Šogad salīdzinājumā ar 2012.gadu uzlabojies iedzīvotāju vērtējums par dažādu faktoru ietekmi, kas kavē uzsākt savu biznesu, liecina Swedbank Business Network veiktā aptauja.
Visbūtiskāk samazinājies iedzīvotāju skaits, pēc kuru domām ekonomiskā situācija nav piemērota uzņēmējdarbības uzsākšanai – šogad tā uzskata 27% respondentu, kamēr 2012.gadā tā domāja 43%.
Tāpat pēdējo divu gadu laikā par 10 procentpunktiem samazinājies to iedzīvotāju skaits, kas norāda uz zināšanu trūkumu kā kavēkli sava biznesa uzsākšanai.
Lai arī kopumā iedzīvotāju vērtējums par šķēršļiem biznesa uzsākšanai ir uzlabojies, tomēr šogad ir kļuvis kritiskāks viedoklis par savām spējām vadīt uzņēmumu. 25% aptaujāto domā, ka neatbilst uzņēmēja tipam, un tas kavē uzsākt savu biznesu. Salīdzinot ar 2012.gadu, šādi domājošo īpatsvars pieaudzis par 11 procentpunktiem. Taču pasaules ekspertu atziņas liecina, ka uzņēmēja tipi ir dažādi – daļa ir veiksmīgi uzņēmēji, daļa - vadītāji, citi var būt veiksmīgu ideju autori, kuriem biznesa vadība jāuztic partneriem, paturot savā pārziņā inovāciju izstrādi.
Swedbank Uzņēmumu apkalpošanas pārvaldes vadītājs, valdes loceklis Latvijā Daniils Ruļovs norāda, ka ir pozitīvi, ka pēdējo divu gadu laikā uzlabojies iedzīvotāju vērtējums dažādiem faktoriem, kas ietekmē lēmumu par biznesa uzsākšanu. To, ka Latvijā ir arvien vieglāk nodibināt jaunu uzņēmumu, apliecina arī Pasaules Bankas Ease of doing Business 2014 indeksa dati par uzņēmējdarbības uzsākšanu. Šogad šajā kategorijā Latvija pakāpusies no 59.vietas uz 57., bet kopumā indeksā ierindojas 24.vietā. Kā rāda aptauja, lielākais šķērslis biznesa uzsākšanai pēc iedzīvotāju domām aizvien ir finansējuma pieejamība. Tāpēc svarīgi arī informēt topošos uzņēmējus, kādi ir tradicionāli start-up kompāniju pamata finansējuma avoti - investoru piesaiste, grantu programmas, valsts atbalsts, stāsta eksperts.