34% Latvijas iedzīvotāju pilnībā piekrīt – ja mājsaimniecībai ir brīvi finanšu līdzekļi, tad tos būtu vēlams ieguldīt peļņas gūšanai, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) aptauja, kas veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS.
Svārstīgāki jeb drīzāk piekrīt šādam viedoklim, nekā nepiekrīt, ir 40% iedzīvotāju.
Savukārt noraidoši par ieguldīšanas iespējām izsakās 17% Latvijas iedzīvotāju, bet 8% ir grūti formulēt savu nostāju šajā jautājumā.
Atbildot uz jautājumu par svarīgākajiem nosacījumiem lēmuma pieņemšanai par savu ieguldījumu, aptaujātie varēja sniegt ne vairāk kā divas atbildes, un iedzīvotāju izvēlētie svarīgākie nosacījumi ir šādi: drošība un pārliecība, ka ieguldītie līdzekļi netiks zaudēti ir būtiskākais nosacījums, tā uzskata 70% aptaujāto, nākamais svarīgākais nosacījums ir droša peļņa ilgtermiņā, pat ja tā ir neliela, jo šādu uzskatu pauž 51% respondentu, savukārt 13% svarīga ir garantēta peļņa tūlīt, pat ja tā ir neliela.
Lielāks risks ir pieņemams vien 5% iedzīvotāju, kuriem izšķirošs nosacījums lēmumam par ieguldījumu ir – pēc iespējas lielāka peļņa, neskatoties uz risku, 2% ir grūti pateikt.
Paužot attieksmi pret piemērotākajiem ieguldīšanas veidiem papildu peļņas gūšanai, 44% apliecina, ka vislabprātāk brīvos līdzekļus ieguldītu savā biznesā, gandrīz tikpat daudz jeb 40% dod priekšroku noguldījumiem bankās. Plānojot drošas vecumdienas, 31% uzskata, ka brīvie līdzekļi būtu jāiemaksā privātā pensiju fondā, 25% – uzkrājošajā apdrošināšanā.
Savukārt investīciju zeltam un citiem dārgmetāliem kā ieguldījumu veidam priekšroku dod 18% iedzīvotāju, obligācijās un akcijās ieguldītu 13%, bet 11% ir gatavi kādam aizdot vai ieguldīt citas personas biznesa attīstībā. Ieguldījumu fondu daļas par piemērotām privātiem ieguldījumiem uzskata 6%, bet 3% dod priekšroku noguldījumam kooperatīvajā krājaizdevu sabiedrībā.
Pētījums veikts 1. ceturksnī pēc FKTK pasūtījuma. Aptaujāti 1 000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.