Latvijā ir iesakņojušās dažādas apģērba ziedošanas iniciatīvas, kas kaut nedaudz palīdz samazināt atkritumu apmērus
Latvijā tekstila izstrādājumus, piemēram, var nodot labdarības organizācijām Pestīšanas armija un Latvijas Sarkanais krusts, ievietojot t/c Spice izvietotajā stendā Palīdzības siena. Šajā jomā aktīvi darbojas organizācija Otrā elpa, kas ir izveidojusi labdarības veikalu tīklu, kuros var nodot un iegādāties privātpersonu un organizāciju nodotus/ziedotus dažādus priekšmetus, tostarp apģērbus.
Drēbes pārvērš naudā
«Cilvēki ziedo labas, bet sev vairs nevajadzīgas lietas – apģērbus, apavus, traukus, grāmatas u.c. Lietas tiek šķirotas un pēc tam veikalā labākās no tām piedāvājam iegādāties,» stāsta labdarības veikalu Otrā elpa vadītāja Zane Priedīte.
Šādi tiek iegūta nauda, kuru var novirzīt dažādiem labdarības projektiem, piemēram, šobrīd veikals rīko konkursu/aptauju: apmeklētāji – lietu ziedotāji un to pircēji – izvēlas, kuram no trim labdarības projektiem novirzīt 3000 eiro.
Pašlaik darbojas trīs Otrā elpa veikali, kur saziedoto mantu skaits ir atšķirīgs. Stabu ielas veikalā Rīgā, kurā viesojās arī DB, ik mēnesi nonāk un tiek sašķiroti 11 tūkstoši vienību. Līdz veikala plauktam tiek apmēram tūkstotis, bet atlikums tiek salikts maisos un nonāk dažādās organizācijās – mazturīgo biedrībās, patversmēs, sociālās aprūpes centros. Veikalā pieprasījums ir pietiekams – gandrīz visas lietas tiek nopirktas un sāk dzīvi pie jauniem saimniekiem.
No visām saziedotām mantām apmēram 10% ir ļoti sliktā stāvoklī – tās nevar ne pārdot, ne ziedot. Tad mantas nonāk atkritumos. Lielākoties cilvēki tomēr ir saprātīgi un veikalu neuztver kā vietu, kur atstāt atkritumus. «Apjomi, kas nonāk poligonos, ir milzīgi. Jau divus gadus domājam, ka būtu burvīgi, ja kāds uzņēmējs uzņemtos un pārstrādātu tekstila materiālus. Igaunijā ir pārstrādes rūpnīca, kurā dažādus tekstila materiālus sasmalcina un veido jaunus pavedienus, no kuriem taisa saimniecībā izmantojamas lupatiņas, matraču pildījumus. Tas ir interesants bizness, kur naudu var pelnīt no abām pusēm – materiāls tiek piegādāts un no tā var vēl nopelnīt naudu,» spriež Z. Priedīte.
Visu rakstu Vienam lieks, citam prieks lasiet 12. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.