Lai izveidotu efektīvu nodokļu sistēmu, gan jāatceļ pārmērīgas prasības, gan jāsamazina dažādie nodokļu atvieglojumi, otrdien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā teica Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāra vietnieks Juris Stinka.
Viņš pastāstīja, ka efektīvas nodokļu sistēmas izveide ir paredzēta ēnu ekonomikas apkarošanas plānā. Stinka klāstīja, ka ir jāsamazina atvieglojumu un izņēmumu skaits, jo katrs izņēmums un atvieglojums apgrūtina arī nodokļu administrēšanu. Jāveic izmaiņas maksāšanas kārtībā, piemēram, jāievieš reversais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) metāllūžņiem. Stinka sacīja, ka ēnu ekonomikas apkarošanas plāns paredz arī atsevišķu pārmērīgu prasību atcelšanu, piemēram, samazināt nodokļa likmi interaktīvajām spēlēm.
FM uzskata, ka efektīvāku nodokļu sistēmu iespējams veidot, nodokļu slogu pārnesot uz tām jomām, kurās ir zemāks izvairīšanās risks - no darbaspēka nodokļiem uz īpašumu un patēriņu. Stinka atzina, ka legāli strādājošie uzņēmēji ir pelnījuši labāku valsts attieksmi, tādēļ plānots veidot Latvijas izcilāko komersantu sarakstu, kā arī atzītākos komersantus muitas jomā. Viņš informēja, ka tiks noteikti kritēriji uzņēmumu iekļūšanai izcilāko komersantu sarakstā un šīm kompānijām būs jāpiekrīt publiskot informāciju par sevi.
FM valsts sekretāra vietnieks norādīja, ka izcilākajiem uzņēmumiem būs atvieglota pieeja valsts iepirkumiem un Eiropas Savienības (ES) fondiem, kā arī vienkāršotas administratīvās prasības, laba reputācija un mazāk kontroles. Savukārt Latvijā atzītās kompānijas muitas jomā pakāpeniski iegūs arvien lielāku uzticamību, muitas procedūru atvieglojumus atbilstoši uzticamības pakāpei un zemāku riska līmeni kontrolei.
Ēnu apkarošanas plāns paredz piemērot atbilstošākus sodus konkrētajam pārkāpumam, piemērot vienveidīgākus sodus, kā arī licenču un atļauju atņemšanu, un pat saimnieciskās darbības apturēšanu nopietnu pārkāpumu gadījumos.
FM valsts sekretāra vietnieks arī klāstīja, ka ir jāpalielina kontrolējošo iestāžu kapacitāte, piešķirot tām papildu tiesības, jādod pieeja papildu informācijai, jāoptimizē kontrolējošo iestāžu funkcijas un uzdevumi, kā arī jāpiešķir papildus resursi.
Stinka informēja, ka ēnu ekonomikas apkarošanas plāna darba grupa turpina darbu, lai koordinētu plāna pasākumu ieviešanu un izstrādātu jaunus pasākumus. Paredzēts, ka turpmākos trīs gadus darba grupa divas reizes gadā ziņos Ministru kabinetam par panākto progresu.
Ēnu ekonomikas apkarošanas plāna ietvaros līdz šim ir atbalstīts 61 pasākums, savukārt 17 vēl nav atbalstīti. Viņš informēja, ka atbalstīti pasākumi nodokļu politikas jomā, administratīvā sloga mazināšanai, saistībā ar atbalstu godīgajiem uzņēmējiem, kā arī veicināta pāreja uz legālo ekonomiku. Realizēti pasākumi kontrolējošo iestāžu kapacitātes palielināšanai, normatīvo aktu izstrādei, sodu politikai, darbam ar sabiedrību, kā arī konkrētu nozaru priekšlikumi.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka ēnu ekonomikas apkarošanas plānu valdība apstiprināja augustā. Plānā iekļauti tādi pasākumi kā legālās uzņēmējdarbības atvieglošana, atbalsts krīzes grūtībās nonākušiem uzņēmējiem, vienreizēja iespēja legalizēt nedeklarētos ienākumus, kontrolējošo iestāžu analītisko spēju stiprināšana, efektīvākas sankcijas, taisnīgāka nodokļu politika, pilnvērtīgāka komunikācija un lielāka atklātība. Plānā būtisks priekšlikums ir vienlaicīgi realizējams pasākumu komplekss, kas dotu vienkāršu iespēju pāriet no nelegālās ekonomikas un legālo - tā būtu sākumdeklarēšanas (nulles deklarāciju) ieviešana un iespēja uzņēmumiem legalizēt nedeklarētu līdzekļu uzkrājumus, samaksājot noteiktu nodokli jeb tā sauktā nodokļu amnestija. To plānots ieviest ne vēlāk kā līdz 2011.gada 1.jūlijam.