SIA Ewart Woods Cēsīs rada dažādas koka detaļas - sadzīves un interjera priekšmetus, kurus īpaši iecienījuši ārvalstu pircēji.
Uzņēmums izveidots pirms trīs gadiem, bet sākotnēji tas nodarbojies ar vecu māju demontāžu un seno materiālu izmantošanu. «Bija ideja no vecajiem kokmateriāliem radīt mēbeles, bet arvien tas nav īstenojies. Sākām radīt citas lietas un bizness aizgāja tā, ka neatlika vairs laika pieķerties kam citam,» atceras uzņēmuma SIA Ewart Woods īpašnieks Maksims Jekimovs, kurš pēc profesijas ir ceļu būves inženieris. Kopumā uzņēmējdarbības uzsākšanā investēti pāris tūkstoši eiro no personīgajiem līdzekļiem.
Uzņēmums ražo dažādus koka dizaina elementus. Arī produktu mērķauditorija ir visdažādākā. Sākotnēji viena no plašākajām bija fotogrāfi, kuriem uzņēmums no aptuveni 200 veidu eksotiskajiem kokmateriāliem ražoja zibatmiņas, kā arī dažādu formu un krāsu kastītes. Šo gadu laikā koka zibatmiņas pārdotas jau vairāk nekā 10 000 eksemplāros. M.Jekimovs norāda, ka zibatmiņu ražošana bija tā, kas apturēja no lielu mēbeļu ražošanas. Šobrīd koka zibatmiņas ir izkonkurējuši uzņēmuma radītie dīvānu malas paliktņi. «Mēs ražojam ļoti daudz dažādus produktus un mēģinām tos tirgot. Pirms pāris mēnešiem sākām ražot arī tualetes papīra turētājus, kas ieguvuši popularitāti. Pirmajā tirgošanas dienā jau pārdevām aptuveni 10. Latvijā mēs neko nepārdodam. Tikai, ja ir individuāli pasūtījumi. Nereklamējam un nepārdodam. Latvijā parāda šādus produktus un pircēji pavaicā – kāpēc tik dārgi? Ārzemnieki neko neprasa,» skaidro M.Jekimovs. Uzņēmuma īpašnieks norāda, ka aptuveni 99% produkcijas tiek eksportēti, bet Latvijā izveidojusies sadarbība ar dāvanu firmām.
Pieprasīti produkti gadu gaitā bijuši arī spoguļi. Lai gan daļai produktu ir konkrēta mērķauditorija, bet ir arī dažādas koka detaļas, vairāk nekā 800 figūras, kuras nav zināms, kāpēc pircēji tās iegādājas un kur pielieto. «Cenšamies radīt praktiskas interjera lietas, lai ir gan funkcija, gan arī skaisti izskatās, tad arī pircējiem ir lielāka interese,» stāsta M.Jekimovs. Uzņēmums neražo produktus, kas ir smagāki par vienu kilogramu, lai nodrošinātu ērtu transportēšanu.
Uzņēmumu nolemts attīstīt Cēsīs, jo M.Jekimovs ir tur dzimis un audzis, bet pēc studijām Rīgā vēlējies atgriezties dzimtajā pilsētā. Kā vienu no iemesliem viņš uzteic arī Cēsu pašvaldību, kas ir pretimnākoša un, viņaprāt, vienmēr atbalsta un iesaka. «Salīdzinot ar Rīgu šeit darbaspēks ir daudz lētāks. Galvaspilsētā par to pašu galdnieka darbu prasa divas reizes vairāk, kā arī īre šeit ir zemāka. Mums ir pilnīgi vienalga, kur mēs atrodamies, jo izmantojam pasta vai DHL pakalpojumus. Arī materiālus mums piegādā uz vietas, tāpēc nav nekādas atšķirības,» uzskata M.Jekimovs.
Visvairāk pasūtījumus uzņēmums saņem no Anglijas, Vācijas un ASV. M.Jekimovs novērojis, ka vāciešiem patīk koks kā materiāls, ar rokām darinātas lietas. Savukārt amerikāņiem un angļiem patīk iepirkties internetā, jo tās ir lielās Amazon valstis. SIA Ewart Woods savu produkciju pārdod Amazon, Etsy un Ebay, viena pasūtījuma summa visbiežāk ir aptuveni 30 eiro. M.Jekimovs pastāsta, ka ir izteiktas valstis, kurās ar klientiem bieži sanāk domstarpības, piemēram, Itālija un Spānija. «Ja itāļiem kaut kas nepatīk, tad viņi sūdzas, raksta sliktas atsauksmes,» novērojis uzņēmuma vadītājs.
M.Jekimovs pastāsta, ka, attīstot uzņēmuma interneta veikalu, fokusējās uz to, lai pārdotu pēc iespējas vairāk. Viņš norāda, ka konkurence kopumā palielinās, jo attīstās interneta tirdzniecība. «Arvien vairāk saprot, ka tas nav tik grūti un ar to var labi nopelnīt. Ir iespējams sasniegt jebkuru pasaules malu, sēžot mājās. Galvenais ir attīstīties, veidot jaunus produktus, neatpalikt no pārējiem. Ja nesāks ražot jaunus produktus, tad kāds noteikti apsteigs. Mums blakus arī atrodas uzņēmums, kas dara to pašu ko mēs, bet mēs neesam konkurenti, jo tirgus ir milzīgs. Es eju viņiem pastāstīt un palīdzēt, kopīgi izdomājam produktus. Ja mēbele maksā 1000 eiro, pašizmaksa ir 600 eiro, tad mūsu mazo produktu vērtība ir 10 eiro, bet pašizmaksa ir viens eiro. Tas ir daudz izdevīgāk. Arī transportēt lielas preces ir daudz sarežģītāk, bet, piemēram, zibatmiņu aizsūtīt uz jebkuru vietu pasaulē maksā aptuveni divus eiro,» uzskata M.Jekimovs.
Viņš norāda, ka pirms diviem, trīs gadiem, kad sāka ražot zibatmiņas, tad uzņēmumam bija trīs, četri konkurenti, bet šobrīd tie jau ir vairāki padsmiti. «Sekojam līdzi, ko viņi dara un cenšamies pārspēt. Tā nav veiksme, bet tas ir liels darbs. Tā ir reklāma, negulētas naktis. Veiksme ir tad, ja pirmssvētku laikā varēja vienu reizi divās dienās pagulēt. Jāseko līdzi, ko cilvēki vēlas un nedrīkst palikt pie viena produkta. Zinu, ka daudzi uzņēmumi saražo vienu produktu un attīsta tikai to. Piemēram, iztērē līdzekļus reklāmai un pircējiem tas produkts nepatīk un neko nevar padarīt. Arī mums sākumā tā bija – izveidojām produktu un beigās tikai man vienīgajam tas patika. Mūsu atslēga ir tas, ka mēs ražojam dažādus produktus, no dažādām sfērām. Sākot no produktiem fotogrāfiem līdz pat tualetes papīra turētājiem,» stāsta uzņēmējs.
Šobrīd uzņēmums gaida, kad varēs pieteikties Eiropas Savienības projektiem, lai iegādātos telpas un papildus iekārtas. Tāpat uzņēmums iestājies biznesa inkubatorā un plāno paplašināt produktu klāstu. «Vēlamies radīt arī jaunus metāla un betona produktus, kas būs atsevišķi no koka izstrādājumiem. Mums nav tā, ka mēs radām tikai noteiktus produktus no noteikta materiāla. Svarīgi dažādot produktu klāstu. Tas ko pērk, to mēs arī ražojam. Ražošanā izmantojam arī 3D printeri, plānots produktu formas atliet silikonā un izveidot, piemēram, no betona,» stāsta M.Jekimovs. Šobrīd produktu ražošanai tiek izmantots Amerikas riekstkoks, osis un dažādi eksotiskie materiāli. Retu reizi tiek izmantots ozols, jo to pasūta tikai latvieši un ārzemniekiem šis materiāls nepatīk.
Pēc uzņēmuma vadītāja stāstītā, apgrozījums un peļņa katru gadu pieaug. Piemēram, kāzu sezonā apgrozījums pieauga par aptuveni 20%, bet Ziemassvētku laikā pat par 200%. «Mēs vēlamies kļūst par lielākajiem koka detaļu pārdevējiem Eiropā, kā arī par lielākajiem dizaina priekšmetu ražotājiem Latvijā, tāpēc šogad plānojam visu dubultot,» stāsta M.Jekimovs.