Iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresivitātes ieviešana Latvijā pagaidām tikai diskusiju līmenī, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Tāds ir aptaujāto uzņēmēju un nodokļu ekspertu secinājums un prognozes par iespēju Latvijā ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi. Diskusijas par to, ka Latvijā varētu ieviest diferencētu IIN, raisīja finanšu ministrs Jānis Reirs, jo, prezentējot diferencētā nepaliekamā minimuma izstrādāto modeli, kā otrais variants tika norādīta tieši progresīvo IIN likmju ieviešana. Ministrs gan atzina, ka progresīvo likmju ieviešana netiekot izskatīta kā otra iespēja, bet tas esot vairāk sagatavots kā sava veida izziņas materiāls. Tādējādi arī Finanšu ministrijas prezentācijā iekļautais diferencētais IIN (mazākā likme 23%, bet lielākā 35%) palika ēnā, tomēr uzņēmēju vidū šī prezentācija izraisīja efektu, kas pielīdzināms eļļas ieliešanai ugunī.
«Materiāls labs, jo tā ir iespēja visos līmeņos uzsākt diskusiju par ienākumu nevienlīdzības mazināšanu, vienlaikus vajadzīgas atbildes uz vairākiem svarīgiem jautājumiem,» uzsver SIA E&IC prezdents Romāns Vitkovskis. Viņš atgādina, ka jau 2009. gadā tika izstrādāta sistēma, kurā progresīvo IIN likmi tika piedāvāts ieviest komplektā ar regresīvu sociālā nodokļa likmi. «Ideja par to, ka lielo algu saņēmēji maksātu lielāku IIN likmi nekā mazo algu saņēmēji, sekmīgi darbojas daudzās Eiropas valstīs, taču svarīgākais ir, ko ar to vēlamies panākt Latvijā – lielākus ienākumus budžetā vai vairāk naudas atstāt mazo algu saņēmējiem,» jautā R. Vitkovskis. Viņaprāt, ļoti svarīgi būtu saprast – konkrēta IIN likme ir visai algai, ja tā pārsniedz konkrēto slieksni, vai arī tikai tai daļai, kura pārsniedz noteikto apmēru. «Diferencēts IIN ir labāks nekā neapliekamais minimums, kuru mazāko algu saņēmēji (piem., ar diviem apgādājamiem) pašlaik pat pilnībā izmantot nevar,» tā uz jautājumu, kādas ir difrencētā IIN likmes priekšrocības, atbild R. Vitkovskis.
Plašāk lasiet rakstā Neredz ekonomisko efektu otrdienas, 26. maija, laikrakstā Dienas Bizness (5. lpp.)!