Efektīvas un resursus ekonomējošas pārvaldes, tajā skaitā e-pārvaldes, ieviešanai Latvijā vieni no visbūtiskākajiem ir jautājumi par elektroniskajā identifikācijas kartē (eID) iekļauto papildus funkcionalitāti – personas autentifikāciju un droša elektroniskā paraksta radīšanu, uzsver LIKTA.
Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) Elektronisko ID karšu darba grupa ir iepazinusies ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) izstrādāto Elektronisko identifikācijas karšu koncepcijas projektu, atbalsta tā turpmāko virzību apstiprināšanai Ministru kabinetā.
Tieši šajā laikā, kad resursu, procesu un izmaksu ekonomija ir izvirzītā kā valsts galvenā prioritāte ekonomiskās krīzes pārvarēšanai, ir nepieciešams nekavējošs darbs pie koncepcijas projektā izvirzītās eID funkcionalitātes turpmākas izstrādes un ieviešanas.
Lai gan kopumā LIKTA atbalsta koncepcijas projektā iekļautās aktivitātes, tomēr kā labāko elektroniskās identifikācijas karšu ieviešanas risinājumu tā atbalsta koncepcijas projektā iekļauto 3.variantu. Proti – eID personalizācija, tajā iekļaujot gan personas ceļošanai un personas apliecināšanai neieciešamos datus, gan autentifikācijai un droša elektroniskā paraksta radīšanai nepieciešamos sertifikātus, notiek personu apliecinošu dokumentu izdevējiestādē – Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Taču autentifikācijas un droša elektroniskā paraksta radīšanai nepieciešamos sertifikātu ģenerēšana un turpmākā darbība (uzturēšana un pakalpojumu sniegšana) notiek ārpus valsts pārvaldes iestādēm – pakalpojumu sniedzējos, kuri tam ir akreditēti likumā noteiktajā kārtībā.
Mūsuprāt, tieši 3.variants nodrošinās daudz plašāku un inovācijām bagātāku eID sniegto iespēju izmantošanu, kā arī to izplatību komercsektorā un turpmāko attīstību, uzsver LIKTA. Uzskatām, ka personas autentifikācija, saņemot elektroniskos pakalpojumus, vai droša elektroniskā paraksta radīto iespēju uzturēšana nav raksturīga tiešajām valsts pārvaldes funkcijām un tās iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem. It īpaši laikā, kad nav pietiekošu resursu valstiski svarīgu funkciju nodrošināšanai, nav lietderīgi uzņemties jaunu, valstij neraksturīgu pakalpojumu sniegšanu.
LIKTA Elektronisko ID karšu darba grupā tiek turpināts darbs, lai sagatavotu detalizētus priekšlikumus, kuri tiks iesniegti RAPLM izvērtēšanai un iestrādei koncepcijas projektā.