamā minimuma piemērošanas augstām algām, ar piemērošanu mēnešu griezumā.
Tāpat ministrija atzīmēm, ja tiktu īstenots likumā noteiktais un IIN likme tiek samazināta līdz 22%, fiskālā ietekme būtu -74 milj. Ls. Savukārt alternatīvajā priekšlikumā paredzētās VSAOI likmes mazināšana darba ņēmēju pusē fiskālā ietekme ir -22,6 milj. Ls un darba devēju pusē arī -22,6 milj. Ls. Neapliekamā minimuma palielināšana rada -14,9 milj. Ls ietekmi, bet atvieglojumu par apgādībā esošām personām paaugstināšana -27 milj. Ls latu ietekmi. Alternatīvā priekšlikuma fiskālā ietekme kopā veido 87,1 milj. Ls.