Šodien, 28.februārī, Ekonomikas ministrija starpinstitūciju saskaņošanai nodevusi informatīvo ziņojumu par prognozēm darbaspēka pieprasījuma un piedāvājuma atbilstībai vidējā termiņā.
Ziņojumā ir atspoguļota pašreizējā situācija darba tirgū un Ekonomikas ministrijas izstrādātās vidēja termiņa darba tirgus prognozes līdz 2013.gadam, liecina ministrijas sniegtā informācija medijiem.
Ziņojums sastāv no tautsaimniecības un darba tirgus tendenču raksturojuma, tautsaimniecības attīstības scenāriju apraksta, darba tirgus vidēja termiņa prognozēm, priekšlikumiem situācijas uzlabošanai un pielikuma ar papildus informāciju.
Galvenie faktori, kas ietekmēs situāciju darba tirgū vidēja termiņa periodā (līdz 2013.gadam) esot šādi:
- tautsaimniecības izaugsme t.i. pieprasījuma izmaiņas;
- nelabvēlīgā demogrāfiskā attīstība, kuras rezultātā samazinās iedzīvotāju skaits darbaspējas vecumā;
- iedzīvotāju līdzdalības līmeņa paaugstināšanās, ko savukārt ietekmē gan ekonomiskās izaugsmes tempi, gan valsts nodarbinātības politika.
Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi 3 iespējamos tautsaimniecības attīstības scenārijus – dinamisko, mēreno un vājo scenārijus. Dinamiskais prognozē 7% IKP pieaugumu ik gadu, mērenais – 5%, bet vājais – 3% pieaugumu. Atbilstoši minētajiem tautsaimniecības attīstības scenārijiem un demogrāfiskās attīstības prognozēm, ir modelētas darbaspēka pieprasījuma un piedāvājuma izmaiņas. Modelēšanas rezultātā ir iegūtas vidēja termiņa prognozes par 19 agregētām profesiju grupām un 8 tautsaimniecības nozarēm.
Ja īstenosies dinamiskais tautsaimniecības attīstības scenārijs, tad darbaspēka piedāvājums pie esošās darbaspēka sagatavošanas struktūras nespēs apmierināt pieprasījumu. Mērenā attīstības scenārija gadījumā, darbaspēka pieprasījums un piedāvājums būs gandrīz līdzsvarā. Savukārt, īstenojoties vājās attīstības scenārijam, bezdarba līmenis būtiski pieaugs, jo būs darbaspēka piedāvājuma pārpalikums.
Taču situācija visās tautsaimniecības nozarēs nav viendabīga. Ir nozares, kurās pieprasījums pēc strādājošiem pieaugs straujāk, vienlaikus samazinoties pieprasījumam citās nozarēs.
Tā kā valdības mērķis ir nodrošināt dinamisko tautsaimniecības attīstības scenāriju, tad tālāko politisko lēmumu pieņemšanā būtu jāvadās no secinājumiem, kas izriet īstenojoties šim scenārijam, norāda Ekonomikas ministrija.
Dinamiski attīstoties tautsaimniecībai darbaspēka piedāvājums pie esošās darbaspēka sagatavošanas struktūras nespēs apmierināt pieprasījumu. Prognozes rāda, ka pat palielinot nodarbinātības līmeni līdz 72% (2007.gadā tas bija 67,7%) un bezdarbam samazinoties no 6,1 % 2007.gadā līdz dabiskajam līmenim 4,2%, 2013.gadā darbaspēka kopējais pieprasījums pārsniegs kopējo piedāvājumu par 4,6% jeb 54 tūkstošiem cilvēku.
Vislielākais iztrūkums var veidoties būvniecības nozarē, ko lielā mērā ietekmēs ceļu būvniecības pieaugums, kā arī saglabāsies relatīvi augsts pieprasījums mājokļu un citu ēku būvniecībā. Pieprasījums netiks apmierināts vairumā pakalpojumu nozaru un neliels iztrūkums būs arī apstrādes rūpniecībā.
Visbūtiskākais darbaspēka trūkums būs vērojams vidējās kvalifikācijas profesiju grupā, īpaši pietrūks transporta līdzekļu vadītāju, vidējā medicīnas personāla un būvniecības profesiju pārstāvju. Kaut arī kopumā valstī nodrošinājums ar augstākās izglītības profesiju pārstāvjiem būs tuvs 100%, pārpalikums būs novērojams tikai pedagogu grupā, kas izskaidrojums ar skolēnu un studentu skaita samazināšanos demogrāfisko tendenču dēļ.
Atsevišķu nozaru darbinieki pat dinamiskās attīstības scenārijā nepārkvalificējoties var papildināt bezdarbnieku rindas. Tas attiecas uz lauksaimniecībā strādājošiem un komunālajos pakalpojumos nodarbinātajiem.
Ziņojumā Ekonomikas ministrija rosina izdarīt korekcijas izglītības piedāvājumā un bezdarbnieku un darba meklētāju apmācībā.
Ar informatīvo ziņojumu var iepazīties Ministru kabineta mājas lapā internetā - http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=30331943.