Cūku cena mēneša laikā aptuveni uz pusi dārgāka.
Cenu situācija preču biržās mūsdienās kalpo par atskaites punktu daudzām izejvielām. Nekāds izņēmums šajā ziņā nav arī pārtikas izejvielu cena, kur pēdējā laika tendences sevišķi satraucošas varētu likties cūkgaļas mīļotājiem, kas kā reiz sakrīt ar pavasara grilēšanas sezonas sākumu.
Kopš februāra beigu daļas dzīvu cūku cena ASV preču biržā ir palēkusies jau gandrīz par 50% un sasniegusi 80 ASV dolāra centu atzīmi par mārciņu.Mūsdienu globalizētajā pasaulē, kur daudz ko var pirkt un pārdot no gandrīz jebkuras vietas, viss savā starpā ir arvien vairāk saistīts. Par dažādu pārtikas izejvielu pieprasījuma pieaugumu atbildīgs augošais cilvēku skaits un globalizācijas process jeb tas, ka ēšanas kultūru integrācija būtiski audzējusi interesi par dažādiem produktiem reģionos, kur tas agrāk nebija tik izteikts.Šobrīd cūkgaļas cenas pieaugumu balsta situācija Ķīnā, kas ir lielākā tās patērētāja pasaulē. Ķīnā jau kādu laiku sevi pieteicis Āfrikas cūku mēris, kas liek lemt par gigantiska apmēra šo rukšķošo dzīvnieku ganāmpulku likvidāciju.
DB jau pirms kāda laika ziņoja, ka cūku mēra ziņā Āzijā vēl varētu kļūt sliktāk, kas var rezultēties ar cenu pieaugumu, ja Ķīnai būs nepieciešamība vietējo cūkgaļas piedāvājumu aizvietot ar importu. Tas var nozīmēt arī lielāku pieprasījumu pēc vistas gaļas un attiecīgi – tās cenas palielināšanos.Attiecīgi kaut kas līdzīgs ir piepildījies. Cūku mēris Ķīnā nestājas (visticamāk, kļūs vēl sliktāk), un ir plaukušas spekulācijas, ka šī valsts piedāvājuma robu mēģinās aktīvāk aizpildīt ar cūkgaļas importu. Rezultātā arī preču biržā aptuveni mēneša laikā šī tirgus etalona – ASV cūku dzīvsvara – cena palēkusies aptuveni uz pusi.
Analītiķi norāda – Ķīnā cūkas, lai ierobežotu mēra izplatību, tiek slaktētas miljoniem. Rezultātā šogad to produkcija varētu būt gandrīz par trešo daļu mazāka, raksta The Wall Street Journal. ASV Lauksaimniecības Departamenta apkopotie dati liecina, ka pagājušogad Ķīnā bija 710 miljoni cūku, kas ir vairāk nekā puse no visas pasaules to ganāmpulka (paši ķīnieši arī ir atbildīgi aptuveni par pusi no globālā cūkgaļas pieprasījuma), kaut gan tas tāpat nav pietiekami, lai apmierinātu ķīniešu apetīti.
Visu rakstu lasiet 28. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!