Krievijas nespēja pārtraukt korupciju un diversificēt ekonomiku nozīmē, ka tai nepieciešama naftas cena 200 ASV dolāri par barelu, lai atbilstu Ķīnas un Indijas ekonomiku izaugsmei, sacījis Mihails Hodorkovskis, bijušais miljardieris, kurš cietumā atrodas kopš 2003.gada, vēsta Bloomberg.
Hodorkovskis, kurš apgalvo, ka pret viņu izvirzītajām apsūdzībām ir politiska motivācija, teicis, ka viņa gadījumam vajadzētu atgādināt pasaules biznesa līderiem Sanktpēterburgas Starptautiskajā ekonomikas forumā, kas sākas šodien, ka neviens nav pasargāts no šāda likteņa.
«Ekonomikas reformas prasa simts procentu garantijas privātajam īpašumam un efektīvu, tiesisku valstu,» norādījis 47 gadus vecais Hodorkovskis. «Saskaņā ar pašreizējo politisko un ekonomisko modeli, lai Krievijas ekonomikā sasniegtu desmit procentu izaugsmes līmeni, naftas cenai būtu jāpaliek stingri virs 200 ASV dolāriem par barelu,» viņš teicis.
Hodorkovskis, savulaik bagātākais cilvēks Krievijā, uzskata, ka premjers Vladimirs Putins viņu vajā, jo viņš finansējis opozīcijas partijas. Bijušais Jukos vadītājs notiesāts par krāpšanu un nodokļu nemaksāšanu 2005. gadā un naftas piesavināšanos - 2010.gada decembrī.
Medvedevs janvārī Pasaules ekonomikas forumā Davosā, Šveicē sacīja, ka Krievija centīsies sasniegt izaugsmi 8 - 10% apmērā.
Sanktpēterburgas forumu apmeklē tādi zināmi cilvēki kā Ķīnas prezidents Hu Jintao, Deutsche Bank AG vadītājs Jozefs Akermans un Citigroup Inc. vadītājs Vikrams Pandits.
Runājot par Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva centieniem mazināt valsts lomu ekonomikā, samazināt korupciju un uzlabot tiesiskumu, Hodorkovskis sacījis: «Līdz šim viņš saka pareizos vārdus, bet daudzas pārmaiņas, kuras viņš iniciējis nozīmīgās sabiedriskās dzīves jomās, ir perifēras un kosmētiskas.» Medvedevam un Putinam «ir kopīgs mērķis: stabilizēt pastāvošo politisko un ekonomisko sostēmu Krievijā, nevis to iznīcināt», viņš turpinājis.
58 gadus vecais Putins, kurš kalpoja VDK, nav izslēdzis iespēju nākamgad atkal pretendēt uz prezidenta amatu. Hodorkovskis uzskata, ka Medvedeva centieni stiprināt tiesību sistēmu ir izgāzušies viņa pienākumu dēļ pret Putinu, kā arī pārmērīgas piesardzības dēļ.
Putina pārstāvis savukārt Hodorkovska sacīto saistījis ar ilgajiem gadiem cietumā.
Hodorkovskis, kura bagātība reiz bija ap 15 miljardiem ASV dolāru, bijis optimistisks, kad jautāts, kāda Krievija būs pēc pieciem gadiem: «Es redzu to kā likumīgu un demokrātisku valsti. Krievija nevar izvēlēties - attīstīties vai nē. Ja tā to nedarīs, tā neizdzīvos kā civilizēta valsts.»