Ekonomiskā situācijā valstī satricinājusi Latvijas uzņēmumu dzīvi. Līdz ar cenu pieaugumu palielinājušās arī ikmēneša izmaksas, tostarp par komunālajiem pakalpojumiem. Dažus tas skar mazāk, tomēr ir uzņēmumi, kuri, asi izjūtot komunālo rēķinu pieauguma slogu, nolēmuši atteikties no biroju platības nomas un pilnībā pāriet uz attālināto darbu.
Šajos neskaidrajos laikos drošāk jūtas uzņēmumi, kuri savlaicīgi pārcēlās uz energoefektīviem projektiem, jo, saskaņā ar veikto pētījumu, energoefektīvās biroju ēkās, kas ir nesen uzceltas vai renovētas, maksa par komunāliem pakalpojumiem pieauga vidēji par 20%. Šādiem projekti ir tie, kas sertificēti ar BREAM un LEED sertifikātiem, kā arī tie, kam ir A klases Energoefektivitātes sertifikāti.
Vēsturiskajās ēkās, kas pārsvarā atrodas pilsētas centrā vai tā tuvumā, maksa par komunāliem pakalpojumiem mainījās ievērojami. Tarifi par ūdeni un apkuri, salīdzinot 2022. gada oktobri un 2021. gada oktobri, pieauga gandrīz 3 reizes, savukārt tarifi elektroenerģijai pieauga vidēji uz 350%.
Neskatoties uz silto rudeni, kā arī neņemot vērā valsts kompensācijas elektroenerģijas patēriņa maksājumiem, kā arī pašu nomnieku resursu taupīšanas pasākumus, kopējais rēķins par komunāliem pakalpojumiem palielinājās vidēji par 40%.
Iznomātāji cenšas pielāgoties izmaiņām tirgū, piedāvājot nomniekiem dažādas iespējas, sākot ar komerciālo nosacījumu pārskatīšanu un beidzot ar paša projekta uzlabošanas pasākumiem. Tas gan nav vienkārši un pieprasa investīcijas, tomēr tas ir nozīmīgs ieguldījums projekta nākotnē.
Kā labu piemēru nepārtrauktai attīstībai un projekta uzlabojumiem, tostarp energoefektivitātes rādītāju paaugstināšanai, var minēt biroju kompleksu Skanstes City.2020. gadā Skanstes City saņēma Būvniecības gada balvu un BREEAM In-Use novērtējumu ar līmeni – Very Good. Lai to sasniegtu, biroja ēku īpašnieki ir veikuši auditu un ieviesuši dažādus uzlabojumus, tostarp tādus, kas uzlabo energoefektivitāti: pārgāja uz LED apgaismošanu ārējā teritorijā, nomnieku telpās un koplietošanas zonās ar kustības sensoriem, veica būtiskus HVAC sistēmas uzlabojumus, nomainīja liftus, uzstādīja ekonomiskos ūdens maisītājus.
Šobrīd Skanstes City tiek izmantota 100% zaļā elektroenerģija, un tikko ir pabeigta lielākā biroju saules paneļu parka uzstādīšana uz ēku jumta kopējā apjomā 2800 m2. Papildus iepriekš minētām aktivitātēm, šeit drīz tiks uzsākta pilna divu ēku renovācija, kas uzlabos ēku energoefektivitātes klasi no esošās C klases līdz augtākajai A klasei. Plānotie uzlabojumi, pēc īpašnieku aplēsēm, palīdzēs uzlabot energoefektivitāti vismaz par 35%.
Šis ir labs piemērs un signāls citiem iznomātājiem tirgū par savlaicīgām investīcijām savos objektos ar mērķi paaugstināt to energoefektivitāti, kas ir un paliks viens no svarīgākiem faktoriem, ko nomnieki ņems vērā, pieņemot lēmumu par biroju platību nomu kādā konkrētā projektā.
Turklāt jāuzsver, ka arvien vairāk nomnieku politika paredz ilgtspējības pasākumu īstenošanu, un jau tagad vairāki starptautiskie un vietējie uzņēmumi pat neizskata birojus, kas neatbilst šī brīža zaļajiem standartiem ne tikai ikmēneša maksājumu dēļ un taupības nolūkos, bet arī domājot par nākotnes klimatu un savu pienesumu šīs problēmas risināšanā.